Literatūra

Kas įsiminė 2004-aisias

Literatūra

Baigiantis metams jau tapo tradicija pasiklausinėti savo draugų ir pažįstamų plunksnagraužių, kokios knygos šiais metais jiems įsiminė, kurią galėtų paminėti kaip vertą paskaityti ir geru žodžiu paminėti.

Eugenijus Ališanka

1. Giedros Radvilavičiūtės "Suplanuotos akimirkos".

2. Dovilės Zelčiūtės "Atgal į vandenį".

3. Donato Petrošiaus "iš tvermės D/".

Algimantas Baltakis

1. Labiausiai man atmintin įstrigo Silvijos Lomsargytės-Pukienės memuarų knyga "Dita". Karas, pokaris, Kaunas, kur man buvo pažįstamas kiekvienas akmuo. Taip naujai pažiūrėta į moters likimą ir žydų tragediją. Man tai viena įdomiausių publicistikos knygų. Reikėtų tuoj pat ją versti į užsienio kalbas.

2. Petro Dirgėlos romanas "Marija Lupu, mergaitė našlė", spausdintas "Metuose", Nr. 12. Daug netikėtai gražios erotikos.

3. Alfonso Maldonio "Tirpstantys ledynai".

4. Viktorijos Daujotytės "Salomėja Nėris/Fragmento poetika".

5. "Iki švytėjimo: monsinjoro Kazimiero Vasiliausko laiškai Zitai Žemaitytei". Sudarė Onė Baliukonė.

Vladas Braziūnas

Nesu nei daug, nei objektyviai ką skaitantis, nelabai tą savo skaitybą specialiai ir renkuosi. Kokių didžiai džiugių sukrėtimų neteko išgyventi. Bet džiaugiausi pirmiausia poetais, kurie, nuojauta sako, naujomis šiemetėmis knygomis galutinai patvirtino savitą savo pasaulį, geba jį steigti ir teigti. Iš tokių būtų rinktinės su naujais eilėraščiais – Stasio Jonausko "Žolės balsas" ("Vaga"), Dovilės Zelčiūtės "Atgal į vandenį" ("Tyto alba"), eilėraščių rinkiniai – Daivos Čepauskaitės "Nereikia tikriausiai būtina", Alio Balbieriaus "Strazdo anatomija", Gintaro Grajausko "Naujausių laikų istorija: vadovėlis pradedantiesiems" (visi trys – Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos).

Kas dar smagu skaityti? Laimono Tapino "Prarasto laiko nebūna" ("Alma littera"), Gintarės Adomaitytės "Šokis ant stalo" ("Gimtasis žodis"), Silvijos Lomsargytės "Dita" ("Jotema"), Teodoro Četrausko ir Klauso Bertelio "Atspindžiai. Ar būna pas jus pavasaris? Lietuvio ir vokiečio pokalbiai: apie literatūros aktualijas" ("Vaga"). Džiugus kone asmeninis įvykis – kiekviena Viktorijos Daujotytės knyga. Visada miela imti į rankas knygą, kurios pavidalas sukurtas dailininkų Sigutės Chlebinskaitės, Eugenijaus Karpavičiaus, Elonos Ložytės... ir Romo Oranto, kai šis išlaiko saiką.

Aišku, ką nors svarbiausia (sau pačiam) dabar greitosiom būsiu praleidęs, bet kad taip jau būna.

Vytautas Bubnys

1. Viktorijos Daujotytės "Salomėja Nėris/Fragmento poetika". Tai poetės knyga apie poetę, jautriai ir labai intymiai parašyta.

2. Rimanto Šavelio knyga apie Paulių Širvį "Geriu žalią tylą" – lyg dokumentinis romanas.

3. Icchoko Mero "Stotelė vidurkely".

Viktorija Daujotytė

1. "Iki švytėjimo: monsinjoro Kazimiero Vasiliausko laiškai Zitai Žemaitytei". Sudarė Onė Baliukonė.

