Kinas

Aukštuomenės gyvenimas Lietuvoje ir Jamaikoje

rodo TV

iliustracija
Antonio Banderasas vaidina filme "Svajonės apie Argentiną"

"Ties riba" vedėja pranešė, kad po reklamos pamatysime istorinius kadrus. Žinote, kas tai buvo? Nė už ką neatspėsite. Tai buvo mėgėjiški kadrai iš Virgio Stakėno vestuvių. Supratau, kad greitai mūsų šalyje viskas bus istoriška – ne tik Karalių rūmai. Ir pasidarė liūdna, nes aš visą gyvenimą domėjausi istorija. Jau esu prisipažinęs, kad nebežiūriu lietuvių televizijų laidų (išskyrus žinias), nes pasidariau senatviškai nepakantus neprofesionalumui. Kad šį trečiadienį įsijungiau LNK "Ties riba" – visiškas atsitiktinumas. Atvirai sakant, tiesiog po žinių nespėjau išjungti televizoriaus.

Laida buvo skirta Virgiui Stakėnui, nuolat vadinamam Lietuvos kantri karaliumi. Iki šiol buvau girdėjęs tik popmuzikos princą Rytį Ciciną, dabar supratau, kad lietuvių šou versle kaip kokioje nors kriminalinėje struktūroje egzistuoja kastos – karaliai, princai, kunigaikščiai (bene Marijonas Mikutavičius?) ir pan. Tiksliau, laida buvo skirta Stakėno dukters vestuvėms su amerikiečiu Jamaikos pajūryje. Matyt, laidos rengėjams tai taip pat pasirodė istorinis įvykis, todėl beveik valandą LNK ekrane skambėjo pasakojimas apie šias vestuves, iliustruotas nuotraukų ir fone skambančių tėvelio dainų.

Man asmeniškai nėra nieko nuobodesnio už vestuves, ką jau kalbėti apie jų dalyvių pasakojimus. Apie vestuves bei jų pagrindinius veikėjus iš esmės nieko įdomaus ir nebuvo papasakota, nes laidos tikslas, manau, buvo kitas – laimingo tėvelio savireklama. Kai žmogus daugiau nei pusę valandos kalba nesustodamas – nesvarbu, apie ką – jis kalba pirmiausia apie save. Todėl meluočiau, jei sakyčiau, kad tuščiai praleidau laiką. Manau, susidariau pakankamai adekvatų įspūdį apie lietuvių šou verslą, jo personas, jų akiratį (žentą jis pirmiausia pristatė taip: "Svarbu, kad ne musulmonas ir ne juodukas"), materialinę padėtį, humoro jausmą ir, deja, matyt, neišnaikinamą provincialumą. Vaizdelis ne koks, tikrai ties visiškos tuštybės riba. Greičiausiai tai suprato ir laidos autorius Kristupas Krivickas, todėl nusprendė savo demaskuojamoje laidoje parodyti šio verslo eilinio portretą. Ačiū jam už tai. Ko dar nežinau, manau, sužinosiu pasižiūrėjęs jubiliejinį Ryčio Cicino koncertą, kurį šįvakar transliuos nacionalinė televizija. Princo jubiliejus – tai jums ne karaliaus dukters vestuvės.

Visiems tiems, kas nepakviesti į elito šventes, siūlau nenusivilti ir ramiai ištiesti kojas priešais televizorių. Filmų herojų gyvenimas gal ir ne toks gražus, bet daug turiningesnis ir labiau pamokantis. Štai kad ir Martino Campbello filmo "Neapsaugotasis" (BTV, liepos 1 d. 23 val.) herojė advokatės, įsimylėjusios vieną savo klientų. Šis pasirodo besąs jos mokyklos laikų draugės vyras. Netrukus jis randamas nužudytas, įtariamoji – draugė. Advokatė žino, kad nužudytasis buvo kaltinamas finansavęs pornografinius filmus, tad jai tikrai nelengva. Prisipažinsiu – šį trilerį žiūrėsiu todėl, kad pagrindinį vaidmenį jame kuria Barbara Hershey. Ja žavėjausi ne viename Martino Scorsese’s, Woody Alleno, Andrejaus Končialovskio filme. Ji suteikia filmui keisto jausmingumo, nerimo gaidų, daugybę psichologinių niuansų. Vienas jos partnerių filme "Neapsaugotasis" yra aktorius ir dramaturgas Samas Shepardas. Sakoma, kad jis visada vaidina save, bet pasižiūrėkite, kaip save vaidina Virgis Stakėnas ar Marijonas Mikutavičius, ir tada suprasite, kad suvaidinti save įtikinamai – didelis ir ne visiems įkandamas menas.

Keistų filmų šią savaitę taip pat nepristigs. Vienas tokių – prancūzo Pascalio Thomas "Trečiadienis – beprotiška diena" (BTV, 3 d. 11.35). Ši komiška drama nukelia į Nantą, kur gyvena pamokomų likimų keistuoliai. Toks yra nevykėlis Martenas (beje, Vincentą Lindoną kadaise buvo įsimylėjusi Monako kunigaikštytė), pamirštantis, kad trečiadienį turi prižiūrėti savo dukrą iš pirmos santuokos. Trečiadienis – ne pati geriausia diena ne tik Martenui, bet ir daugybei kitų filmo personažų.

