Muzika

Kas įsiminė 2004-aisias

Muzika

iliustracija
Onutės Narbutaitės "Tres Dei Matris Symphoniae" premjera
A. Rakausko nuotr.

Artėjant metų pabaigai, tradiciškai, nepretenduodami į reitingų nustatymą, klausėme – kas iš muzikos gyvenimo labiausiai įsiminė šiemet. Prašėme išvardyti penkis įvykius: festivalių, koncertų, vakarų, muzikos spektaklių, premjerų, leidinių etc.

Edmundas Gedgaudas

1. Onutės Narbutaitės "Tres Dei Matris Symphoniae" premjera Lietuvoje ("Gaidos" festivalis). Nacionalinis simfoninis orkestras, Kauno valstybinis choras, kamerinis choras "Aidija". Dirigentas Robertas Šervenikas.

2. M.K. Čiurlionis. "Kūriniai fortepijonui. Visuma". Taip pat parengėjo ir redaktoriaus Vytauto Landsbergio komentarai leidinį pristatant.

3. Lietuvos kamerinio orkestro koncertas Nacionalinėje filharmonijoje gruodžio 9 d. Solistai Rūta ir Zbignevas Ibelhauptai (fortepijonų duetas), dirigentas Robertas Šervenikas.

4. Sigutės Stonytės (sopranas), Carsteno Hustedto (fleita, Vokietija), Jurgio Karnavičiaus (fortepijonas) koncertas "Kai baigiasi žodžiai…" Nacionalinėje filharmonijoje gruodžio 1 d.

5. J.F. Halévy operos "Žydė" premjera spalio 14 d. Nacionalinėje operoje. Dirigentas – Jonas Aleksa, choro vadovas – Česlovas Radžiūnas.

6. Obojininko Juozo Rimo dainuojamų lietuvių liaudies dainų vakaras (Thomo Manno festivalis).

7. Jūratės Burokaitės parengta knyga "Jurgis Karnavičius" ir šio kompozitoriaus kamerinės muzikos vakaras Chodkevičių rūmuose.

P. S. Įvykių seka reikšmės neturi.

Vaclovas Juodpusis

Lietuvos muzikinis gyvenimas – kaip didžiulis vandenynas, kuriame yra visko. Ir sunku jį visą aprėpti. Šiemet, kaip niekad anksčiau, teko keliauti po Lietuvą ir stebėti, kas vyksta Nidoje ar Druskininkuose, Joniškyje, Pagėgiuose, Zarasuose, Visagine ar Vilkaviškyje… Tad nepaprastai sunku išskirti, išrinkti penkis geriausius, ryškiausius to Lietuvos muzikinio gyvenimo įvykius. Bet…

1. Nedvejodamas galėčiau minėti Lietuvos muzikų rėmimo fondo ir Druskininkų savivaldybės rengiamo menų festivalio "Druskininkų vasara su M.K. Čiurlioniu" renginius, suaktyvinusius šio kurorto gyventojų ir svečių kasdienybę. Apie 70 koncertų, parodų, literatūros vakarų visą vasarą buvo dėmesio centre, o Druskininkus aplankė atlikėjai bei M.K. Čiurlionio kūrybos tyrinėtojai iš Japonijos, Norvegijos, D. Britanijos, Suomijos, Vokietijos, JAV…

2. Didžiulį atgarsį Lietuvos žmonių širdyse paliko įžymaus lietuvių dainininko, operos solisto profesoriaus Virgilijaus Noreikos koncertai-susitikimai ("Mūsų miestelių" ciklas). Kaip neprisiminti ir neminėti jo įspūdingo koncerto Joniškio bažnyčioje, kur susirinko per pusantro tūkstančio joniškiečių, puikų įspūdį palikusių jo koncertų Druskininkų sveikatos ir poilsio centre "Vilnius", Tytuvėnų, Troškūnų, Baisogalos, Gruzdžių, Linkuvos ir kitose bažnyčiose.

