Muzika

Europos Sąjungos plėtrą įamžina menininkai

Pokalbis su kompozitore Zita Bružaite

iliustracija
Gerhardas Krammeris su kompozitoriais ir atlikėjais po kūrinio "11" premjeros

Naujų narių priėmimas į Europos Sąjungą buvo iškilmingai pažymėtas daugelyje Europos šalių. Ta proga vyko įvairūs kultūriniai renginiai, parodos, koncertai. Austrijoje, Burgenlando regione, finišavęs meninis projektas "Ziel1 = 1 = Ziel1" buvo skirtas Europos Sąjungos plėtrai įprasminti. Jo idėja – meną padaryti pirmuoju ir svarbiausiu tikslu. 2004 m. balandžio 28 d., likus 56 valandoms iki naujų narių priėmimo, įvyko baigiamasis šio projekto renginys, vainikavęs trejus metus trukusį menininkų bendradarbiavimą, ruošiantis neeiliniam įvykiui. Pasidalyti įspūdžiais iš Austrijos ir papasakoti apie šį projektą paprašiau kompozitorę Zitą Bružaitę, atstovavusią Lietuvos menininkams.

Iškilmingas minėjimas, skirtas Europos Sąjungos plėtrai, prasidėjo kūriniu "11". Papasakokite apie šio kūrinio idėją ir jo autorius.

Kūrinys skirtas kovo 11-osios teroro aukų Madride atminimui, dalyvavo 11 kompozitorių, jie turėjo sukurti minutės trukmės kompozicijas. Kadangi autorių pavardės buvo išdėliotos abėcėlės tvarka, mano muzika nuskambėjo pirmoji. Kompozitoriai buvo pakviesti ir iš Europos Sąjungos šalių senbuvių, ir iš šalių kandidačių, visi jie dalyvavo šiame projekte nuo 2001 metų. Kūrinys organizatorių siūlymu turėjo būti parašytas kamerinei sudėčiai, o jį atliko Herberto von Karajano centro ir J. Haydno konservatorijos Eizenštate studentai, dirigavo Gerhardas Krammeris, jis buvo ir muzikinės projekto dalies organizatorius, kuratorius bei kompozitorius. Ši kompozicija buvo pakartota kitą dieną Burgenlando municipalitete valdžios atstovams, dar plačiau pagarsinant šio projekto ir šio kūrinio idėją.

Šio renginio metu buvo atliktas dar vienas Jūsų kūrinys. Kokioje erdvėje jis nuskambėjo?

Kelios valandos prieš svarbiausią vakaro renginį buvo skirtos "gatvės muzikai", atliekamai pasivaikščiojimui skirtoje erdvėje priešais Esterhazio rūmus. Mano kūrinėlis, pavadintas "Hi Haydn", – tai tarsi šmaikštus pasveikinimas, simboliškai prisimenant garsųjį austrų kompozitorių J. Haydną, daug metų praleidusį Eizenštate.

Paminėjote dirigentą Gerhardą Krammerį kaip vieną iš organizatorių, tačiau tokiam dideliam projektui tikriausiai reikėjo ir vietos valdžios paramos.

Šį meninį projektą inicijavo ir rėmė Europos Parlamento narė Christa Prets, nusprendusi sukviesti bendram kūrybiniam darbui menininkus į savo gimtinę. Jos manymu, kultūros politika yra neatsiejama nuo laisvės politikos, todėl labai svarbu per meną parodyti draugišką tautų ir kultūrų bendravimą. Pasibaigus šiam renginiui, organizatoriai išreiškė viltį, kad jų projektas tęsis, o sukaupta patirtis padės rengiant kitus meninius projektus. Idėja jungti Europą per meną ir kūrybą galėtų būti realizuojama pasirenkant kitas temas, nes savaitę trunkantis neformalus bendravimas, keitimasis informacija, bendrų kūrinių kūrimas duoda puikių rezultatų.

Kaip buvo paminėta pati Europos Sąjungos plėtros diena – gegužės 1-oji?

Prie Esterhazio rūmų vyko įspūdingas koncertas, čia skambėjo solidi programa, pradedant J. Haydno oratorija ir baigiant populiariosios muzikos aranžuotėmis. Austrai ypač akcentavo Slovakijos ir Vengrijos įsiliejimą į bendrą Europos erdvę, nes tai – artimiausi kaimynai, turintys ir bendrą istorinę patirtį.

Jau antrą kartą vykote į Austriją. Kaip patekote į šį tarptautinį projektą?

2002 m. Kultūros ministerija gavo informacijos apie šį renginį, ir Kompozitorių sąjunga kartu su Lietuvos muzikos ir informacijos leidybos centru delegavo mane. Tai buvo unikali galimybė susipažinti ir bendrauti ne tik su kompozitoriais, bet ir su dailininkais, skulptoriais iš įvairių Europos šalių. 2002 m. dalyvavo 6 kompozitoriai, jie įspūdingoje Šleningo pilyje, Riterių salėje, pristatė savo darbus, sukurtus viešnagės Austrijoje savaitę. Tada buvo atliktas mano kūrinys "Movement" fleitai, fortepijonui ir fonogramai.

Kokią patirtį davė dalyvavimas šiame projekte?

Džiaugiuosi, kad turėjau galimybę pasidalyti informacija apie Lietuvos kultūrinį gyvenimą. Viešnagės metu projekto dalyviams teko lankytis keliose gimnazijose ir pristatyti savo šalies kultūrą bei diskutuoti Europos Sąjungos plėtros klausimais.

Labai norėčiau paskleisti gerąją patirtį ir Lietuvoje pakartoti kūrinio "11" atlikimą. Išdrįsau pakviesti šio projekto iniciatorę Christą Prets į Lietuvą, jai dar nėra tekę čia lankytis. Būtų puiku ir Lietuvoje bendriems kūrybiniams projektams pakviesti kitų šalių menininkus, su kuriais užsimezgė pažintys.

Kalbėjosi Dainora Merčaitytė