Kinas

Nebyliojo kino festivalis "Tylos garsai"

anonsai

iliustracija
"Andalūzijos šuo"

Lapkričio 4–6 d. Vilniuje, kino teatre "Forum Cinemas Vingis", įvyks jau antrasis nebyliojo kino festivalis "Tylos garsai". Lapkričio 13 d. "Skalvijos" kino centro žiūrovai galės pasižiūrėti filmus, kurių nespėjo pamatyti "Forum Cinemas".

Šiemet festivalis ir vėl pasiūlys įdomią filmų programą, o filmus įgarsins gerai žinomi muzikos atlikėjai. Muzikinė įvairovė ir eksperimentas – toks šių metų festivalio tikslas, kurio siekti padės jau pernai "Tylos garsuose" puikiai pasirodę atlikėjai: Neda su kompanija, Artūras Anusauskas, Styginių kvartetas, grupės "Pieno lazeriai" ir "Inculto". "Skalvijos" kino centre siautės prisiekę kino mylėtojai Miss America ir Kym Wild. Pernai gimęs festivalis įrodė, kad senasis kinas gali būti šiuolaikiškas, įdomus ir net madingas. Pernykščio festivalio sėkmė leido įsitikinti, kad Lietuvos žiūrovas yra atviras netradicinėms formoms ir trokšta patirti naujų įspūdžių. Šių metų festivalyje bus dar drąsiau eksperimentuojama.

Festivalį atidarys Salvadoro Dali ir Luiso Buńuelio filmas "Andalūzijos šuo" ("Un chien andalou", 1928). Juo debiutavo garsūs kūrėjai Salvadoras Dali ir Luisas Bunuelis. Po "Andalūzijos šuns" – vizualaus siurrealizmo manifesto – seks ankstyvasis prancūzų kino klasiko Rene Clairo filmas "Antraktas" ("Entr’acte", 1924). Šio filmo kūrybinė grupė tikrai įspūdinga – Marcelis Duchampas, Manas Ray, Francisas Picabia, Erikas Satie.

Lėlių animacijos pradininkas buvo kaunietis Vladislovas Starevičius (Ladislas Starevitch). Šis kino menininkas ir aistringas entomologas stebino savo amžininkus filmais, kuriuose vabzdžiai judėjo, mylėjo ir kovojo visai kaip žmonės. Šiais metais "Tylos garsai" parodys du ankstyvuosius šio kūrėjo filmus: "Operatoriaus kerštas" ir "Vabzdžių Kalėdos" (pastarasis Lietuvoje rodomas pirmą kartą).

Kita festivalio staigmena – pirmoji pripažinimą Alfredui Hitchcockui atnešusi kino juosta "Nuomininkas" ("The Lodger", 1926), sukurta pagal Belloc Lowndes romaną. "Nuomininkas", kuriame pagrindinį vaidmenį sukūrė Ivoras Nowello ir kuris pasakoja apie serijinio moterų žudiko gaudynes, laikomas vienu geriausių britų nebyliųjų filmų.

Pernai "Tylos garsai" parodė klasikinį vokiečių filmą – Friedricho Wilhelmo Murnau "Paskutinį žmogų". Šiemet festivalio programoje – paskutinis šio režisieriaus filmas, meilės drama "Tabu" (1931), filmuota Polinezijoje. Murnau žuvo automobilio katastrofoje iškart po filmo premjeros. Jo scenarijaus bendraautoris, operatorius buvo Robertas Flaherty, laikomas ir meninio dokumentinio kino pradininku.

Pernai festivalis plačiau pristatė nebylųjį vokiečių ir rusų kiną, šiemet daug dėmesio bus skiriama skandinavų filmams. Iš danų režisieriaus Augusto Blomo (1869–1947) erotinių melodramų mokėsi ne tik danų kūrėjai (jis buvo ir vienos didžiausių Europos kino bendrovių "Great Northern Film Company" meno vadovas ir prodiuseris), bet ir ne viena Holivudo garsenybė (beje, jo asistentu 1913 m. dirbo ir "Kasablankos" režisierius Michaelas Curtizas). "Tylos garsai" parodys 1911 m. sukurtą Blomo filmą "Didmiesčio pagundos" ("Ved Foengslets Port"), kuriame pagrindinį vaidmenį sukūrė to meto žvaigždė Valdemaras Psilanderis.

Kitas mūsų žiūrovų laukiantis atradimas – skandinavų režisierius Mauritzas Stilleris (1883–1928). Jo vardas pirmiausia siejamas su Greta Garbo – būtent Stilleris pirmasis įžvelgė kuklios pardavėjos žavesį ir atvedė ją į didįjį kiną. Tačiau kino istorijoje Stilleris lieka kaip vienas didžiausių švedų kino kūrėjų, kurio filmai – Selmos Lagerlöf romanų ekranizacijos "Pono Arnės lobis", "Legenda apie Gestą Berlingą" – ir sukūrė didingą, gamtos vaizdų prisodrintą skandinavų filmų stilių. "Tylos garsai" parodys jo erotinę komediją "Tomo Gralo geriausias filmas" ("Thomas Graals Basta Film", 1917). Tai – vienas pirmųjų kino istorijoje filmų apie kino kūrimą, kurio herojus yra scenaristas.

Šiemet "Tylos garsai" parodys ir lietuvišką nebylųjį kiną. Nors tarpukario laikotarpio lietuviški filmai neišliko, festivalis primins 6-ajame dešimtmetyje Panevėžio dramos teatre Juozo Miltinio mokinių sukurtą mėgėjišką filmą "Nei šis...nei tas", kuris išsaugojo nebyliajam kinui būdingą stilių ir nuotaiką. Ekrane bus galima išvysti žymius J. Miltinio teatro aktorius, prie filmo atsiradimo prisidėjo Raimondas Vabalas, tuo metu jau studijavęs Maskvoje, kinematografijos institute.

"Tylos garsų" inf.