Muzika

Skambantis Čiurlionis

nauji leidiniai

iliustracija

Neseniai Vilniuje, Chodkevičių rūmuose, buvo pristatyta nauja kompaktinė plokštelė. Ne tik nauja, bet ir kol kas unikali – joje pirmą kartą įamžinta ankstyvoji Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūryba fortepijonui (1896–1899).

CD skamba ankstyviausi užrašyti (1896) kompozitoriaus kūriniai, du stambūs studijų metų opusai – Sonata F-dur ir Tema, variacijos ir finalas (sukurti 1898 m.) – bei pluoštas šokių: mazurkų, polonezų, valsų. Kūrinius įrašė pianistas Rokas Zubovas, puoselėjantis drąsias užmačias – įrašyti visą Čiurlionio palikimą fortepijonui. Išleido plokštelę Muzikų sąjunga.

Čiurlionio fortepijoninei kūrybai Lietuvoje dėmesio lyg ir nestinga, tačiau ankstyvieji, negirdėti, savas natų užrašymo peripetijas turintys opusai daug kam tikrai gali tapti maloniu atradimu. Viena vertus, šios Čiurlionio kūrybinio palikimo dalies "mįslingumas" ją interpretuoti pasiryžusį Roką Zubovą kaip reikiant įpareigojo – laukė nuodugnaus kūrinių pažinimo kelias: įrašant kūrinius naudotasi keturiais Čiurlionio natų leidiniais: V. Landsbergio, B. Vainiūnaitės, D. Kučinsko redakcijomis, remtasi Nacionaliniame M.K. Čiurlionio muziejuje saugomais kompozitoriaus rankraščiais, įvairia literatūra. Kita vertus – kurstė romantiško interpretatoriaus polėkį ir drąsą pažvelgti į tą XIX a. muziką savaip. CD pristatymo vakarą žaismingai muzikologės Audronės Žigaitytės-Nekrošienės kalbinamas pianistas ta tema šmaikštavo, esą kad ir kaip jis šiuos kūrinius grotų, dauguma manys, kad taip ir turi būti, nes kas gi žino, kaip jie iš tikrųjų turi skambėti?

Kaip turi skambėti – nežinia. Bet kad gali – įtikino. Ypač po vėlgi paties pianisto išsakytos pastabos dėl jų formos ir turinio atitikmens XXI a. interneto aplinkos paveiktam klausytojui. Čiurlionio opusai fortepijonui, ypač ankstyvieji, itin patrauklūs lakoniška forma ir spalvų bei atspalvių gelme, o minties ir formos lakoniškumas mūsų dienomis tikrai tapo itin paklausūs. Tad naujoji kompaktinė plokštelė ne tik praplečia Čiurlionio kūrybinio palikimo pažinimo ribas, bet ir darsyk paliudija jį pelnytai nusipelnius ilgaamžiškumo.

Skirmantė Valiulytė