3. Nepaprastai reikšmingu įvykiu norėtųsi vadinti lapkričio 12-osios vakarą Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Didžiojoje salėje, kur prof. Vytautas Landsbergis pristatė savo parengtą leidinį – kauniečio Jono Petronio leidyklos išleistus visus M.K. Čiurlionio kūrinius fortepijonui.

4. Maloniai nuteikė "Sugrįžimų" festivalis. Iš jo koncertų išskirčiau solidų smuikininkės Dianos Galvydytės, violončelininkės Minat Lyons (D. Britanija), pianistės Sonatos Alšauskaitės, dainininkės Lioros Grodnikaitės ir pianisto Giacomo Battarino (JAV) muzikavimą.

5. Įsimintinas buvo Mokslo metų pradžios ir Laisvės dienos koncertas prie Prezidentūros rūmų, dar kartą priminęs, koks reikšmingas buvo ir tebėra "Dainų dainelės" konkursas, dovanojęs Lietuvai daug puikių dainininkų.

P. S. Gaila, kad į tą penkių reikšmingiausių įvykių sąrašą negaliu įtraukti nei B. Dvariono operos "Dalia" pastatymo, nei Boleslovo Zubricko parengto "enciklopedinio" žinyno "Lietuvių kompozitoriai", taip pat – nė vienos Lietuvos "nacionalinės" televizijos muzikinės laidos.

Beata Leščinska

1. Onutės Narbutaitės "fenomenas".

2. Šlovingas Valstybinio simfoninio orkestro (dir. G. Rinkevičiaus) ir kamerinės "Gaidos" operos sugrįžimas į naujosios muzikos erdvę.

3. J.F. Halévy "Žydė"(rež. G. Krä- meris) ir "Amerikiečių choreografų vakaras" (ypač S. Prokofjevo "Sūnus palaidūnas" su G. Balanchine’o choreografija ir G. Rouault scenografija) LNOBT.

4. Varšuvos Didžiojo teatro gastrolės "Vilniaus festivalyje": K. Pendereckio opera "Karalius Ūbas" ir choreografo Matso Eko baletai (ypač "Kažkas tarytum").

5. J. Kanderio "Kabaretas" (rež. A. Giniotis) Kauno muzikiniame teatre.

Laimutė Ligeikaitė

1. Onutės Narbutaitės triptiko "Tres Dei Matris Symphoniae" mišriam chorui ir orkestrui premjera "Gaidoje".

2. Lietuvos, JAV ir Australijos džiazo muzikantų projektas J. Mačiūno atminimui "Two Lives in Flux – vice versa" festivalyje "Jumbo".

3. Japonijos vyriausybės kultūros granto teikimas Lietuvos muzikos ir teatro akademijai.

4. Lietuviškos operos premjera – B. Dvariono "Dalia".

5. Leidinys "Muzikos kalba. Viduramžiai, Renesansas" (sudarytoja G. Daunoravičienė).

Vytautė Markeliūnienė

(Pasirinkau įvairaus žanro muzikinius įvykius, į kuriuos tiesiog galėjau labiau įsigilinti).

1. "Filarmonica della Scala" orkestro koncertas, diriguojamas Riccardo Muti, kovo 14 d. Nacionaliniame operos ir baleto teatre.

2. Sigutės Stonytės, Carsteno Hustedto ir Jurgio Karnavičiaus parengtas itin skoningas ir brandus kamerinės muzikos koncertas gruodžio 1 d. Nacionalinėje filharmonijoje bei gaivūs ir įsimintini naujų kamerinių ansamblių (Ingridos Armonaitės ir Sonatos Alšauskaitės; Ramutės Kalnėnaitės, Carsteno Hustedto ir Jurgio Karnavičiaus; Mindaugo Bačkaus, Martyno Švėgždos ir Daumanto Kirilausko) debiutai Tarptautiniame T. Manno festivalyje.

