Savaitė

Išskirtinės 2005-ųjų premjeros

Paskelbti geriausi lietuvių muzikos metų kūriniai

iliustracija
Scena iš spektaklio "Dezdemona"
M. Raškovskio nuotr.

Vasario 9 d. Vilniaus rotušėje įvyko apdovanojimų ceremonija "Metų muzikos kūriniai LT – 2005". Renginyje buvo paskelbti geriausi 2005 m. lietuviški kūriniai ir pagerbti jų autoriai.

Lietuvos kompozitorių sąjunga puoselėja tradiciją metų pradžioje apžvelgti ir įvertinti praėjusių metų šiuolaikinės muzikos derlių bei skatinti kūrėjus – geriausių metų kūrinių rinkimai vyko jau penktą kartą. Devynių muzikos atlikėjų ir muzikologų komisija (dirigentas Robertas Šervenikas (pirmininkas), smuikininkas Artūras Šilalė, altininkas Gediminas Dačinskas, pianistas Jurgis Karnavičius, muzikologai Gražina Daunoravičienė, Rūta Goštautienė, Vytautė Markeliūnienė, Linas Paulauskis, Audronė Žiūraitytė), stebėjusi ir vertinusi 2005 metų lietuvių muzikos premjeras, iš daugiau nei 70-ties kūrinių išrinko laimėtojus penkiose kategorijose: kūrinių scenai, orkestrinių, kamerinių, vokalinių ir chorinių kūrinių, elektroakustinės muzikos. Premijų dydis skirtingose kategorijose – nuo 1000 iki 5000 Lt.

Sceninių kūrinių kategorijoje laimėtoju tapo Anatolijaus Šenderovo baletas "Dezdemona", sukurtas Vilniaus festivalio užsakymu, pastatytas Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre ir įsitvirtinęs jo repertuare. Parengtas tarptautinės statytojų komandos ir ypač įsimenantis įspūdingu Eglės Špokaitės sukurtu pagrindiniu Dezdemonos vaidmeniu, baletas svariai papildo negausų lietuvišką muzikinio teatro žanro kūrinių repertuarą.

2005 m. vėl buvo gausūs lietuviškos orkestrinės muzikos premjerų, tad šios kategorijos laimėtoją išrinkti nebuvo lengva. Reikšmingiausia orkestrine kompozicija pripažinta Onutės Narbutaitės "La barca" simfoniniam orkestrui, sukurta Bavarijos radijo koncertų serijos "Musica Viva" užsakymu ir atlikta Bavarijos radijo simfoninio orkestro (dirigentas José Serebrier) Miunchene. Lietuviškąją šio kūrinio premjerą girdėjome "Gaidos" festivalyje Vilniuje, ją atliko Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojamas ispanų dirigento Ernesto-MartinezoIzquierdo.

Kamerinių kūrinių kategorijoje laimėjo Vytauto Barkausko kompozicija "Aidai" mušamiesiems solo, išsiskirianti ypatingu, kone "japonišku" subtilumu, išradingu instrumentų spalvų žaismu; kūrinio premjerą festivalyje "Iš arti" Kaune atliko Saulius Astrauskas.

Vokalinės ir chorinės muzikos kategorijoje apdovanotas Feliksas Bajoras už giesmę "Pater noster" balsui ir styginių orkestrui; pirmąkart šį kūrinį atliko baritonas Vytautas Vepštas kartu su Lietuvos muzikos ir teatro akademijos orkestru (dirigentas Robertas Šervenikas) Bernardinų bažnyčioje Vilniuje.

Elektroakustinės muzikos kategorijoje sėkmė lydėjo Vytautą V. Jurgutį, vieną iš lietuvių elektroninės muzikos lyderių; jis apdovanotas už audiovizualinę siuitą "Neogard-Club-Electronic", atliktą festivalyje "Permainų muzika" Klaipėdoje.

Jau trečią kartą buvo apdovanojami ne tik kompozitoriai, bet ir muzikologai, jų darbus vertino šešių muzikologų ir kompozitorių komisija. Premiją už nuodugnią asmenybės ir kūrybos studiją dvitomyje "Vytautas Bacevičius" pasidalijo muzikologai Ona Narbutienė ir Edmundas Gedgaudas. Jūratė Vyliūtė apdovanota už kūrybinį asmenybės portretą knygoje "Carmen dienoraščiai: Irena Jasiūnaitė gyvenime ir scenoje". Premija už dėmesį lietuvių muzikai ir jos sklaidą įteikta muzikologėms Rūtai Goštautienei ir Audronei Žiūraitytei, inicijavusioms lietuvių muzikai skirtą sesiją Tarptautinės muzikologų draugijos kongrese Liovene (Belgijoje) bei išleidusioms šios sesijos pranešimų rinktinę "Modernybės konstrukcijos ir tautiškumo rekonstrukcijos: XX amžiaus lietuvių muzika" ("Constructing Modernity and Reconstructing Nationality: Lithuanian Music in the 20th Century".

Apdovanojimų įteikimui skirtame renginyje griežė Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, diriguojamas jo meno vadovo Donato Katkaus, grojo klarnetininkas Algirdas Budrys ir perkusininkas S. Astrauskas. Pateikta lietuviškos muzikos kameriniam orkestrui retrospektyva, atlikti tie įsimintini kūriniai, kurie sukurti prieš dešimt, dvidešimt, trisdešimt ir keturiasdešimt metų – skambėjo Jurgio Juozapaičio, Juliaus Juzeliūno, Vytauto Montvilos, Osvaldo Balakausko kompozicijos; buvo pagrotas ir vienas iš premijuotųjų kūrinių – V. Barkausko "Aidai". Renginį vedė muzikologė Živilė Ramoškaitė.

Premijas už geriausius muzikos kūrinius ir muzikologų darbus įsteigė ir apdovanojimų įteikimo renginį rėmė AB "Achema", AB "Lietuvos geležinkeliai", Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūra LATGA-A, Sauliaus Karoso labdaros ir paramos fondas, Vytauto Landsbergio fondas, Adomo Jakšto spaustuvė.

Parengta pagal LMILC inf.