Teatras

"7 įkvėpimai" LNDT

premjeros

Balandžio 28 d. Lietuvos nacionalinio dramos teatro Mažojoje salėje įvyks spektaklis "7 įkvėpimai". Jį bendromis pastangomis su neprofesionaliais šokėjais sukūrė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos šiuolaikinio šokio specialybės studentai.

Jaunieji šokėjai pasinėrė į skaudžią ligos tematiką. Tai laikas, kai žmogus suvokia, kad mirtinų ligų aktualumas atsisuka ir į patį jauniausią. Kartojimas sau, kad tai atsitinka tik suaugusiam ir subrendusiam žmogui, iškelia akistatos tragiškumą. Spektaklio choreografės Dovilė Petkūnaitė ir Erika Vizbaraitė stengiasi neakcentuoti ligos tragiškumo, bet kalba apie moters stiprybę, ironiją, kovą ir meilę gyvenimui.

Žmogus, kaskart paveiktas kokio nors įvykio, aplinkos, persikūnija į vieną ar kitą vaidmenį, "deformuojasi". Kavinėje, ligoninėje, namuose, viešumoje esame skirtingi, nes iš mūsų tikimasi adekvataus elgesio. Kartais gyvenime tenka gan ciniškai "vaidinti" vaidmenį, kuriuo net patys netikime. Juk realus gyvenimas – kaip ir teatras. Jame yra scena ir užkulisiai, kur scena skirta publikai, o užkulisiai – sau. Spektaklyje "7 įkvėpimai" šios temos plėtojamos per moters gyvenimo istoriją, kuriai "prireikė" didelės nelaimės (ligos), kad ji išsilaisvintų iš scenos gniaužtų ir pradėtų gyventi be melo, kaukių. Ištikus nelaimei, ligą ir skausmą galima išskaityti tik iš jos perkreiptos šypsenos: ji nustoja kalbėti, tyla tampa nevilties išraiška, žodžius ji itin brangina ir saugo. Tokį jos poelgį paaiškina baimė, – kad bus atimta laisvė, teisė gyventi kaip nori, kaip ilgą laiką troško, bet neišdrįso. Troško stebuklo, kuris ją pastūmėtų keisti savo dienas, rutiną, gyvenimo būdą. Liga, kuri negailestingai sunaikino jos kūną, moteriškumą, grožį, bet išgydė sielą, privertė gyventi. Trisdešimt egzistavimo metų virto vienais metais gyvenimo.

Šis pasakojimas apie vėžiu sergančią moterį paremtas Albinos Klenauskaitės istorija. Ji 1998 m. rugpjūčio 30 d. mirė nuo dešiniojo plaučių vėžio su metastazėmis į smegenis.

Prie projekto sukūrimo prisidėjo Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Jaunimo bendradarbiavimo agentūra.

Kristina Soltonaitė