Muzika

Nacionalinio simfoninio orkestro jubiliejui

anonsai

iliustracija
Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras
M. Raškovskio nuotr.

Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (LNSO) šiemet švenčia 65 metų sukaktį. Kolektyvas buvo įkurtas 1940 m., vos įsteigus Lietuvos SSR valstybinę filharmoniją. Pirmasis orkestro dirigentas buvo žymus lietuvių kompozitorius Balys Dvarionas, vėliau su kolektyvu dirbo Abelis Klenickis ir Margarita Dvarionaitė.

"Šiuo metu LNSO yra vienas žymiausių, svarbiausių ir didžiausių Lietuvos meno kolektyvų. Kolektyve, kurio meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas yra Juozas Domarkas, suburti geriausi šalies muzikantai. Orkestro meistriškumas vertinamas ne tik namuose, bet ir svetur – garsiose pasaulio koncertų salėse ir festivaliuose, įtakingų dirigentų ir solistų pasisakymuose", – teigia Lietuvos nacionalinės filharmonijos generalinis direktorius Egidijus Mikšys.

Sankt Peterburgo konservatorijos auklėtinis Juozas Domarkas vadovauja LNSO nuo 1964 metų. Jo pastangomis išaugo kolektyvo profesinis meistriškumas, klausytojai išgirdo Lietuvoje dar neskambėjusius klasikos šedevrus. Prie orkestro puoselėjimo prisidėjo vyr. dirigento pagalbininkai – antrieji dirigentai Margarita Dvarionaitė (dirbo iki 1993 m.) ir Gintaras Rinkevičius (1981–1988). Nemažai koncertų Lietuvoje ir užsienyje 1990–1995 m. su LNSO surengė pagrindinis kviestinis dirigentas norvegas Terje Mikkelsenas. Keliolika metų su kolektyvu uoliai ir vaisingai dirba antrasis dirigentas Robertas Šervenikas.

Orkestro istoriją puošia žymių tarptautinių muzikos festivalių bei prestižinių koncertinių salių vardai: Šlėzvigo-Holšteino, Liudvigsburgo, Meklenburgo-Pomeranijos, Liublijanos festivaliai, gastrolės Kelno filharmonijoje, Londono "Barbican Center", Japonijoje, Italijoje, pasirodymai Vienos "Musikverein" salėje, Frankfurto "Senojoje operoje", Eliziejaus laukų teatre Paryžiuje, garsiojoje Amsterdamo "Concertgebouw" salėje.

"Su LNSO bendradarbiavo ryškiausi Lietuvos ir užsienio atlikėjai bei dirigentai. Išskirsiu bent keletą iš gausaus jų būrio: J. Aleksa, A. Žiūraitis, V. Fedosejevas, M. Rostropovičius, K. Masuras, J. Frantzas, C. Diederichas, K. Pendereckis ir daugelis kitų batutos meistrų. Su LSNO dainavo M. Caballé, J. Norman, V. Urmanavičiūtė, S. Larinas, grojo pianistai E. Gilelsas, R. Kereris, D. Baškirovas, N. Petrovas, D. Pollackas, smuikininkai L. Koganas, G. Kremeris, V. Tretjakovas, V. Spivakovas, violončelininkai M. Rostropovičius, N. Gutman, D. Geringas, altistas J. Bašmetas, trimitininkai M. Andre  ir H. Hardenbergeris. Nuolatiniai LNSO solistai buvo ir yra Lietuvos įžymybės – G. Kaukaitė, G. Apanavičiūtė, N. Ambrazaitytė, M. Rubackytė, V. Noreika, V. Daunoras, V. Prudnikovas, R. Katilius, P. Stravinskas, A. Budrys, P. Geniušas ir daugelis kitų" – pasakojo Egidijus Mikšys.

LNSO vadovas Juozas Domarkas pasižymi muzikinio mąstymo kultūra ir brandumu, polinkiu į monumentalumą, ryškia, emocionalia atlikimo maniera – kritikai visuomet pabrėžia šiuos ir kitus dirigentui svarbius bruožus. Šiandien prof. J. Domarkas yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Dirigavimo katedros vedėjas. Jo nuopelnai mūsų šalies muzikinei kultūrai 1998 m. įvertinti Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino I laipsnio ordinu ir Lietuvos Vyriausybės premija, o 2000 m. – Lietuvos nacionaline premija.

LNSO 65-mečiui paminėti skiriamas gruodžio 17 d. koncertas Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Filharmonijos fojė bus eksponuojama Orkestro kūrybinį kelią menančių afišų ir fotografijų paroda.

LNF inf.