Kinas

Pirmyn į kiną

Ką žada 2006-ieji kino metai

iliustracija
"Vilniaus getas"

Nors lietuvių kino platintojais pasitikėti sunku (ne vienas žadėtas praėjusių metų filmas taip ir nepasiekė mūsų ekranų), pabandykime paspėlioti, kas laukia 2006-aisiais. Pirmiausia – kelios lietuvių vaidybinių filmų premjeros. Vasarį pagaliau įvyks ne vienus metus kurto Audriaus Juzėno filmo "Vilniaus getas" premjera. Regis, režisierius atsisakė savo pažadų pagrindiniam vaidmeniui pakviesti Holivudo žvaigždę Harvey Keitelį ar surengti pasaulinę filmo premjerą Kanuose, bet, manau, lietuvių žiūrovams filmas suteiks daug peno apmąstymams, juolab kad jis sukurtas pagal garsaus dramaturgo Joshua Sobolio pjesę, kurią lietuvių teatre statė Jonas Vaitkus. Vilniaus geto tragediją lietuvių kinematografininkams padėjo atkurti vokiečiai. Pagrindinius vaidmenis filme sukūrė Heino Ferchas, Erika Marozsan, Vytautas Šapranauskas, Andrius Žebrauskas, Adrija Čepaitė ir kt.

Kita ilgokai laukta premjera – Kristijono Vildžiūno "Aš esi tu". Filmas – taip pat koprodukcija. Jis pasakoja šiuolaikinę istoriją apie tapatybės paieškas. Pagrindinį vaidmenį sukūrė Andrius Bialobžeskis, jo partnerės – Silvia Ferreri, Jurga Jutaitė, Renata Loman, Daiva Jovaišienė.

Dar sausį anonsuojamos naujų Dianos ir Kornelijaus Matuzevičių ir Tomo Donelos filmų premjeros, manau, kad dokumentinių, animacinių filmų taip pat nepristigs visus metus, nes net ir menkai finansuojamas lietuvių kinas turi didelių ambicijų.

Taip ilgai nebuvę

Tačiau kino prognozes lemia didieji kūrėjai ir senų tradicijų kinematografijos, ir nuo to niekur nedingsi. Martinas Scorcese žada baigti filmą "The Departed". Tai bus pastaraisiais metais itin populiaraus Honkongo filmo "Velniški reikalai" ("Infernal Affaires") perdirbinys. Pasakojimas apie kelių Honkongo policininkų ir mafijozų likimus Honkonge jau sulaukė tęsinio, įdomu, kaip tą ekspresyvų, įtemptą ir nepaprastai efektingą kino reginį perkurs ne vieną gangsterių dramą kūręs Scorsese. Pagrindinį į airių mafiją infiltruoto Bostono policininko vaidmenį kuria Leonardo Di Caprio, o į policiją infiltruoto gangsterio – Mattas Damonas, filme taip pat pasirodys senokai nematytas Jackas Nicholsonas.

Po devynerių metų pertraukos už kameros stojo ir Francisas Fordas Coppola, o jo dukra Sofia ("Pasiklydę vertime") neseniai baigė filmą apie Prancūzijos karalienę Mariją Antuanetę (ją vaidino Kirsten Dunst). Coppola ekranizuoja vieno iškiliausių religijos ir mitų tyrinėtojų rumuno Mircea Eliade romaną "Jaunystė be jaunystės". Filmo herojus – aštuoniasdešimtmetis provincijos mokytojas (Tim Roth) – nusprendžia, kad jo gyvenimas neturi prasmės, ir todėl bando nusižudyti. Išgelbėtas jis suvokia atjaunėjęs keliasdešimčia metų ir esantis puikios formos. Jis priverstas bėgti, nes nevykėliu savižudžiu ima domėtis ne tik gydytojai, bet ir specialiosios tarnybos. Rudenį numatyta ir senokai laukiama naujo Davido Lyncho filmo "Vidinė imperija" ("Inland Empire") premjera, o Sharon Stone grįš į "Esminį instinktą 2", kurį šįkart kuria Michaelas Catonas-Jonesas ("Šakalas"). Jos herojė suvedžioja Skotland Jardo atsiųstą psichiatrą (David Morrisey).

Milošas Formanas (jo trijų filmų albumą išleido "Garsų pasaulis") kuria filmą apie žymųjį ispanų dailininką Goyą. Filme "Goyos vaiduokliai" ("Goya’s Ghosts") jį domina specifiškas erotikos, politikos ir religijos trikampis: filmo herojai – ispanų dailininkas (Stellan Skarsgard), jo mūza Ines (Natalie Portman) ir brolis Lorenco (Javier Bardem) iš Šventosios inkvizicijos.

