Muzika

Vasaros paukštė kelia sparnus

Prasideda vienuoliktasis Kristupo vasaros festivalis

iliustracija

Štai ir prisiartino 2005-ųjų Kristupo vasaros festivalis. Jau vienuoliktą kartą Vilniaus padangėje ima plasnoti vasaros muzikos paukštė, skelbdama gausius koncertus, sukviesdama šimtus atlikėjų iš Lietuvos ir viso pasaulio, sutraukdama tūkstančius dėkingų klausytojų ir ištikimų festivalio gerbėjų.

Kristupo vasaros festivalis pradėtas rengti 1994 m. Šis vasaros muzikos renginys, sumanytas Šv. Kristoforo kamerinio orkestro vadovo prof. Donato Katkaus, pelnė klausytojų simpatijas.

Būtent klausytojai Kristupo vasaros festivalį pernai išrinko vienu iš trijų geriausių Lietuvoje; festivaliui, kaip geriausiam 2004-ųjų Vilniaus renginiui, atiteko pirmasis Vilniaus savivaldybės įsteigtas "Kolegų" prizas. Netikėtas tai buvo įvertinimas – jaudinantis, pakilus, skatinantis. Todėl šiemet rengėjai stengiasi dar aukščiau sviesti savąją muzikinių idėjų paukštę.

Festivalis – visiems. Jis skirtas visokiai muzikai, tradicinei ir moderniai. Eksperimentams, iššūkiams ir susitikimui su gerai pažįstamais, pamėgtais kūriniais. Kaip ir kiti Vilniaus kultūros renginiai, festivalis tikisi išlaikyti aukštai iškeltą vertybių kartelę, prisiminti kilniąją meno paskirtį, ugdančią žmogaus asmenybę, skonį ir dvasingumą. "Šiandien mums, apsuptiems paviršutiniškų pramogų triukšmo, nebelieka kito pasirinkimo", – sako festivalio rengėjai.

Kristupo vasaros festivalis šiemet prasidės liepos 3 d. ir truks iki rugpjūčio 28 d. Jo programa – didžiausia iš visų buvusių. Vilniečiams ir miesto svečiams siūloma net 40 koncertų, pasklidusių po daugelį Vilniaus erdvių

Kristupo vasaros festivalio programos pagrindas – keli tradiciniai muzikos ciklai, jau turintys savo gerbėjų. Vargonų muzikos ciklo (meno vadovas – prof. Leopoldas Digrys) koncertai vyksta sekmadieniais 13 val. Šv. Kazimiero bažnyčioje; bus surengti ir dar keli koncertai. Šiemet klausytojai išgirs net 11 vargonų muzikos programų. Koncertuos žymūs Europos atlikėjai Lotaras Dzerinis (Latvija), Sławomiras Kamińskis (Lenkija) Andresas Uibo (Estija), Knutas Vadas (Danija), Bernhardas Gfrereris (Austrija), Manfredas Brandstetteris, Johannesas Geffertas (Vokietija) bei lietuvių vargonininkai Renata Marcinkutė-Lesieur, Irena Budrytė-Kummer ir Leopoldas Digrys. Šiuose koncertuose taip pat išgirsime gitaristą Heiki Mätliką, violončelininką Davidą Geringą, Šv. Kristoforo kamerinį orkestrą bei chorą "Jauna muzika".

iliustracija
Šv. Kristoforo kamerinio orkestro vadovas prof. Donatas Katkus

"Kristupo klavyrai" – fortepijoninės muzikos koncertų ciklas, jo meno vadovas – prof. Petras Geniušas. Koncertuose, kurie vyks Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Didžiojoje salėje, pasirodys jauni, perspektyvūs ir jau pasaulinį pripažinimą pelnę Lietuvos ir užsienio pianistai. Liepos 10–20 d. LMTA svečiai surengs ir "Kristupo klavyrų" pianistų meistriškumo kursus. Juos ves profesoriai Veronika Vitaitė ir Petras Geniušas, svečiai iš Didžiosios Britanijos Ianas Fountainas ir Christopheris Eltonas bei Armenas Babakhanijanas iš Armėnijos.