Viena labai ilga diena (turbūt irgi trečiadienis...) rodoma ir Renny Harlino filme "Proto medžiotojai" (LNK, 2 d. 21 val.). Grupė FTB agentų mokosi gaudyti žudikus maniakus. Jie atvyksta pasitreniruoti į negyvenamą salą, kuri atrodo tarsi pamirštas ir gerokai aptriušęs holivudinio miestelio maketas. Čia žudikų gaudytojai patys tampa aukomis. Siužetas šiek tiek primena nemirtingąją Agathą Christie: uždara erdvė, uždara grupė, kurioje siautėja žudikas… Režisierius sugeba puikiai manipuliuoti filmo žiūrovų jausmais, tad jų laukia ir daug netikėtumų, ir labai savotiška pastabumo treniruotė, nes režisierius nuolat verčia spėti, kas iš tikrųjų yra žudikas.

Jaučiu malonumą žiūrėdamas Honkongo filmus, ypač tuos, kuriuose vaidina Chow Yun-Fatas ir Michelle Yeoh. Deja, šįkart matysime ne pačius geriausius jų filmus. Filmo "Sėlinantis tigras, tūnantis drakonas" operatorius Peteris Pau filmą "Relikvijų medžiotojai" (LNK, 6 d. 14.40) sukūrė sekdamas geriausiais Honkongo filmų pavyzdžiais. Tačiau 2002 m. galiojo jau kitos stiliaus ir žanro taisyklės, todėl "Relikvijų medžiotojams" būdingas trash stilius (paprasti, efektai, paprastas siužetas, sąlygiški personažai) sujaudins tik prisiekusius šio žanro gerbėjus. Manau, kad šis filmas pirmiausia yra pagarbos duoklė Michelle Yeoh.

Antoine’o Fuqua 1998 m. filmas "Sukeisti žudikai" (LNK, 1 d. 22.35) svarbus tuo, kad tai pirmasis amerikietiškas Chow Yun-Fato filmas. Johno Woo (jis – filmo prodiuseris) ankstyvųjų filmų žvaigždė čia vaidina Amerikon atvykusį samdomą žudiką. Filme gausu žudymo ir kovų baleto, tačiau nebeliko lengvumo, liūdesio ir ironijos, kuriais žavėjo ankstyvieji aktoriaus filmai, nors Fuqua iš paskutiniųjų stengiasi imituoti Woo stilių – net sulėtintai filmuoja susišaudymus. Beje, LNK (6 d. 23. 35) parodys ir kitą Antoine’o Fuqua filmą – 2000 m. sukurtą "Masalą" – policinę veiksmo komediją apie pavogto aukso paieškas.

Kadangi dabar visi skaito "Da Vinčio kodą" ir laukia pagal jį sukurto filmo, manau, pravartu bus prisiminti jo režisierių Roną Howardą.1988 m. sukurtą jo filmą "Vilou" parodys TV3 (6 d. 16.20). Pasakojimas apie paslaptingų galių pamestinuką (Val Kilmer) sujungė legendą apie Mozę ir pasakų Snieguolę, o filmo prodiuseris George’as Lucasas dar pridėjo savo "Žvaigždžių karuose" išbandytų vizualių efektų.

Šią savaitę britų kultūros gerbėjai taip pat turės kuo pasidžiaugti. TV3 (5 d. 23.15) parodys Shekharo Kapuro filmą "Elžbieta" apie karalienės jaunystę ir pirmuosius karaliavimo metus, o BTV (6 d. 20.20) – garsų Peterio Traviso televizijos filmą "Henrikas VIII" apie vieną galingiausių Anglijos monarchų. Šis filmas pasižymi puikiu aktorių ansambliu – vaidina Ray’us Winstonas, Assumpta Serna, Helena Bonham Carter, Davidas Suchet, Senas Beanas.

Garsaus britų dramaturgo ir režisieriaus Christopherio Hamptono ("Pavojingi ryšiai") filmas "Svajonės apie Argentiną" (BTV, 4 d. 22.05) skirtas iki šiol skausmingai problemai – 8-ajame dešimtmetyje Argentiną valdant karinei chuntai be žinios dingo daug žmonių. Vieną tokią istoriją ir pasakoja filmas. Jo herojus yra teatro režisierius (Antonio Banderas), kuris praranda žmoną (Emma Thompson). Netrukus herojus įgyja antgamtinių galių matyti ateitį…

Nepražiopsokite ir Londone gyvenančio egiptiečio Khalido Al-Haggaro filmo "Nuomininkas" (TV3, 2 d. 14 val.). Filmo herojus Ali taip atvyko į Londoną tikėdamasis čia rasti savo laimę. Jis dirba restoranuose, rašo scenarijus, dubliuoja filmus, moko pilvo šokio gudrybių. Tačiau viza baigiasi, o Alis, desperatiškai ieškantis stogo virš galvos ir galimybės likti Anglijoje, priima gėjų žurnalo fotografo pasiūlymą pozuoti nuotraukoms. Režisierius pats patyrė imigranto dalią, todėl filme daug asmeninės patirties, kuri visada puošia meno kūrinį.

LNK "Snobo nakties" (7 d. 22.30) "Keliautojo" (1997) prodiuseris – aktorius Bilas Paxtonas. Jis suvaidino ir filmo herojų – sukčių Bukį. Bukis – airių kilmės amerikiečių sukčių klano narys. "Keliautojas" laikomas ambicingu antikomerciniu projektu, realistiškai rodančiu sukčių gyvenimą (tuo jis šiek tiek primena garsiuosius Stepheno Frearso "Sukčius"). Režisierius Jackas N. Greenas (jis ir filmo operatorius) atskleidė šių žmonių – savaip menininkų – kasdienybę, motyvus, požiūrį į gyvenimą. Jei atvirai, tai daug įdomiau už karalių, princų ir kitokio elito gyvenimus.

Jūsų – Jonas Ūbis