Dailė

Menininkų namas Europos parke

iliustracija
Gianfranco Botto ir Robertos Bruno namas Europos parke

Europos parke kartu su savo "Menininko namu" viešėjo italų menininkai Gianfranco Botto ir Roberta Bruno. Namą bus galima apžiūrėti visą birželio mėnesį. Botto ir Bruno – tai menininkų pora, savo videofilmuose ir instaliacijose atskleidžianti gyvenimą priemiesčiuose, nebenaudojamose gamyklose ir kitose apleistose vietose. Jų jausmai kuriant labai prieštaringi – jie kartu ir myli, ir nekenčia šių erdvių. Botto ir Bruno yra šiuolaikinio meno atstovai, gyvenantys ir kuriantys Turine ir, kaip patys sako, savo buityje mėgstantys "metropolitan virus" stilių. Šis stilius atsispindi ir jų sukurtame name.

Italijos menininkų namas – tai tarptautinio projekto DIDART, remiamo ES programos "Kultūra 2000", dalis. Šio projekto tikslas – supažindinti visuomenę su skirtingų šalių menu. Pripažinti šiuolaikinio meno atstovai kviečiami sukurti "Menininko namą" ("Artist’s house"), kuriame būtų vietos ne tik menininko darbų nuotraukoms, žymiausių kūrinių reprodukcijoms, darbo priemonėms, videomedžiagai, bet ir asmeniniams daiktams (drabužiams, batams, mėgstamoms knygoms ir kt.).

Nuo pavasario "Menininkų namai" keliauja po šalis-partneres. Šis projektas jungia 13 Europos šiuolaikinio meno muziejų, galerijų ir kitų kultūros institucijų: Art’e SPA (projekto lyderis, Italija), Comune di Reggio Emilia (Italija), Bolonijos modernaus meno galeriją (Italija), Kiasmos šiuolaikinio meno muziejų (Suomija), Kunsthalle Wien (Austrija), Louisianos modernaus meno muziejų (Danija), Ludwigo muziejų (Vokietija), MART (Italija), Bolonijos dailės akademiją (Italija), Giannino Stoppani leidyklą (Italija), Europos parką (Lietuva), Palazzo delle Esposizioni (Italija) ir Barselonos dailės universitetą (Ispanija).

Botto ir Bruno namas Europos parke – tai ne tik keliaujantis meno kūrinys, bet ir mokomosios programos dalis. Jo atidarymo metu vyko edukaciniai užsiėmimai 11–13 metų amžiaus vaikams. Moksleiviai bendravo su atvykusiais menininkais – "namo savininkais", apžiūrinėjo namą, kalbėjosi apie savo ir menininkų pomėgius, gyvenimo būdą, aprangos stilių, vaikystės svajones. Menininkai pakvietė vaikus dalyvauti kūrybos procese – jie piešė ir karpė senus laikraščius, dėliojo koliažus.

Vėliau "Menininkų namas" buvo pristatytas Lietuvos visuomenei. Susirinkę žurnalistai ir svečiai klausinėjo menininkų ir projekto organizatorių, ką jie patyrė keliaudami po skirtingas šalis ir kaip šis projektas veikia jų kūrybą. Botto ir Bruno sakė tikintys meno galia keisti pasaulį – jie patys išaugo skurdžiame darbininkų rajone ir kaip tik menas padėjo išsiveržti į platesnius vandenis. Tačiau menininkai neniekina gimtosios industrinės aplinkos, netgi priešingai – mano ją esant kūrybiškai stimuliuojančią. Tačiau kartu tokios zonos yra ir išbandymų vieta, todėl jie stengiasi į savo projektus įtraukti kuo daugiau vietos jaunimo. Europos parke jų priemiesčio namelis atrodo kaip inkliuzas, bet menininkai patenkinti šiuo kontrastu – svarbiausia ne meno objektas, o projekto dalyvių ir visuomenės bendravimas.

"Menininko namas" – ne tik asmeninis, bet ir kolektyvinis kūrinys. Kompaktiškas ir lengvai susilankstantis visų namų karkasas yra vienodas, menininkai tik užpildo jį skirtingu turiniu. Projektu akcentuojama galimybė pažinti šiuolaikinį meną per menininko asmeninį pasaulį, kultūrinės veiklos mobilumas, patirties sklaida Europoje, pagarba kiekvienos institucijos metodams ir tradicijoms.

Kitą savaitę Lietuvos menininkas Gintaras Karosas savo "Menininko namą" pristatys Italijoje. 2005 m. rugsėjį visi "Menininkų namai" susirinks į baigiamąją parodą Comune di Reggio Emilia (Italija), o interneto svetainė www.didart.net taps projekto vitrina: interaktyvūs "Menininkų namai" bus visiems prienami internetu.

Parengta pagal Europos parko informaciją