Muzika

Muzikinius trečiadienius šįmet pradėjo M.K. Čiurlionio muzika

kronika

iliustracija
Leonidas Dorfmanas

Sausio 5 d. susirinkusieji į tradicinį muzikinį trečiadienį Stasio Vainiūno namuose Vilniuje klausėsi Vokietijoje gyvenančio Leonido Dorfmano skambinamų M.K. Čiurlionio kūrinių. Tai ne atsitiktinumas. Juk šįmet minėsime M.K. Čiurlionio gimimo 130-ąsias metines ir šiai sukakčiai Lietuvos muzikų rėmimo fondas kartu su Druskininkų savivaldybe skirs jau trečiąjį tarptautinį menų festivalį "Druskininkų vasara su M.K. Čiurlioniu". O visą koncertų sezoną Druskininkų bažnyčioje kiekvieno mėnesio trečią sekmadienį vyksta šio festivalio aidų valandos, kurios neleidžia druskininkiečiams ir šio miesto svečiams pamiršti vieno svarbiausių Druskininkų muzikinių renginių.

Po L. Dorfmano atliktų M.K. Čiurlionio kūrinių nuskambėjusi kompozitoriaus ir pianisto Vytauto Bacevičiaus Poema priminė, kad rugsėjį minėsime šio muziko gimimo šimtąsias metines. Po to Leonidas Dorfmanas muzikavo kartu su jaunaisiais Šiaulių 1-osios muzikos mokyklos mokytojos ekspertės Nijolės Prascevičienės smuikininkais.

Aštuonerius metus gyvuojantys Lietuvos muzikų rėmimo fondo įkurti Stasio Vainiūno namai jau visus metus, išskyrus birželio ir rugpjūčio mėnesius, kviečia klausytojus į tradicinius muzikinius trečiadienius, kurių metu koncertuoja ne tik Vilniaus, bet ir kitų Lietuvos vietovių muzikos mokyklų mokiniai ir mokytojai, rengiami Stasio Vainiūno ir jo amžininkų vakarai, pagerbiami Vilniaus miesto menų senjorai, minimos žymių muzikos veikėjų sukaktys, savo meistriškumą demonstruoja Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentai, magistrantai ir meno aspirantai.

Čia svetingai atveriamos durys visiems mūsų šalies muzikams, kurie patirties semiasi įvairiose užsienio šalyse. Beje, veikia ir beveik kiekvieną mėnesį keičiamos parodos, koncertų klausytojai gali paganyti akis po subtilų spalvų pasaulį. Talkinami dailininkės Irenos Geniušienės, čia grožėjomės smuikininkių Rusnės Mataitytės ir Austėjos Juškaitytės paveikslais, dailininkės Viktorijos Daniliauskaitės paroda "Po bėgančiu dangum Dzūkijos…", Telšių apskrities dailės mokyklų mokinių darbais ir t.t.

Muzikinių trečiadienių įvairovė dar kartą visiems priminė, kad nevalia taip greitai užmiršti Amžinybėn išėjusiųjų. Į garsiojo operos solisto Jono Stasiūno jubiliejaus paminėjimą, deja, nesutilpo visi čia atėjusieji. Prasmingai buvo paminėtas kompozitoriaus ir muzikos veikėjo Vlado Jakubėno gimimo šimtmetis ("Sugrįžimų" festivalio renginys), daug įdomaus buvo pažerta ir minint muziko Antano Makačino gimimo šimtąsias metines. Pirmasis lapkričio trečiadienis buvo skirtas šįmet Amžinybėn išėjusių operos solistų Birutės Almonaitytės, Alės Kalvaitytės, Antano Sprindžio, kompozitoriaus ir pianisto Vytauto Mikalausko, kompozitoriaus ir chorvedžio Prano Sližio, muzikologo Adeodato Tauragio atminimui, prisimintas ir žymus JAV lietuvių muzikos veikėjas Antanas Giedraitis. Labai daug klausytojų atėjo ir į operos veterano Aleksandro Šleinio 90-mečio vakarą…

Dažniausiai Stasio Vainiūno namuose galėjome gėrėtis jaunųjų atlikėjų muzikavimu, leidusiu klausytojams pajusti, kokios talentingos pajėgos įsilieja į Lietuvos muzikinį gyvenimą.

Paskutinį prabėgusių metų trečiadienį susipažinome su JAV studijuojančiais smuikininku Dainiumi ir pianistu Aidu Puodžiukais. Jie ne tik nuostabiai grojo, bet ir papasakojo apie savo studijas, bendravimą su JAV lietuvių bendruomene, apie jos renginius, į kuriuos jie buvo kviečiami ne kartą ir susilaukė pelnyto įvertinimo. Vakare dalyvavęs Lietuvos ambasados Vašingtone darbuotojas p. Renatas Norkus pasidžiaugė jaunųjų atlikėjų veikla, pabrėždamas, kad jie – tikrieji Lietuvos meno ambasadoriai.

Taigi maloniai laukiame kiekvieną trečiadienį Stasio Vainiūno namuose.

Vaclovas Juodpusis