Teatras

Kazys Tumkevičius (1915 10 06 – 2005 11 08)

in memoriam

iliustracija

Atšventęs gyvenimo devyniasdešimtmetį, mirė ilgametis Šiaulių dramos teatro aktorius, režisierius, direktorius Kazys Tumkevičius. Gimęs netoli Alytaus grytelniko šeimoje, ankstyvoje jaunystėje užsidegęs meile scenos menui, kaip riteris jai tarnavo visą savo gyvenimą.

Aktoriaus meno mokėsi Kaune, J. Vaičkaus kino ir teatro studijoje. Į Šiaulių dramos teatrą atvyko 1939 metais. Prasidėjus karui, išvyko į Marijampolės dramos teatrą, kur dirbo aktoriumi ir režisieriumi. 1949 metais su žmona aktore Albina Simokaityte (1923–2004) persikėlė į Šiaulius. Mūsų teatro scenoje aktorius sukūrė per aštuoniasdešimt įsimintinų vaidmenų, tarp jų Endersono B. Shaw "Velnio mokinyje", Nilo M. Gorkio "Miesčionyse", Borkmano H. Ibseno "Gabrielyje Borkmane", Grikšto V. Rimkevičiaus "Girių kirtėjuose", Anupro G. Mareckaitės "Eglės namuose", Klebono A. Škėmos "Žvakidėje" ir kt. Kazys Tumkevičius Šiaulių scenoje pastatė per trisdešimt spektaklių. Iš lietuvių dramaturgų labiausiai mėgo P. Vaičiūną, režisavo jo "Tuščias pastangas" ir "Prisikėlimą". O žiūrovams patiko jo režisuoti M. Smirnovos ir M. Kraindel "Keturi po vienu stogu", A. Kronino "Kepurininko pilis", A. Kasonos "Medžiai stovėdami miršta", V. Delmar "Paskutinis valsas" ir kt. Įsimintini ir jauniesiems pastatyti veikalai: M. Talalajevskio "Motinos širdis", B. Junger "Baltoji rožė", T. Gabės "Kareivis ir gyvatė", L. Ustinovo ir O. Tabakovo "Snieguolė ir septyni nykštukai".

Šiauliuose K. Tumkevičius savo aktoriaus ir režisieriaus talentą dalijo kultūriniuose renginiuose – dainų ir šokių, pučiamųjų orkestrų šventėse, savo įkurtam "Rūtos" liaudies teatrui, moksleiviams ir studentams. Aktyviai kaip skaitovas propagavo Šiaulių poetų kūrybą, parašė knygą "Gyvenimo vingiuose". Visą gyvenimą kaupė teatrinę spaudą, formavo archyvą, miestui padovanojo savo asmeninę biblioteką.

Užgeso šviesi asmenybė, vienas iš seniausių Lietuvos teatralų, savo talentu šventai tarnavuvusių Melpomenei, pelniusių daugybę įvairių apdovanojimų ir žiūrovų pagarbą. Liūdi Šiaulių dramos teatro kolektyvas, netekęs ilgamečio bendradarbio, nepamirštamo scenos menininko.

Šiaulių dramos teatras