Kinas

Apsėstoji

"Emilės Rouz egzorcizmas"

iliustracija
"Emilės Rouz egzorcizmas"

Katalikų bažnyčia priėmė labai retą sprendimą pripažindama, kad devyniolikmetę studentę apsėdo piktosios jėgos. Retrospektyviai pateikta tikrų įvykių pagrindu papasakota Emily Rose istorija Scotto Derricksono filme "Emilės Rouz egzorcizmas" ("The Exorcism of Emily Rose", JAV, 2005) tampa dėl merginos mirties apkaltinto kunigo teismo kronika.

Emilė Rouz (Jennifer Carpenter) palieka ramų miestelį ir išvyksta mokytis į koledžą, nenujausdama, kas jos netrukus laukia. Vieną vakarą likusi viena bendrabutyje ji patiria pirmas siaubingas haliucinacijas ir praranda sąmonę. Jos ligos simptomus sunku susieti su medicinai žinomais atvejais. Siaubingas merginos vizijas lydi konvulsijos, jos kūnas deformuojasi ir silpsta. Emilei diagnozuojama epilepsija, tačiau gydymas nesėkmingas. Apsėdimo simptomai tik sustiprėja, dar viena medikų komisija diagnozuoja Emilei psichinę negalią.

Priepuoliai tampa vis dažnesni, todėl tikra katalikė Emilė nusprendžia kreiptis į savo parapijos kunigą Ričardą Mūrą (Tom Wilkinson), kad šis atliktų egzorcizmus. Po ilgų pokalbių ir pamąstymų kunigas sutinka. Jam tai – didelis išgyvenimas, nes egzorcizmus jis atlieka pirmąkart. Emilė ir tėvas Mūras tiki, kad merginos kūną ir protą užvaldė demonai. Per piktųjų jėgų išvarymo ritualą, nepaisant didvyriškų kunigo pastangų, mergina miršta, o kunigas apkaltinamas dėl jos mirties, nes rituale nedalyvavo tokiais atvejais būtini medikai.

Advokatė Erin Bruner (Laura Linney) iš pradžių nesutinka ginti kunigo. Tačiau jai pažadamas paaukštinimas. Procese susiduria Erin ateizmas bei cinizmas ir tėvo Mūro tikėjimas, bylą ima supti ir nepaaiškinami grėsmingi įvykiai. Teisme protas ir mokslas susiduria su tikėjimu ir religiniais įsitikinimais, o kartu įvyksta ir dviejų pasaulėžiūrų diskusija. Filmo prodiuseris Trippas Vinsonas yra įsitikinęs, kad filme vykstanti diskusija lydi žmogų per amžius. Tai ginčas apie tai, kuo iš tikrųjų tikime ir kokiu būdu galime įrodyti tai, kuo tikime.

Filmo režisierius ir scenarijaus bendraautoris Scottas Derricksonas prisipažįsta: "Mano mėgstamiausias režisierius yra Akira Kurosawa, o jo filmas "Rasiomonas", mano nuomone, yra vienas geriausių jo sukurtų filmų. Jame žiūrovai susipažįsta su dviem prievartos aktais, žvelgdami į įvykius juose dalyvavusių asmenų akimis. Taip ir lieka neaišku, kuri įvykių versija tikra. Nuostabi šio filmo struktūra prikausto dėmesį. Trumpai būtų galima pasakyti, kad tai – teisminė drama, kuri, panašiai kaip ir mūsų filmas, tą patį įvykį rodo skirtingais požiūriais. Mūsų filme teismo scenas papildo retrospekcijos ir grįžimai į praeitį, susiję su Emolės Rouz egzorcizmais. Tai leidžia žiūrovui susidaryti savo nuomonę apie tai, kas įvyko. Norėjau sukurti filmą, kuris išprovokuotų žmones paklausti savęs, ką jie mano apie blogį, piktąsias jėgas, demonus. Mąstydami apie tai, mes neišvengiamai turėsime įvertinti savo santykį su Dievu, požiūrį į moralę bei atsakyti į klausimus, susijusius su atmintimi ir plačiai suvokta tiesa." Kad dar labiau įtrauktų žiūrovus į filmo įvykius, režisierius pasirinko tokią filmo struktūrą, kuri leistų patiems pasakojimo herojams abejoti savo įsitikinimais ir tiesa.

Pagal reklaminę filmo medžiagą parengė Kora Ročkienė