2. Stasio Jonausko "Žolės balsas".

3. Dovilės Zelčiūtės "Atgal į vandenį".

Vytautas Dekšnys

1. Donato Petrošiaus "iš tvermės D/".

2. Charleso Bukowskio "Paštas".

3. Tadeuszo Różewicziaus "Keturios poemos".

Juozas Erlickas

Liudvikas Jakimavičius: Ar be Tavo gerųjų knygų šiais metais dar kas nors buvo išspausdinta?

J. E.: Jau nebėra knygų, kurios galėtų patikti. Visas geras knygas esu skaitęs senose knygose. Visi nauji tik kartoja, kas jau seniai parašyta. Jie tik ir galvoja, kaip reikėtų parašyt, kad pirktų. Norėčiau parašyti knygą apie mirštantį katiną ir solidarizuotis su juo, tačiau niekas dabar taip neberašo ir niekam to nebereikia.

Darius Pocevičius

1. Samuelio Becketto "Molojus".

Beckettas yra amžinas. Daug amžinesnis už trumpą ir nykią žmogaus egzistenciją. "Molojaus" žmogus – iki skausmo tikras, be jokių pagražinimų ir pabjaurinimų. Garbė ir šlovė vertėjai V. Tauragienei ir LRS leidyklai. (Bijau tik vieno: kad tik neužsilenkčiau, kol bus išleisti kiti du trilogijos tomai).

2. Daivos Čepauskaitės "Nereikia tikriausiai būtina".

Atvira, tiesi, ironiška ir netgi ciniška knyga. Tvirtai sukalti, sakyčiau, vyriški tekstai. Nauji vėjai seilėtoje lietuvių moterų poezijoje.

3. Charleso Bukowskio "Paštas".

Labiau už Bukowskį galima mėgti tik alkoholį. Todėl šiuos du dalykus patartina vartoti kartu. Ir jokių pagirių! Išbandyta. Pagarba "Kitoms knygoms" už įžūlų ir bekompromisinį pirmąjį žingsnį.

4. "Žiemos žodžiai 2004". Almanachas.

Jaunatviškų ir vėjavaikiškų tekstų rinkinys, nė iš tolo neprimenantis klasikinių PP ar PDR almanachų. Autoriai, kurie pakeis supratimą apie rašymo meną.

5. Marcelijaus Martinaičio "K. B. įtariamas".

Dizainas verčia iš koto: vykęs R. Šileikos ir R. Oranto duetas. Kitoks mūsų klasikas: net kyla įtarimas, kad šias eiles už Martinaitį parašė koks nors baisiai talentingas "literatūrinis vergas".

Valdas Kukulas

1. Daivos Čepauskaitės "Nereikia tikriausiai būtina".

2. Henry Kissingerio "Diplomatija".

3. Stasio Jonausko "Žolės balsas".

4. Kaip smagią provokaciją norėčiau paminėti ir "Metuose" spausdintus Andriaus Jakučiūno "Sergijaus Galo užrašus".

Aidas Marčėnas

A. M.: Ai, pamiršau. Paskambink kitą kartą.

L. J.: Alio, čia Aidas?.. Sveikas, su artėjančiom Kalėdom. Ar jau prisikepei šližikų? Gal šiais metais skaitei kokių nors knygų?

A. M.: Iš lietuviškų – 1. Herkaus Kunčiaus "Gaidžių milžinkapį", knygą, kurią man padovanojo Kunčiaus duktė Adolfina.

2. Savo poezijos knygą "Strazdo anatomija" man padovanojo Alis Balbierius.

3. O Gintaras Grajauskas man padovanojo savo eilių rinkinį "Naujausių laikų istorija: vadovėlis pradedantiesiems". Dabar Grajauskas labiau suskaitytas nei Balbierius. Ji net pradeginta, mat nukrito ant viršelio cigaretės žiežirba.

Daugiau dovanų negavau.

Sigitas Parulskis

Skaičiau daug, bet kad kas nors būtų labai įstrigę – nepasakyčiau.

1. Patriko Ourednķko "Europeana".

2. Ger Groot "Dvi sielos". Pašnekesiai su šiuolaikiniais filosofais.

3. "Vilniaus miesto istorijos skaitiniai" (gal tai sena, bet labai gera knyga).