Muzika

Kviečia "Beatričės muzikinis klubas"

anonsai

Dainininkės Beatričės Grincevičiūtės gyvenimas – tai nuolatinis artimas bendravimas su žmonėmis. Į kiekvieno širdį ji rasdavo savitą kelią. Esančius šalia jungė Beatričė ir muzika, galinti išreikšti subtiliausius žmogaus jausmus ir išgyvenimus, atverti giliausius dvasios klodus.

B. Grincevičiūtės memorialinis butas-muziejus saugo nemažą dainininkės fonotekos fondą, kuriame gausu ne tik klasikinės muzikos plokštelių, bet ir populiarių to laikotarpio Lietuvos bei užsienio lengvosios muzikos žanro atlikėjų įrašytų kūrinių. Čia pamaloninti savo ausį gali ir klasikinės, ir estradinės muzikos gerbėjas. Melomanų klubo įkūrimo idėja Beatričės bičiuliams jau ilgą laiką nedavė ramybės, tačiau vis likdavo tik idėja, ir tik neseniai buvo įgyvendinta.

Beatričės jau nebėra tarp mūsų, tačiau visiems liko jos sielos dalelė – muzika, galinti vėl suvienyti mylinčius tai, ką mylėjo ir kuo gyveno Beatričė. Šių metų kovo 10 d. dainininkės memorialiniame bute-muziejuje "Beatričės namai" įvyko pirmasis melomanų klubo vakaras, kurį vedė ilgametis B. Grincevičiūtės bičiulis muzikologas Edmundas Gedgaudas.

Beatričės muzikinis kelias nusidriekė nuo Lietuvos iki Varšuvos. Lietuvoje ji pirmąkart palietė fortepijono klavišus, o Varšuvos periodu subrandino svajonę tapti dainininke. Stanisławo Moniuszkos opera "Halka" buvo pirmasis Beatričės išgirstas šio žanro kūrinys, jai, dešimtmetei mergaitei, palikęs neišdildomą įspūdį.

Vakarą pradėjo R. Wagnerio operos "Parsifalis" uvertiūra. Jos dainininkė klausėsi gyvendama Varšuvoje, pas savo dėdę E. Młynarskį. E. Gedgaudas pateikė įdomių faktų iš kompozitoriaus biografijos bei kūrinio sukūrimo istorijos. Neliko pamirštas mylimiausias dainininkės kompozitorius F. Schubertas. Klausėmės pačios dainininkės atliekamos F. Schuberto dainos "Rožytė".

Skambėjo ir D. Fischer-Dieskau atliekamos dainos iš garsiojo ciklo "Gražioji malūnininkė". Sudomino ir žymaus atlikėjo B. Terfelo F. Schuberto dainų interpretacija. Anot E. Gedgaudo, šis dainininkas galėtų būti solinės tarties pavyzdys šiuolaikiniams operos atlikėjams. Kalbėta ir apie subtilią Beatričės vokalinę dikciją.

Dažnam solistui reikalingas mokytojas, kitaip tariant – "ausis iš šalies", kuri padėtų nenuklysti nuo vokalinio atlikimo kanonų. Ilgametė B. Grincevičiūtės bičiulė Jadvyga Zinaida Janulevičiūtė sakė, jog Beatričei nieko panašaus nereikėjo. Ji pati mokėjo puikiai kontroliuoti ir valdyti savo balsą. Begalinis muzikinis talentas ir absoliuti klausa buvo jos vieninteliai patarėjai.

Kiekviena širdis gali rasti kelią į kitą širdį, tik svarbu jo ieškoti. Muzika yra vienas jų. Tad "Beatričės muzikinis klubas" kviečia bendraminčius, neabejingus muzikai ir bendravimui. Klubo nariai rinksis kiekvieną paskutinį mėnesio ketvirtadienį 16 val. B. Grincevičiūtės memorialiniame bute-muziejuje (A.Vienuolio g. 12–1, Vilnius, tel.: 261 7422; 8 613 65625). Čia laukiamas kiekvienas, turintis savo mėgstamą kompozitorių ar atlikėją ir norintis pasidalyti sukauptomis žiniomis su kitais klubo nariais. Antrasis melomanų klubo vakaras vyks balandžio 28 d. 16 val.

Laima Žukauskaitė