Muzika

Gastrolės Prancūzijoje

kronika

Kasmet Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos vyresniųjų klasių moksleivių choras, vadovaujamas Romualdo Gražinio, parengia keletą programų, kurias išgirsta ir užsienio klausytojai. Nelabai seniai choras lankėsi Ukrainoje, Vengrijoje, o kovą viešėjo Prancūzijoje, kur teko dalyvauti tarptautiniame festivalyje. Ryšys, siejantis chorą su Paryžiaus Bulonės konservatorija, užsimezgė per choro vadovą R. Gražinį. Prieš keliolika metų jis studijavo Paryžiuje ir ten mokėsi pas Pierre Calmelet. Tuosyk spontaniškai susibūrė dar kelių žmonių būrys, kurie bendrų interesų vedini kartu ieškojo rakto į muziką. Šie žmonės bendrauja iki šiol.

Festivalis, vykęs kovo 13–17 d., neapsiribojo vien koncertais, į jo programą įtrauktos ir paskaitos, meistriškumo kursai. Dauguma renginių vyko Bulonės konservatorijoje. Be Čiurlionio mokyklos choro, dar dalyvavo lenkų F. Chopino konservatorijos studentai, taip pat Helsinkio politechnikos instituto muzikų delegacija ir, žinoma, šeimininkai – Bulonės konservatorijos muzikų bendruomenė.

Čiurlioniečiai dalyvavo dviejuose koncertuose, dar giedojo sekmadienio šv. Mišiose Paryžiaus šv. Ignaco bažnyčioje – čia skambėjo ir kelios M.K. Čiurlionio liaudies dainų balsuotės. Pirmasis koncertas vyko kovo 13-ają Bulonės konservatorijos Didžiojoje salėje, kur buvo pristatyta vien lietuvių kompozitorių muzika: M.K. Čiurlionio, V. Bagdono, K. Vasiliauskaitės, O. Narbutaitės, O. Balakausko, V. Miškinio. Lietuvišką programą papildė pluoštas kompozitoriaus B. Kutavičiaus, ypač choro mylimo autoriaus, kūrinių. Buvo atlikti ir du R. Mažulio kanonai, o pats kompozitorius, lydėjęs šias gastroles, Bulonės konservatorijoje vedė meistriškumo kursus, plačiau pristatė O. Balakausko ir savo kūrybą.

Antrasis koncertas Paryžiuje vyko kovo 14 d. armėnų Šv. Kryžiaus katedroje. Čia koncertuota kartu su Paryžiaus "Madrigalo" (Le Madrigal de Paris) choru, kuriam nuo 1988 m. vadovauja minėtas P. Calmelet. "Madrigalas" gerai žinomas ne tik Prancūzijoje, bet ir plačiau – yra koncertavęs D. Britanijoje, Italijoje, Šveicarijoje ir kitur. Choro programa buvo sudaryta iš baroko muzikos – J. Pachelbelio, H. Schützo, J.S. Bacho, J.Ch. Bacho kūrinių. "Madrigalas" ir Čiurlionio menų mokyklos choras drauge giedojo C. Saint-Saėnso "Ave verum", po kurio sekė jau vien čiurlioniečių programa (lietuvių kompozitorių muzika, keli E. Elgaro, S. Rachmaninovo kūriniai).

Oficiali koncertinė choro veikla šiose gastrolėse bemaž tuo ir apsiribojo, tačiau dar pasitaikė keletas netikėtų progų padainuoti ir daugiau. Džiugu, kad kelionė pavyko, choras pristatė didelį pluoštą lietuvių muzikos, turėjo progos papasakoti apie lietuvių kultūrą, užmezgė bičiuliškus ryšius su "Madrigalo" choru, kuris jau šią vasarą ketina gastroliuoti ir Lietuvoje.

Akvilė Kalinaitė