Kinas

Britų trumpametražių filmų naktis

kronika

Gegužės 20–21 d. 21 val. kino teatre "Lietuva" Britų taryba pristato trumpametražių filmų naktį. Dvi programas sudaro 12 trumpo metražo filmų.

Britanijos visuomenė yra įvairi, joje daug skirtingų kultūrų. Šalis, į kurią dažnai atvykstama gyventi, turi prisitaikyti prie atvykėlių etninio spektro, o šie turi rasti savo vietą dažnai skirtingų vertybių visuomenėje.

Siekis sukurti harmoningą visuomenę neišvengiamai susiduria su tautinės tapatybės, diskriminavimo ir stereotipų problemomis. Dažnai užduotis tiesti tiltą tarp skirtingų kultūrų tenka "ateinančiai kartai". Abiejų programų filmai kalba apie tai. Jų pavadinimas "Mes britai, bet…" pasiskolintas iš garsaus režisierės Gurinder Chadha filmo "Aš britas, bet" (1989 m.). Taip jauni režisieriai įsitraukia į nesibaigiančią diskusiją.

I programa

"Po oda" ("Skin Deep", rež. Yousaf Ali Khan, 2001, 13 min.).

1979-ieji. Romas, su mama ir seseria gyvenantis apleistame savivaldybės pastate, yra iš mišrios šeimos. Jo sesers oda yra tamsi, o Romas laikomas baltaodžiu. Prisimindamas vaikystėje patirtus rasinius persekiojimus jis nusprendžia slėpti savo tapatybę ir susideda su rasistų gauja. Agresyvios kino kalbos filmas pasakoja vienos Romo ir jo draugelių nakties istoriją.

"Vienas plius vienas" ("One Plus One", rež. George Amponash, 2000, 20 min.).

Filmo autorius ir jo brolis dvynys aptarinėja juodaodžių britų tapatybės klausimus. Kelionė į protėvių žemę – Ganą provokuoja mintis apie priklausomybę, siekius, ambicijas, lūkesčius ir verčia atsakyti į klausimą, kas yra kultūros ir individo tapatybė.

"Plytų juosta" ("Brick Lane", rež. Paul Makkar, 2002, 14 min.).

Bolivudo stiliaus paveikta komedija apie dviejų paauglių pastangas vakarėlyje padaryti įspūdį gražuolei Nabelai. Filme rodomas jaunų azijiečių gyvenimas Londone.

"Honkongas, Liverpulis, Penzansas" ("Hong Kong, Liverpool, Penzance", rež. Paymon Wong, 2002, 5 min.).

Fotografijų pagrindu sukurtas dokumentinis filmas pasakoja apie vedybas, kurias filmo autoriui surengė jo tėvai, ir tolesnį gyvenimą 7-ojo dešimtmečio Britanijoje.

"Latifos ir Himlės klajoklis dėdė" ("Latifah and Himli’s Nomadic Uncle", rež. Alnoor Dewshi, 1992, 14 min.).

Žaismingas ir siurrealistiškas metropolio kultūrinės įvairovės tyrimas. Indų kilmės Latifa ir Himli yra pusseserės. Jos vienodai rengiasi, kerpasi, tačiau staiga supranta, kad skiriasi jų požiūriai į // čia kažko trūksta // ir istoriją. Merginų kelionė po Londono gatves priverčia jas susimąstyti apie savo vietą kosmopolitiškoje diasporoje. Pasak Himli, "ten, iš kur aš kilusi, mums nerūpi, iš kur mes kilę".

"Noras" ("Wish", rež. Rene Mohandas, 2003, 17 min.).

Jaudinanti ir neįprasta jauno Glazgo socialinio darbuotojo ir pagyvenusios japonės meilės istorija.

"Saris ir sportbačiai" ("Sari and trainers", rež. Jeremy Wooding, 1998, 15 min.).

Muzikinė meilės istorija pagal indų kino tradicijas. Tai pasakojimas apie du skirtingų kultūrų jaunuolius. Šiuolaikiniai Romeo ir Džuljeta susitarė dėl pirmojo pasimatymo, bet ar jam pritars jų šeimos?

II programa

"Radžas ar Radža?" ("Raj or Radge?", rež. Menhaj Huda, 2001, 3 min.).

Pakistaniečių kilmės škotų jaunuolis Fazas linksmina žiūrovus istorija apie tai, kodėl jis galvoja esąs labiau škotas nei tikri škotai. Filmas apie antrosios kartos Edinburgo azijiečius rodo, kad viskas ne taip paprasta, kaip mes manome.

"Safar (kelionė)" ("Safar (The Journey)", rež. Sandhya Suri, 2002, 29 min.).

Sakmė apie svajonę grįžti į Indiją po 40 Anglijoje praleistų metų. Filmo herojus gydytojas gyvenimo saulėlydyje apmąsto gimtinės praradimą.

"Misterio Pinko portretas" ("A Portrait of Mr. Pink", rež. Helena Appio, 1997, 16 min.).

Nuostabusis misteris Pinkas yra 73 metų imigrantas iš Jamaikos, didžiąją gyvenimo dalį praleidęs rinkdamas šiukšles Londone. Išėjęs į pensiją, jis nusprendė išreikšti save, dekoruodamas savo Viktorijos laikų namo interjerą bei eksterjerą neįprastu būdu, kuris daug kam atrodo ekscentriškas.

"Mes čia gyvenome visą gyvenimą" ("We’ve Lived Here All Our Lives", rež. Vikkas Mistry, 2000, 3 min.).

Animacinis filmas apie indų gyvenimą Jungtinėje Karalystėje. Filme kalbama apie tai, apie ką daugelis pirmosios kartos imigrantų vengia užsiminti.

"Dim Sum (truputėlis širdies)" ("Dim Sum (A Little Bit of Heart)", rež. Jane Wong, 2002, 36 min.).

Trys kinės – Marietta, Wah So ir Linda – gamina virtinius ir kalbasi apie Liverpulio kinų maisto parduotuvę. Filmo autorė – Mariettos dukra – nori suprasti šių moterų siekius ir keliauja kartu su jomis. Filmas prabyla apie jų tapatybę, pastangas asimiliuotis kitoje kultūroje.

Britų tarybos inf.