Į Ispaniją grįžta ir Pedro Almodovaras. Jo kuriamo filmo "Volver" herojės – motina (Carmen Maura) ir dvi jos dukterys (Penelope Cruz ir Lola Duenas) – palieka Ispanijos pietus ir išvyksta ieškoti laimės į Madridą.

Andrzejus Wajda kovą turėtų pradėti savo seniai rengiamą projektą "Post mortem. Pasakojimai apie Katynę". Filmo herojė – Katynėje nužudyto lenkų karininko dukra – važiuoja į Rytus. Ji nori sužinoti tiesą apie savo tėvo mirtį. Filmo operatorius bus Pawełas Edelmanas ("Pianistas", "Rėjus"). Režisierius dar nebaigė rinkti aktorių, kalbama, kad vieną karininkų vaidins nauja lenkų kino žvaigždė Andrzejus Chyra.

Davidas Fincheris kuria trilerį "Torsas", kurio herojus – Al Capone kalėjiman pasodinęs agentas Elliotas Nessas – jau ne kartą buvo rodytas filmuose (pvz., Briano De Palmos "Neliečiamuosiuose"). Filme rodoma istorija atsitiko Nessui jau po to, kai garsusis gangsteris buvo nuteistas, o agentas persikėlė į Klyvlendą. Upėje netoli miesto radus lavoną, Nessas subūrė buvusių policininkų komandą šiai žmogžudystei tirti.

Po pertraukos režisūros vėl ėmėsi Melas Gibsonas. Pasakodamas apie Kristaus kančią jis, matyt, pamėgo istoriją. Tad naujausias jo filmas "Apocalypto" bus filmuojamas Meksikoje, pasakos apie senovės majų civilizaciją, jo veiksmas vyks prieš du tūkstančius metų, o aktoriai kalbės majų kalba.

Politika madinga?

Stevenas Soderberghas kuria filmą "Geras vokietis" ("Good German"). Pagrindinį vaidmenį jame atlieka George’as Clooney. Jis vaidina amerikiečių žurnalistą, dalyvaujantį Potsdamo konferencijoje. Prieš tai jis buvo Berlyne kaip kareivis, o dabar yra įpainiojamas į nusikaltimą. Jo mylimąją vaidina Cate Blanchett, o vairuotoją – Tobey Maguire’as. Tačiau anksčiau Clooney pamatysime režisūroje debiutuojančio scenaristo Stepheno Gaghano ("Narkotikų kelias") filme "Sirijana" ("Syriana"), kurį vasarį išleidžia "Garsų pasaulis". Clooney (jis yra ir vienas filmo prodiuserių) vaidina buvusį CŽV bendradarbį, kuris įsipainioja į sudėtingą tarptautinę aferą, susijusią su teroristais. Filme susipynė daug siužetinių linijų, veiksmas nukelia ir į JAV, ir į Europą, ir į Artimuosius Rytus, o jo herojai – naftos kompanijų savininkai, politikai, teisininkai, arabų šeichai, finansininkai, Palestinos ir arabų teroristai. Filmo, kurį žurnalas "Rolling Stones" pripažino vienu geriausių 2005 m. amerikiečių filmų (pirmoji vietą atiteko "Smurto istorijai"), tarptautinė premjera įvyks Berlyno kino festivalyje jau vasarį. Pernai Venecijoje apdovanotą ir taip pat į geriausių sąrašą įtrauktą paties Clooney režisuotą filmą "Labanakt ir sėkmės", nukeliantį į JAV "raganų medžioklės" laikus, birželį Lietuvoje žada rodyti "Acme".

iliustracija
"Sirijana"

Politika tapo ir kito režisuojančio scenaristo Steveno Zailliano ("Oskaras" už "Šindlerio sąrašą") filmo "Gubernatorius" tema. Sukurtas pagal Roberto Penno Warreno romaną, filmas pasakoja apie politiko populisto iš JAV Pietų karjerą. Politiką suvaidino Seanas Pennas, jo partneriais tapo Anthony Hopkinsas, Jude’as Law ir Kate Winslet.

Su politika susijęs ir taip pat režisuoti pasiryžusio aktoriaus Emilio Estevezo filmas "Bobby". Tai bandymas atsekti likimus 22 žmonių, 1968 m. birželio 5 d. atsidūrusių Los Andželo viešbutyje "The Ambassador", kur buvo nušautas senatorius Robertas Kennedy. Filme bus rodoma, kaip tų žmonių gyvenimai susiklostė po Kennedy mirties, kartu čia bus paliestos rasizmo, seksualinės laisvės ir klasinių skirtumų temos. Vaidina Anthony Hopkinsas, Demi Moore, Sharon Stone, Elijah Wood, Helen Hunt ir, be abejo, dar dešimtys kitų įžymybių. Robertą Kennedy vaidina serialuose išgarsėjęs Markas Valley.