3. Kompozitorės Onutės Narbutaitės "Tres Dei Matris Symphoniae".

4. M.K. Čiurlionio fortepijoninių kūrinių rinkinys, išleistas Jono Petronio leidyklos, sudarytas ir redaguotas prof. Vytauto Landsbergio.

5. Beatos Leščinskos rengiamos LR "Klasikos" kanalo laidos.

Vladas Zalatoris

1. Spalio 8 d. festivalio "Banchetto musicale" koncertas Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje: vokalinis ansamblis "Cantus Cölln" (Vokietija) ir jo vadovas Konradas Junghänelis (liutnia).

2. Birželio 15 d. "Vilniaus festivalio" renginys Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje: Edgaro Montvido (tenoras) ir Simono Lepperio (fortepijonas, D. Britanija) koncertas.

3. Lapkričio 23 d. Igorio Butmano kvarteto (Rusija) ir Kevino Mahogany (balsas, JAV) koncertas Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje.

Živilė Ramoškaitė

1. Muzikiniai spektakliai:

Operos "Skrajojantis olandas" ir "Žydė" Nacionaliniame operos ir baleto teatre; Varšuvos Didžiojo teatro gastrolės Vilniuje.

2. Koncertai:

R. Muti diriguotas orkestro "Filarmonica della Scala" koncertas (kovo 14 d., Operos ir baleto teatras); "Lapkričio divertismentas" (lapkričio 17 d., Nacionalinė filharmonija); G. Rinkevičiaus diriguojamo Valstybinio simfoninio orkestro ir solistų A.Vostriakovo, D. Stumbro, V. Prudnikovo bei Kauno valstybinio choro atliktos ištraukos iš R. Wagnerio operos "Parsifalis" (sausio 24 d., Kongresų rūmai).

3. Kūrinių premjeros:

O. Narbutaitės "Tres Dei Matris symphoniae" ir kitos mūsų autorių premjeros "Gaidos" festivalyje, ypač V. Baltako kamerinė opera "Cantio".

4. Kiti įvykiai:

Pianistės Mūzos Rubackytės įrašytas 3 CD albumas – F. Liszto "Années de Pčlerinage" (LYR 2216); Balio Dvariono šimtmečio renginiai – koncertai, muzikologų konferencija, operos "Dalia" pastatymas.

Helmutas Šabasevičius

Daugiausia minčių sukėlę šokio įvykiai (seka reikšmės neturi):

1. Amerikiečių choreografų vakaras LNOBT.

2. Eglė Špokaitė Geraldo Arpino "Slėpiniuose".

3. Nelės Beliakaitės sugrįžimas į Lietuvą.

4. Baigiamasis Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos Baleto skyriaus koncertas, o vėliau žinia, kad 2004 m. mokyklos diplomantės nepriimtos į baleto trupę.

5. "Naujasis Baltijos šokis ’04".

Audronė Žiūraitytė

2004-ųjų įspūdžiai – įvairūs, bet daugiausia geri.

1. Teatras: J.F. Halévy "Žydės" pastatymas (pirma atlikėjų sudėtis); B. Dvariono "Dalia" (kaip košmaras – slegiantis regėjimas).

2. Koncertai: Arkadijaus Volodosio, Vestardo Šimkaus, Riccardo Muti diriguojamo "Filarmonica della Scala", Roberto Šerveniko diriguoti, Rūtos ir Zbignevo Ibelhauptų, Jurgio ir Sigutės Karnavičių koncertai.

3. Festivaliai "Gaida", "Naujasis Baltijos šokis ’04".

4. 38-oji Baltijos muzikologų konferencija, skirta V. Jakubėno šimtmečiui, bei kita, skirta B. Dvariono šimtmečiui.

5. Knygos: "J. Karnavičius" (parengė J. Burokaitė), "Amžinoji klajūnė" (parengė A. Girdzijauskaitė), "Muzikos kalba. Viduramžiai. Renesansas" (sudarė G. Daunoravičienė).