Muzika

Mėgstantiems romantišką muziką

anonsai

Balandžio 29 d. Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro (LNSO) koncerte skambės klausytojų mėgstama romantiška muzika: Edwardo Elgaro Koncertas violončelei ir orkestrui e-moll ir Nikolajaus Rimskio-Korsakovo simfoninė siuita "Šecherazada". LNSO diriguos orkestro meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Juozas Domarkas.

Pirmoje koncerto dalyje laukia pažintis su violončelininku iš Vokietijos Danjulo Ishizaka. Pasak "Süddeutsche Zeitung", jis – "talentinga ir nepaprastai savita muzikos individualybė. Jo techniniai gebėjimai fenomenalūs, jis žavi išradingomis ir spontaniškomis spalvomis bei sumaniu frazavimu."

Vokiečių ir japonų kilmės violončelininkas D. Ishizaka laimėjo pirmas premijas tarptautiniuose konkursuose – Gasparo Cassado Ispanijoje, Witoldo Lutosławskio Varšuvoje, Vokietijos visuomeninio radijo ARD Miunchene ir Kronbergo akademijos Emanuelio Feuermanno "Grand prix". Neseniai už virtuoziškumą, ypatingą meistriškumą ir meninę charizmą jam buvo įteiktas "Geriausio metų jaunojo atlikėjo" prizas.

Tarptautinį pripažinimą violončelininkas pelnė po 2003 m. lapkritį Vienos "Musikverein" salėje vykusio koncerto su Vienos simfoniniu orkestru, diriguojamu Krzysztofo Pendereckio. Po pasirodymo Frankfurto "Alte Oper" laikraštis "Allgemeine Zeitung" jį pavadino nauju genijumi. Nuo to laiko violončelininkas koncertuoja visame pasaulyje su žymiausiais orkestrais – NHK, Tokijo, Bavarijos radijo, Baltimorės, Frankfurto radijo, Gulbenkiano, Singapūro simfoniniais, Franzo Liszto ir Miuncheno kameriniais orkestrais. 2004 m. pavasarį jis dalyvavo Zalcburgo Velykų festivalyje, o liepą su didžiuliu pasisekimu, diriguojant Mstislavui Rostropovičiui, debiutavo Italijoje.

Apie šio jauno atlikėjo stulbinamą sėkmę byloja ir išskirtinė sutartis su "Sony Classical" įrašų kompanija. D. Ishizaka garsėja ir kaip kamerinės muzikos atlikėjas. Tarp jo partnerių – Gidonas Kremeris, Christophas Poppenas, Julia Fischer, Tabea Zimmermann ir Elena Baškirova. Jis nuolat kviečiamas į Kronbergo violončelininkų, Šlėzvigo–Holšteino, Reingau, "Kissinger Sommer", Lokenhauzo bei Jeruzalės kamerinės muzikos festivalius, koncertuoja Vokietijoje, Ispanijoje, Olandijoje, Belgijoje, Italijoje, JAV, Lenkijoje, Rusijoje ir Japonijoje.

Kronbergo akademija D. Ishizakai leido groti W. Schnablio violončele, o Japonų muzikos fondas išnuomojo 1696 m. A. Stradivari pagamintą violončelę "Lord Aylesford".

Vilniuje atlikėjas grieš E. Elgaro Koncertą violončelei ir orkestrui e-moll. Tai – paskutinis stambus Elgaro kūrinys. Gerai išmanęs styginių specifiką, Elgaras čia panaudojo visas solines instrumento galimybes. Violončelės solo kūrinio pradžioje – vienas emocionaliausių romantinėje muzikos literatūroje.

Antroje koncerto dalyje skambės užburiantis N. Rimskio-Korsakovo muzikinis pasakojimas. Simfoninė siuita "Šecherazada" sukurta garsiojo arabų pasakų rinkinio "Tūkstantis ir viena naktis" motyvais ir laikoma šio kompozitoriaus simfonizmo viršūne.

LNF inf.