Pasaulyje

Kadangi seksizmo irgi niekas nepanaikino

aną savaitę Londone

Paulina Pukytė

iliustracija

Sutapimai mane žavi, intriguoja, stebina, o kartais netgi gąsdina. Kartais tie sutapimai išties keisti – tiesiog daugiapakopiai. Tik ką pradėjusi dirbti teismo procese, kur teisiamas lietuvis, kaltinamas daugkartiniu išprievartavimu, perskaičiau apie atidaromą dailės parodą, skirtą "Tarptautinės amnestijos" organizacijos kampanijai "Sustabdykite prievartą prieš moteris". Taip pat perskaičiau apie tai, kad į šią parodą atvyksta garsi moterų menininkių iš JAV grupė "Guerrilla Girls" (šiemet dalyvavusi Venecijos bienalėje), kovojanti už moterų teises mene, kine ir šiaip gyvenime. Laikraščio "Sunday Times" (lapkričio 20 d.) kultūros priedas straipsnį apie jas iliustravo grupės sukurtu plakatu, kuriame nuoga moteris guli kažkurios "Veneros" poza, atsisukusi į mus nugara, o jos galvą slepia gorilos kaukė ("Guerrilla Girls" grupės narės viešumoje pasirodo tik su gorilų kaukėmis). Plakato tekstas skelbia: "Ar moterys turi būti nuogos, kad patektų į "Metropoliteno" muziejų? Modernaus meno salėse mažiau nei 3% menininkų yra moterys, tačiau 83% nuogųjų yra moterys." Tame pačiame žurnalo puslapyje įmaketuotas (netyčia, tyčia gerąja prasme ar tyčia blogąja prasme?) plakatas, reklamuojantis naują Atomo Egoyano filmą "Kur slypi tiesa" ("Where the Truth Lies"), kuriame vaizduojama nuoga moteris, atsisukusi į mus nugara, tačiau priekiu į du vyrus, kurie rodomi iki pečių, baltomis apykaklėmis, juodais švarkais ir juodais akiniais. Plakato tekstas skelbia aktorių pavardes: Kevin Bacon, Colin Firth, Alison Lohman, ir toliau: "nepriekaištinga Bacono ir Firtho vaidyba". O kaip Alison Lohman vaidyba? Priekaištinga? Kitas "Guerrilla Girls" plakatas, kurį galima rasti jų interneto svetainėje www.guerrillagirls.com, skelbia: "Net JAV Senatas yra progresyvesnis už Holivudą: moterų senatorių – 14%, moterų filmų režisierių – 4%".

Dar kitas "Guerrilla Girls" šūkis teigia: "Jeigu tave prievartauja, verčiau "atsipalaiduok ir pajusk malonumą", nes niekas tavim nepatikės." Čia ironiškai cituojama tai, ką žmonės Amerikoje paprastai sako, kai kalbama apie išprievartavimą.

Kaip tyčia, aną savaitę beveik visuose Londono laikraščiuose pasirodė straipsniai, išreiškiantys susijaudinimą ir nerimą dėl to, kad visuomenės nuomonės apklausų metu Didžiojoje Britanijoje paaiškėjo toks faktas: didžiulė dalis žmonių mano, kad jei merginas išprievartauja, tai jos pačios dėl to kaltos, nes arba buvo girtos, arba iššaukiančiai apsirengusios, arba intensyviai flirtavo.

Tuo pat metu man į rankas pakliuvo lapkričio 12 d. "Respublika", kurios neva intelektualiame priede "Julius" skelbiamas anoniminis straipsnis, pasirašytas vien tik sakiniu "pagal užsienio spaudą". Straipsnyje išdėstytas "Seksualinių teisių kodeksas" vyrams. Jame, be kita ko, rašoma: "Kadangi feminizmo niekas nepanaikino, nors ta idėja visiškai nepagrįsta sveiku protu, įvertinę išraiškingu žvilgsniu merginos kojas ir biustą, pagirkite jos subtilų skonį renkantis drabužius. Arba, pavyzdžiui, protą – jei esate neblogas aktorius."

Paskaitos metu Frida Kahlo, "Guerrilla Girls" atstovė, pacitavo keletą laiškų, gautų per dvidešimt grupės egzistavimo metų: "Jeigu nėra moterų kino režisierių, vadinasi, jos to daryti nesugeba!", "jūs, feministės, kaip tik ir esate dėl to kaltos!", ir taip toliau.

Tuo tarpu lietuvis prievartautojas maniakas, verslininko sūnelis, gyvenantis Londone, tačiau niekur nedirbantis ir nesimokantis, mano (turbūt ir pasiskaitęs "Respubliką"), kad jeigu merginos eina su juo ir jo draugais į barus, vakarėlius ir šokius, tai turi su juo (taip pat ir su visais jo draugais iš eilės) ir miegoti. Nenori? Kaip tai nenori? Gausi į galvą ir norėsi. Jam tik 22-eji. Jau nuo 19 metų (bent tiek žinoma teismui) prievartauja jaunas (kai kurios tik 16-os) merginas, jas tuo pat metu dar ir mušdamas. Jau kartą už tai teistas. Tada buvo išteisintas tuo pagrindu, kad merginos "pačios to norėjusios, o po to susimokiusios prieš jį, nes pavydėjusios, kam jis miega ir su jų draugėmis". Gerai, kad Didžiojoje Britanijoje. Lietuvoje net iki teismo nebūtų priėję.

Vien antrojo teismo metu jau trys merginos paliudijo apie tai, kaip buvo jo išprievartautos – su visomis smulkmenomis. Ir atsitik gi taip, kad tiksliai tuo metu, kai kiekviena iš jų davė parodymus (o tai būdavo ne kasdien ir su tam tikromis pertraukomis – tačiau kaip tik būtent tuo metu, kai kuri nors iš jų pradėdavo pasakoti, kaip viskas buvo), į salę užeidavo keletas vidutinio amžiaus vyriškių ir atsisėsdavo publikos galerijoje. Jie niekaip nebuvo susiję su byla, tiesiog ateidavo "pasižiūrėti", nes Anglijos teismuose bet kas iš gatvės gali ateiti ir klausytis teismo posėdžių. Kai tik mergina baigdavo pasakoti ir prasidėdavo kalbos apie ką kita, jie ramiausiai išeidavo. Tai bent sutapimas, ar ne?