Dailė

Buvimas kartu

Paroda "Sveiki sugrįžę" Vilniaus vaikų ir jaunimo dailės mokykloje

Kornelija Česonytė

iliustracija
Rasa Baradinskienė. "Apglėbianti kėdė". 2005 m.

Šį vasarį sukanka 15 metų Vilniaus vaikų ir jaunimo dailės mokyklai (anksčiau vadintai Jūratės Stauskaitės dailės mokykla), taip pat 3 metai Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerijai. "Mūsų mokyklos tikslas – ne užbaigtas rezultatas, bet pats buvimo kartu procesas, kuriame atsiskleidžia kiekvieno atėjusiojo AŠ. Čia jaunas žmogus bando atverti duris į nežinomą pasaulį, kartais vadinamą gyvenimu, kartais – menu, o dažniausiai – ir viena, ir kita", – sako Jūratė Stauskaitė, viena iš mokyklos įkūrėjų ir jos vadovė.

Mokyklos jubiliejaus proga surengta ypatinga paroda "Sveiki sugrįžę": visi parodos dalyviai yra baigę šią mokyklą ir šiuo metu studijuoja arba jau baigę mokslus Vilniaus dailės akademijoje. Parodoje dalyvauja 23 dizaino, scenografijos, tekstilės, fotografijos, keramikos, dailėtyros sričių menininkai. Linija, jungianti visus šiuos menininkus, nėra vien tik dailės mokyklos baigimas ar studijos VDA, bet ir tai, kad visi darbai sukurti 2005 metais. "Šie darbai turi fluxus užtaiso. Visi menininkai žvelgia su humoru į pačius save ir į juos supančią aplinką. Tai nėra nei visai tradiciniai, nei visai netradiciniai darbai. Jie nėra sudarkyti supratimo, koks turi būti menas", – teigia parodos kuratorius Rokas Dovydėnas.

Parodoje dalyvaujančių menininkų darbai labai skirtingi. Skirtingumas, kaip sako R. Dovydėnas, sugestijuoja platų mokyklos mokymo spektrą, neįpareigojimą ir neįsipareigojimą tapti menininku. Labiausiai bijojęs "stauskiukų" darbų panašumo į mokyklos vadovės darbus (J. Stauskaitė yra garsi grafikė ir piešėja), parodos kuratorius sako buvęs nustebintas darbų įvairovės bei nuoširdaus ir atviro dalyvaujančiųjų santykio su parodos lankytojais ir su pačiais savimi.

Paroda nuoširdi dar ir todėl, kad kiekvienas turėjo pristatyti vėliausiai sukurtus ir sau pačiam mieliausius bei aktualiausius darbus. Kelių darbų vis dėlto buvo atsisakyta dėl meninio darbo kokybės reikalavimo neatitikimo.

Organizatorių nuomone, paroda yra išskirtinė šios dailės mokyklos bendrame kontekste bei jos organizuojamų parodų fone, nes čia kartu dalyvauja ir tie, kurie jau tapo profesionalais, ir tie, kurie tik ruošiasi jais tapti. Kartu tai yra būdas kalbėti bei priminti apie save.

Pirminė parodos idėja kito. "Aš tikėjausi, kad sudalyvaus ir architektai su savo projektais. Su jų darbais parodos sklaida būtų buvusi dar didesnė. Daugelis mokyklos absolventų nėra pratę tokia forma pristatyti savęs. Kalbu apie pramoninį dizainą kuriančius bei dailėtyrininkus. Tai ir lėmė kiek neįprastą ekspozicijos formatą", – papasakojo parodos kuratorius.

Visi sutarė, kad paroda atspindi mokyklos ideologiją. Šioje mokykloje akcentuojama kūrybinės veiklos proceso svarba, dar ir dėl to paroda turi pedagoginę aurą. Tarpusavyje derantys ir jokio priešpriešos lauko nesukuriantys darbai atlikti itin skirtingomis technikomis: šalia klasikine estampo technika atlikto darbo – kompiuterine grafika sukurti kūriniai. Pasirinkę skirtingas technikas, autoriai kalba ta pačia kalba.

Parodos atidarymo iškilmes vainikavo jo metu vykęs meno kūrinių aukcionas. Surinkti pinigai bus skirti vaikų ir jaunimo dailės mokyklai.