Savaitė

Garsūs pianistai Kongresų rūmuose

anonsai

iliustracija
Aleksandr Paley

Šį pavasarį Vilniaus kongresų rūmai fortepijono muzikos gerbėjams žada net dviejų garsių pianistų pasirodymus – jie vyks kovo ir balandžio mėnesiais.

Kovo 23–24 dienomis (19 val.) pirmą kartą Kongresų rūmų koncertų salės istorijoje rengiamas dviejų vakarų ciklas "Visi L. van Beethoveno koncertai fortepijonui". Fortepijonu skambins pianistas Aleksandras Paley’us iš JAV, jį klausytojai jau lyg ir įprato pavasarį matyti šių rūmų scenoje. Tai atlikėjas, iš mūsų klausytojų sulaukęs įvairiausių vertinimų – "publikos numylėtinis", "velnio apsėstasis", vienus nepaprastai žavintis ir kerintis savo grojimu, iš kitų sulaukiantis aštrios kritikos pliūpsnių. Ir vis dėlto ši charizmatiška asmenybė tarsi magnetas traukia klausytojų dėmesį.

Lietuvos publikai kaskart pažeriama techniškai sudėtingų kūrinių interpretacijų – Aleksandro Paley’aus pavardė pirmiausia asocijuojasi su virtuoziškais F. Liszto, S. Rachmaninovo, S. Prokofjevo fortepijoninių kompozicijų atlikimais. Todėl šįkart pianisto pasirodymas Vilniuje nepaprastai intriguoja kiek kitokiu interpretacijos amplua, jo pagrindas – ne virtuoziškumas, bet kompozitoriaus kūrinių ciklo pristatymas, mėginimas pažvelgti į L. van Beethoveno fortepijoninius koncertus kaip į monumentalų šio žanro ciklą, vientisą kompozitoriaus kūrybinio palikimo dalį.

L. van Beethoveno kūryba Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro repertuare užima svarbią poziciją – per septyniolika orkestro gyvavimo metų kolektyvas yra parengęs ir sugrojęs visas šio kompozitoriaus simfonijas, jos laikomos meistriškumo pagrindu ir įvardijamos simfoninių orkestrų repertuaro "aukso fondu". LVSO taip pat yra atlikęs L. van Beethoveno uvertiūras simfoniniam orkestrui, muzikuojant su įvairiais atlikėjais nuskambėjo Beethoveno instrumentiniai koncertai, paskutinio jų klausėmės dar šio koncertų sezono pirmą pusmetį – lapkričio 18 d. Koncertą smuikui griežė Corinne Chapelle.

Surengti tokio pobūdžio ciklinį pasirodymą, kokiam LVSO, diriguojamas maestro Gintaro Rinkevičiaus, pasiryžo kartu su pianistu Aleksandru Paley’um, yra išties sudėtinga užduotis ir pianistui, ir orkestrui, ir dirigentui. Ciklas "Visi L. van Beethoveno koncertai fortepijonui" išskleistas į du vakarus: pirmajame skambės Pirmasis, Trečiasis ir Penktasis fortepijoniniai koncertai, antrajame – Antrasis ir Ketvirtasis koncertai bei Fantazija fortepijonui, chorui ir orkestrui (dalyvaus Kauno valstybinis choras).

Balandžio 28 d. (19 val.) Vilniaus kongresų rūmų scenoje muzikuos dar vienas pianistas – šiuo metu garsiojoje Julliardo mokykloje JAV studijuojantis lietuvių atlikėjas Gabrielius Alekna. G. Aleknos ir LVSO koncerte vėlgi išgirsime vieną L. van Beethoveno fortepijoninių koncertų – paskutinįjį (Nr. 5), kurį kompozitoriaus draugas Johannas Krameris pavadino "Imperatoriškuoju". Vakaro organizatoriai žada neeilinį šio kūrinio atlikimą, nes pianistą Gabrielių Alekną dabar galėtume įvardyti kaip vieną geriausių Beethoveno fortepijoninės kūrybos interpretatorių – 2005 m. birželį tarptautiniame L. van Beethoveno pianistų konkurse Vienoje G. Aleknos meistriškumas įvertintas II premija. Šis konkursas pasauliniu mastu laikomas bene svarbiausiu Beethoveno muziką atliekančių pianistų profesionalumo įvertinimo rodikliu, o daugiau nei 40 metų organizuojamo konkurso istorijoje dar nėra buvę, kad tokių aukštumų pasiektų lietuvių pianistas.

Balandžio 28-osios vakaras ypatingas ir tuo, kad klausydami S. Rachmaninovo Antrąją simfoniją turėsime galimybę vėl išgirsti vieną ryškiausių nūdienos dirigentų, apie kurį daugelis muzikos gerbėjų Maskvoje, atsiliepdami į klausimą: "Kas yra geriausias šiandienos dirigentas?", nedvejodami atsako: "Vladimiras Ponkinas". Galime drąsiai teigti, kad Lietuvoje Vladimiras Ponkinas tikrai užkariavo ir muzikos mylėtojų, ir profesionalų bei kritikų simpatijas savo pasirodymu Vilniaus kongresų rūmų scenoje prieš pusantrų metų – 2004-ųjų lapkritį. Tuomet net menkiausiems jo pirštų virptelėjimams, be galo stipriai asmenybės įtaigai, kurios niekaip negalėjai tikėtis iš trapios ir romios dirigento laikysenos, paklusęs milžiniškas Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras padovanojo vieną įsimintiniausių susidūrimų su muzikos mūza.

Taigi dviejų menininkų – Gabrieliaus Aleknos ir Vladimiro Ponkino – susitikimo Vilniaus kongresų rūmuose nepraleisiantys klausytojai taps nepakartojamų interpretacijų liudininkais.

LVSO inf.