Kinas

Vytauto V. Landsbergio filmų retrospektyva "Skalvijos" kino centre

anonsai

iliustracija
"Niujorkas – mano šuo"

Sausio 21–24 d. "Skalvijos" kino centre rengiama Vytauto V. Landsbergio filmų retrospektyva. Bus parodyta per dvidešimt nuo 10-ojo dešimtmečio pradžios sukurtų režisieriaus dokumentinių ir vaidybinių trumpo bei pilno metražo filmų.

Vytautas V. Landsbergis (g. 1962) baigė Vilniaus universitetą. 1987 m. kartu su kitais būsimais lietuvių kinematografininkais (Arturu Jevdokimovu, Algimantu Maceina, Juliumi Žižliausku ir kt.) išvyko studijuoti kino režisūros į Tbilisio Š. Rustavelio teatro institutą. Vėliau – stažuotės Niujorke, Jono Meko Filmų antologijos archyve bei jaunųjų Europos teatro režisierių kursuose Anglijoje. Prieš pasirinkdamas kiną, V.V. Landsbergis rašė eiles, nuo 1992 m. išleistos aštuonios jo eilėraščių vaikams ir suaugusiems knygos. Kita V.V. Landsbergio kūrybos sritis – teatras. Jis yra parašęs pjesių, daugumą jų pats pastatęs Šiaulių dramos teatre.

1993 m. V.V. Landsbergis įkūrė studiją "A propos". Šioje studijoje kuriami mokykloms ir visai skaitančiai visuomenei skirti filmai apie lietuvių rašytojus. Studijoje buvo sudarytos sąlygos debiutuoti ne vienam jaunam kūrėjui ar literatui (Sigitas Parulskis, Marius Ivaškevičius). Vienas paskutiniųjų V.V. Landsbergio prodiusuotų darbų – Jurgiui Kunčinui skirta Agnės Marcinkevičiūtės juosta "Beveik laimingas". Pastaraisiais metais V.V. Landsbergis daug energijos skiria Jono Meko centro Lietuvoje įkūrimui.

V.V. Landsbergio kino kūrybą galima suskirstyti į kelias dalis. Dar studijuodamas jis pamėgo dokumentinio filmo-portreto žanrą. 1989 m. sukurtas filmas "Tėvas" pasakojo apie poetą Vytautą Bložę, bet kartu ir apie tragišką jo tėvo likimą. Vytautas Bložė pasirodo ir filmuose "Koncertas" (1990) bei "Švendubrės šamanas" (2001). V.V. Landsbergis savo filmuose įamžino ne vieną menininką, iškilią ir svarbią Lietuvos istorijos asmenybę. Apskritai režisierius mėgsta rodyti nestandartiškus, originalius, autoironiškus žmones, kurie nebūtinai yra garsenybės. Savotišką ciklą sudaro V.V. Landsbergio filmai apie žymius lietuvių dailininkus Petrą Repšį (1993), Stasį Eidrigevičių ("Penkios novelės apie Stasį", 1994), Šarūną Sauką ("Pragaras", 1992), Vytautą Kašubą ("Svečiuose pas Vytautą Kašubą"), filmininką Joną Meką ("Jono Meko antologija", 2000, "Niujorkas – mano šuo", 2004), poetę Nijolę Miliauskaitę ("Verdenė", 2004), rašytoją Grigorijų Kanovičių ("Iš niekur, į niekur", 2002).

Šlovingą mažo Dzūkijos miestelio istoriją pasakojęs filmas "Perlojos respublika" (1993) tapo V.V. Landsbergio filmų apie Lietuvos istoriją bei ryškias jos asmenybes įžanga. 1995 m. pasirodė pilno metražo filmas "Baladė apie Daumantą", jame režisieriui pavyko susieti legendinę Lietuvos pasipriešinimo judėjimo asmenybę ir poeziją. 1996 m. buvo sukurtas pilno metražo dokumentinis filmas "Vilties Prezidentas", skirtas ambasadoriui Stasiui Lozoraičiui. Retrospektyvos žiūrovai turės galimybę pamatyti ir režisieriaus filmą "Visa teisybė apie mano tėvą". Jo herojus – Sąjūdžio kūrėjas, muzikologas ir politikas Vytautas Landsbergis. Išskirtinę vietą šioje portretų galerijoje užima filmas apie krepšininką Arvydą Sabonį "Sabas" (1997), bene ryškiausiai atspindintis režisieriaus stilių: filme sukaupta daug unikalios archyvinės medžiagos, tačiau režisierius nesitenkina vien faktų pateikimu ir plataus konteksto sukūrimu, o randa intymią – kartais poetišką, kartais šiek tiek ironišką – intonaciją.

1998 m. sukurtas filmas "Apie apreiškimus", pasakojęs apie Keturnaujienoje gyvenančios Anelės Matijošaitienės regėjimus, bei savamoksliam skulptoriui, vienuoliui mistikui Viliui Orvydui (1952–1992) skirtas filmas (2001) žymėjo režisieriaus posūkį metafizinių temų link. 2004 m. sukurtame "Dabar ir mūsų mirties valandą"  režisierius bando praskleisti nežinomybės uždangą į pomirtinį pasaulį. Čia savo transcendentine patirtimi dalijasi komos būseną išgyvenę žmonės. Filmas "Apreiškimai Jonukui" (2004) rodo septynerių metų berniuką, kuris važinėdamas po garsiąsias apsireiškimų vietas svarsto, kas yra apsireiškimas ir ar galima kalbėtis su Dievu.

V.V. Landsbergis kuria ir vaidybinius filmus. Retrospektyvos programoje bus parodyta jo juosta vaikams ir visai šeimai "Jonukas ir Grytutė" (2002), atskleidžianti vaikų fantazijas, džiaugsmus ir netektis. Šiuo detektyvo, melodramos, komedijos, siaubo filmo ir pasakos deriniu režisierius bando atgaivinti kadaise lietuvių kiną išgarsinusį vaikų filmų žanrą.

Režisierius dalyvaus filmų "Vilius Orvydas" (21 d. 17 val.), "Niujorkas – mano šuo" (22 d. 19 val.), "Dabar ir mūsų mirties valandą" (23 d. 17 val.) ir "Visa teisybė apie mano tėvą" (24 d. 19 val.) pristatymuose.

"Skalvijos" inf.