Savaitė

Modernaus meno festivalis SEAS

anonsai

Liepos 21–25 d. Klaipėdoje bus pristatyta pasaulinė tarptautinio modernaus meno festivalio SEAS premjera. SEAS – tai Centrinės ir Rytų Europos šalių menininkus jungiantis projektas. Jungties taškai – Baltijos ir Adrijos jūros. Skirtingi krantai diktuoja skirtingą kūrybinę patirtį ir saviraišką, o ją projekto organizatoriai (Švedijos kultūros produkcijos ir informacijos centras "Intercult") siekia suvienyti į bendrą kultūrinę festivalio visumą.

Jau pats pavadinimas "SEAS" – simbolinė nuoroda į festivalio koncepciją, grindžiamą trimis atspirties taškais. Visų pirma, SEAS yra susijęs su uostais. Antra, festivalio geografinė plotmė driekiasi ne įprasta Rytų – Vakarų, bet užgimstančios naujos Europos ašimi Šiaurė – Pietūs. Ir pagaliau SEAS yra nuolat vykstantis ir kintantis procesas, kuriam turi įtakos pažintys su naujomis šalimis, žmonėmis, kultūromis.

Anot "Intercult" vadovo Chriso Torcho, kuriant SEAS festivalio idėjinį pamatą ir strategiją buvo ne tik apibrėžta festivalio koncepcija, bet ir suburti menininkai ar jų grupės iš 13 minėtojo regiono valstybių: Švedijos, Danijos, Lietuvos, Latvijos, Suomijos, Rusijos, Lenkijos, Slovėnijos, Italijos, Juodkalnijos, Kroatijos, Serbijos, Makedonijos.

Klaipėdoje SEAS festivalio metu bus parodyti 6 modernaus meno projektai, sukurti užsienio ir Lietuvos menininkų (4 sceniniai kūriniai, 1 audio-videoprojektas bei socialinė-meninė akcija. Tarp jų – birželio mėnesį "Naujosios dramos akcijoje’04" Vilniuje pristatytas Gintaro Varno režisuotas Menų spaustuvės spektaklis-projektas "Nusiaubta šalis" pagal Tankredo Dorsto pjesę "Merlinas, arba Nusiaubta šalis"; tradicinio teatro supratimą keičiančios grupės "Hotel Pro Forma" iš Danijos naujausias spektaklis "Theremin" apie rusų fiziką Leoną Thereminą (1896–1993), pirmojo Sovietų Sąjungoje elektroninio muzikos aparato, vėliau pavadinto jo vardu, išradėją; spektaklis "Deleted Messages" (autoriai – aktorių bei choreografų grupė "BADco" iš Kroatijos), kurio vyksmą sąlygoja ne naratyvas ar siužetinė tema, tačiau žiūrovų buvimas "scenoje"; šokio projektas "Bari" – naujas garsaus slovėnų choreografo ir šokėjo Matjazo Faričiaus), vadovaujančio modernaus šokio grupei "Flota", kūrinys, pasakojantis apie svajingą ir romantišką jūros prigimtį.

Vaizduojamiesiems menams festivalyje atstovauja jungtinis slovėno Davide’o Grassi ir švedo Mikaelio Lundbergo projektas "Avcom", pristatantis laike suspaustus garsinius-vaizdinius dokumentus apie menininkų keliones po šešis Baltijos regiono uostamiesčius.

Socialinę-meninę akciją "Mekanika popular" Klaipėdoje pristatys grupė SKART iš Serbijos. Projekto esmė – kiekvienam suteikti galimybę pasijusti menininku. Dirbdami su vietiniais aktyvistais, vaikais ar senyvo amžiaus žmonėmis SKART kviečia visuomenės "genijus" atrasti tai, ką pamiršo arba apie ką nė nebuvo susimąstę.

Projekto organizatoriai į kūrybinį festivalio vyksmą įsijungti pakvietė ir skirtingoms meno šakoms atstovaujančius vietinius uostamiesčio menininkus. Klaipėdiečiai SEAS festivalyje pristatys dešimt meninių projektų: milžniškų lėlių, kaukių, plastikos ir šokio spektaklį suaugusiesiems "Vienintelė" (rež. G. Radvilavičiūtė), modernaus šokio spektaklį "SARO" (rež. Agnija Šeiko), žymaus Lietuvos dramaturgo, poeto, eseisto Rolando Rastausko ir pasaulinio garso perkusininko Arkadijaus Gotesmano projektą "Jazz Poetry", garso ir videoinstaliacijų projektą "Miglos_lab", instaliacijos bei elektroakustinės muzikos kompozicijų projektą "Skalbėjų muzika" (aut. G. Skudžinskas, D. Gerulaitis, D. Bielkauskas bei V. Manomaitis). Be to, festivalio teritoriją papuoš keturi vizualiniai-erdviniai projektai: A. Klemencovo kompozicija "Perpetuum mobile", B. Šarkos – "Žuvę", menininkų grupės "Žuvies akis" – "Exploring" bei S. ir H. Žižių – "SEAS". Juos papildys dvi dienas truksiančios medžio skulptūrų dirbtuvės dirbiniai.

Įdomu, jog festivalio projektai bus įgyvendinti atviroje Klaipėdos laivų remonto įmonės ir piliavietės teritorijoje miesto centre. Nauja erdvė, turinti realią istorinę atmintį, suteiks ypatingos meninės ir kūrybinės emfazės. Iš Klaipėdos SEAS festivalis persikels į Kaliningradą bei Svetlogorską (Rusija), vėliau – Rygą ir Liepoją (Latvija) bei Gdanską (Lenkija). 2005 m. SEAS festivalio projektai apkeliaus Adrijos regiono uostamiesčius.

Daugiau informacijos apie SEAS festivalį ir atskirus projektus: www.culturebase.net

Paruošė Goda Giedraitytė