Kinas

Turkų kilmės Vokietijos režisierių kino filmai

kronika

Goethe’s institutas Vilniuje parengė turkų kilmės Vokietijos režisierių filmų programą. Ji bus rodoma gegužės 2– 4 d. Vilniuje, "Lietuvos" kino teatre.

Europoje vykstantys migracijos procesai sukūrė naują kolektyvinės ir individualios biografijos modelį, kuris ilgą laiką nebuvo atspindimas meno: žmogus atvyksta į svetimos kultūros kraštą ir turi jame išgyventi. Dažniausiai emigruojama ne savo noru, nesugebant išmaitinti šeimos ar patyrus politinius persekiojimus, todėl visos geresnio gyvenimo viltys siejamos su išvykimu į kitą šalį. Svetimoje šalyje imigrantas taip pat susiduria su išnaudojimu ir smurtu, jis turi išmokti gyventi tarp dviejų kultūrų – stengtis išsaugoti savąją ir bent iš dalies prisitaikyti prie svetimosios.

9-ajame dešimtmetyje Vokietijos kinematografe išryškėjo tendencija analizuoti imigrantų likimus. Kartu iškilo ir pačių imigrantų kuriami filmai, kuriuos būtų galima vadinti kinematografu tarp dviejų kultūrų. Šiuose filmuose rodomas kasdienis žmonių, nuolat bendraujančių su skirtingomis kultūromis, gyvenimas.

Turkų kilmės vokiečių režisierių kuriami filmai praturtino Vokietijos kiną. Akivaizdus sugebėjimas prisitaikyti prie "svetimos" kultūros lėmė naujo požiūrio į šalies socialinę realybę atsiradimą vokiečių kine. Todėl šis kinas tampa kultūrų bendradarbiavimo ir Europoje atsiradusios tendencijos "gyventi tarp kultūrų" metafora.

Turėsime progos susipažinti su garsiausio turkų kilmės vokiečių režisieriaus Fatih Akino (2004 m. už filmą "Galvą į sieną" pelniusio pagrindinį Berlyno kino festivalio "Auksinį lokį") ankstyvąja kūryba. Bus parodytas vienas pirmųjų filmų – trumpo metražo "Žolė" ir dokumentinis filmas "Pamiršome sugrįžti", kur režisierius pasakoja apie savo šeimą ir jos gyvenimą emigracijoje. Taip pat pamatysime 1999 m. Berlyno kino festivalyje FIPRESCI ir ekumeninės žiuri prizais apdovanotą režisieriaus Thomaso Arslano filmą "Dileris", režisierės Aysos Polat filmą "Gastrolės", pelniusį 1998 m. Ankaros kino festivalio prizą už geriausią režisūrinį debiutą, ir turkų kilmės vokiečių aktorės Idil Üner režisūrinį debiutą – trumpo metražo filmą "Osmano viešbučio meilužiai".

Filmų programą papildys kartu su Turkijos ambasada Vilniuje organizuojami renginiai: fotografijų paroda "Turkija pro Aros Gulers objektyvą" ir ansamblio "Yansimalar" koncertas Lietuvos muzikos akademijoje.