Dailė

Mariaus Zavadskio karuselė

"Hansabanko" konkursas Europos skulptūrų parkui

Vika Ryžovaitė

iliustracija
A. Chlebinskaitės nuotr.

"Hansabankas" – bene vienintelis menininkus globojantis bankas Lietuvoje, o jo organizuojami meno projektai jau tampa tradicija. Šių metų vasarį "Hansabanko" grupė tarptautine meno premija apdovanojo garsų Lietuvos menininką Artūrą Railą ir suorganizavo jo personalinę parodą trijose Baltijos šalyse. Metinė "Hansabanko" grupės meno premija kasmet skiriama geriausiam šiuolaikiniam menininkui Baltijos šalyse. Rudenį "Hansabankas" paskelbė skulptūros konkursą "Gyvenk visą gyvenimą", kurio nugalėtojui skiriama 10 tūkst. litų premija ir suteikiama galimybė eksponuoti savo skulptūrą Europos parke. Jos įgyvendinimui bankas skiria dar 40 tūkst. litų.

Meninio-socialinio skulptūros projekto "Gyvenk visą gyvenimą" tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į įsibėgėjančią pensijų reformą ir paskatinti Lietuvos gyventojus dažniau susimąstyti apie ateitį, o jaunus Lietuvos menininkus – realizuoti savo idėjas. Europos skulptūros parko prezidentas Gintaras Karosas pasakoja: "Tokio meninio projekto idėja atėjo iš "Hansabanko". Aš mielai sutikau, tačiau su sąlyga, kad bankas nevaržys meninių projektų. Bankas patikino, kad projektas "Gyvenk visą gyvenimą" bus universalus ir atviras kūrybiškiems menininkams. Ši prasminga idėja, kuri bus realizuojama Europos parke, kaip ir pensijų reforma, turi ilgalaikę perspektyvą."

Konkursą sudarė du atrankos turai. Pirmajam, įvykusiam rudenį, savo pieštinius projektus pateikė 34 menininkai. Darbų spektras buvo platus – nuo tekstilės iki skulptūros. "Džiugu, kad konkursas sudomino daug jaunų ir stiprių menininkų. Dauguma pateiktų projektų originaliai ir netradiciškai atskleidė temą", – pasakoja G. Karosas. Komisijos nariai – G. Karosas, menininkai Saulius Vaitiekūnas, Marius Jonutis, Nauris Kalinauskas, žurnalistė Irma Laužikaitė ir "Hansabanko" valdybos pirmininko pavaduotojas Tomas Andrejauskas – karštai diskutavo, kokius darbus atrinkti antrajam turui, vykusiam kovo mėnesį. Po ilgų debatų į antrąjį etapą pateko Evaldo Pauzos, Simono Dūdos, Martyno Martišiaus ir Mariaus Zavadskio maketai. M. Martišius pristatė fantasmagorišką miestą, S. Dūda – siurrealistinę žmogaus figūrą, E. Pauza – mąslų policininką rūpintojėlio poza, M. Zavadskis – besisukantį ratą-karuselę iš metalo ir plieno. Nugalėjo M. Zavadskio projektas, kitiems antrojo turo dalyviams įteiktos 500 litų "Hansabanko" paskatinamosios premijos.

Modernią ir žaismingą pernai VDA magistro studijas baigusio M. Zavadskio karuselę Europos parko lankytojai galės pamatyti kitų metų pavasarį. Besisukančio rato formos skulptūra iš kitų projektų išsiskyrė aktyviu meno kūrinio santykiu su žiūrovu.

"Žvalus šūkis "Gyvenk visą gyvenimą!" kaip niekada aktualus ir reikšmingas šiandien, – sako M. Zavadskis. – Įtemptas gyvenimo ritmas, dinamiška aplinka, kasdienė informacijos griūtis, stresai ir miglotos rytdienos perspektyvos dažnam piliečiui jau tapo rutina. Gal menas pajėgtų bent šiek tiek pakeisti situaciją? Šis konkursas suteikė galimybę įgyvendinti didelį projektą Europos parke. Dalyvauti paskatino ir pati tema, nes tuo metu lyg tyčia buvau įklimpęs į krūvą darbų. Bėgi, bėgi ir niekur nenubėgi, taip ir sukiesi visą gyvenimą kaip voverė rate."

Pirminė rato-karuselės idėja buvo kiek kitokia. Ratą turėjo supti ekranai ar videoprojetoriai, o juose ratui sukantis mirgėti vaizdai: pinigai, prezidento kėdė, nuogos moterys ir t.t. Bėgi rate ir matai besikeičiančias savo svajones ir troškimus. Tačiau toks projektas būtų buvęs per brangus, tad pasirinktas besisukantis ratas be ekranų.

Beje, vos ne tą pačią dieną, kai "Hansabankas" paskelbė konkurso nugalėtoją, kitas – Lietuvos – bankas pristatė proginę monetą, skirtą Kamaldulių vienuolynui, sukurtą taip pat pagal M. Zavadskio projektą.