Robertas De Niro taip pat neišsižada režisūros. Jo filmas "Geras piemuo" ("Good Shepherd") supažindins su keturiasdešimt JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) metų. Apie juos papasakos agentas, kurį vaidina Mattas Damonas. Filme taip pat pamatysime Robertą De Niro, Angeliną Jolie ir Joe Pesci.

Du filmai bus skirti 2001-ųjų rugsėjo 11-osios įvykiams. Tai Paulo Greengrasso (prieš kelerius metus jo filmas "Kruvinas sekmadienis" apie IRA teroristų ir britų susidūrimą pelnė Berlyne "Auksinį lokį") filmas "Skrydis 93" ("Flight 93") ir Oliverio Stone’o "Rugsėjo 11-osios projektas" ("September 11 Project").

Nekantriai laukiami

Rono Howardo "Da Vinčio kodą" ("Acme" jį žada parodyti jau gegužę) pagal Dono Browno bestselerį žiūrės visi, net jei rezultatas ir bus abejotinas. Skeptikai teigia, kad kitaip ir negali būti, nes pagrindiniam mokslininko Roberto Lengdono, tiriančio krikščionybės paslaptis, vaidmeniui pasirinktas Tomas Hanksas. Tad vargu ar įmanoma bent menka erotinė įtampa tarp jo ir prancūzę Sofi vaidinančios Audrey Tautou. Laikraščiuose galima aptikti ir paskalų, esą Prancūzijos prezidentas Jacques’as Chiracas įtikinėjo režisierių Sofi vaidmeniui pasirinkti savo dukters draugę Sophie Marceau ir daugiau mokėti Jeanui Reno, kuris pasirodo antrojo plano vaidmenyje. Dar dvi laukiamos bestselerių ekranizacijos – Tomo Tykwerio "Kvepalai" ir Robo Marshallo "Geišos išpažintis".

Viena mano laukiamiausių premjerų – Briano De Palmos filmas "Juodoji orchidėja", kurio pagrindu tapo niūri, prievartos ir šokiruojančių mirties vaizdų prisodrinta Jameso Ellroy’aus to paties pavadinimo knyga. Ellroy’aus romanas – juodojo filmo ir romano stiliaus fantazija vienos garsiausių ir iki šiol neišaiškintos JAV pokario žmogžudystės tema (beje, dokumentinį filmą apie Juodosios orchidėjos mįslę rodė ne viena mūsų kabelinė televizija). Juodąja orchidėja praminta laisvo elgesio mergina buvo išniekinta itin žvėriškai. Rašytojas pateikia savo versiją, kurioje savotišku jo alter ego ir tyrėju tampa jaunas policininkas, buvęs boksininkas. Jį vaidina Joshas Hartnettas, o jo gyvenimo fatališkas moteris kuria Scarlett Johansson ir Hilary Swank. Kovo pradžioje "Acme" žada išleisti ir dar vieną kritikų itin išgirtą ir mano laukiamą filmą – Venecijoje apdovanotą Ango Lee "Kuprotą kalną" (pagal Anne Proulx romaną), nominuotą beveik visoms įmanomoms premijoms. Tikiuosi, kad iš repertuaro neišnyks ir nuo pernai žadamas Romano Polanskio "Oliveris Tvistas", labai norėčiau pamatyti Bennetto Millerio biografinį filmą "Capote", kuriame rašytoją suvaidino unikalus amerikiečių aktorius Philipas Seymouras Hoffmanas. Prisiminimai apie jaunystėje skaitytas Capote’s knygas iki šiol kelia virpulį, bet bijau, kad kino teatrų magnatams filmas pasirodys "neperspektyvus", nors ką tik amerikiečių kritikai jį paskelbė geriausiu 2005 m. filmu.

Be abejo, pavasaris ateis kartu su kino festivaliais, žadančiais pristatyti pasaulinio kino naujienas. Tačiau jau sausio pabaigoje Prancūzų kultūros centras rengia "Žiemos ekranus", supažindinsiančius su prancūzų kino naujienomis, o vasarį Goethe’s institutas Vilniuje kviečia į puikią Rainerio Wernerio Fassbinderio filmų retrospektyvą. Neabejoju, kad vokiečių kino atnaujintojo filmų programa bus dar vienas įrodymas, kad kiekvienas grįžimas į praeitį žada dar daug didelių atradimų.

Jūsų – Jonas Ūbis