Platų gitaros muzikos repertuarą – nuo senosios muzikos iki flamenko fiestos – atskleis ciklas "Kristupo gitaros". Jam jau antrus metus vadovauja dažnai Lietuvoje koncertuojantis ir lietuvišką muziką propaguojantis gitaristas Reinbertas Eversas, Detmoldo Aukštosios muzikos mokyklos Miunsteryje profesorius ir dekanas. Groti Lietuvos publikai jis pakvietė pripažintus gitaristus – Pepe Justicia’ą (Ispanija), Eduardo Fernandezą (Urugvajus), Shin-ichi Fukudą (Japonija), Eleną Papandreou (Graikija), Maximilianą Mangoldą ir kitus.

Koncertų ciklą su žymiausiais atlikėjais surengs klausytojų simpatijas pelnęs Šv. Kristoforo kamerinis orkestras. Be jo, simfoninės muzikos koncertuose pasirodys orkestras "Hong Kong Sinfonietta" (pirmą kartą Lietuvoje), Brandenburgo jaunimo orkestras, pučiamųjų orkestras "Fanfaren" iš Olandijos, atlikėjai Jeanas Ferrandis, Dominique’as de Williencourt’as, Robertas Aitkenas, Verena Rein, vyriškas sopranas Radu Marianas su senosios muzikos ansambliu "Ars Antiqua Austria" ir daugelis kitų.

Įspūdingai liepos 24 d. bus paminėta ir Vilniaus globėjo šv. Kristoforo diena. Kalnų parke gros pučiamųjų orkestras "Trimitas", pasirodymus surengs dainų ir šokių ansamblis "Lietuva", gros baikerių orkestras, diriguojamas Donato Katkaus, o žiūrovai sulauks ir muzikinio siurprizo iš… dangaus – skambės maestro Donato Katkaus sukurta "beprotiška" septynių minučių simfonija "Skriski trombone" deltaplanu skriejančiam trombonininkui.

iliustracija
R. Danisevičiaus nuotr.

Ypatingo žiūrovų dėmesio turėtų sulaukti festivalio uždarymui skirta keturių spalvų performansų oratorija "Machunas ". Tai sensacingas projektas, kurio metu Vilniuje atgims "Fluxus" judėjimas. Idėjos autoriaus Lucio Pozzi ir kompozitoriaus Franko J. Oteri (JAV) oratorijoje pirmą kartą bus pagerbtas "Fluxus" įkūrėjas menininkas Jurgis Mačiūnas. Oratorija bus rodoma Šiuolaikinio meno centre rugpjūčio 20 ir 21 d.

Vilniaus universiteto Didžiajame kieme bus pristatytas ir kitas stambus kūrinys – Audronės Žigaitytės vokalinė-choreografinė misterija "Praregėjimas" (libretas kompozitorės pagal Vinco Mykolaičio-Putino ir liturgijos tekstus). Jos premjera numatyta Antrajame tarptautiniame Tytuvėnų vasaros festivalyje. Misterijos režisierius – Ramūnas Kaubrys (Klaipėda), dirigentas – Modestas Pitrėnas.

Daugelis nemažiau įdomių netradicinių projektų lieka išsamiau neaptarti. Tai ir obojininko Juozo Rimo projektas "Išraiškos" (jame bus dainuojama ir lietuvių liaudies dainų); Stasio Eidrigevičiaus ir lietuviškos muzikos "Kaskadų" vakaras; Arkadijaus Gotesmano sumanytas projektas, skirtas prieš metus mirusiam žymiam perkusininkui Elvinui Jonesui pagerbti; retai atliekama Franciso Poulenco monoopera "Žmogaus balsas", atliekama Skaidros Jančaitės (sopranas) ir pianisto Egidijaus Mikšio, bei daugelis kitų.

Pasak festivalio iniciatoriaus ir idėjų generatoriaus maestro Donato Katkaus, šiųmetis festivalis turi vieną gan ryškią giją – festivalio koncertų puokštėje ryškiai žėri rytietiškos spalvos. Visoj Europoj vykstanti intensyvi Rytų kultūrų invazija natūraliai pasiekė ir Lietuvą. Taigi Kristupo vasara žada ir rytietiškų aromatų – klausytojų laukia pažintis su Kinijos, Taivano, Pietų Korėjos ir Japonijos muzikos kultūros atstovais.

Parengta pagal festivalio inf.