Muzika

Tiek daug dainuojančio jaunimo

Minint "Liepaičių" choro 40-metį ir Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos "Liepaitės" 10-metį

Jūratė Petrikaitė

iliustracija
Jungtinis "Liepaičių" ir "Liepų" choro pasirodymas
A. Rakausko nuotr.

Kiekvienais metais pavasarį Nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje girdime skambius mergaičių ir merginų balsus. Tai koncertuoja "Liepaitės". Šiemet balandžio 25 d. įvykęs baigiamasis mokslo metų koncertas buvo neeilinis – skirtas "Liepaičių" choro 40-mečiui ir Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos "Liepaitės" 10-mečiui paminėti.

Šį jubiliejų "Liepaitės" pasitinka kaip lietuvių muzikinės kultūros dalyvės. Jų pristatyti ir apie jas daug kalbėti nereikia. Tai kolektyvas, pelnęs pripažinimą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Minėdami jo jubiliejų jau galime įžvelgti ir kalbėti apie chorinės muzikos atlikimo tradicijų tęstinumą ir chorinio dainavimo tradicijų perdavimą ateinančioms kartoms.

Koncerto metu turėjome galimybę išgirsti visus mokyklos chorus, o jų šiuo metu mokykloje yra net aštuoni. Tai ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų choras (vadovė D. Mickevičiūtė), pirmos klasės (vadovė E. Jaraminienė), antros klasės (vadovė H. Šečkuvienė), trečios klasės (vadovė J. Dirgėlaitė) ir ketvirtos klasės (vadovė A. Steponavičiūtė-Zupkauskienė) chorai bei du jaunių chorai, kuriems vadovauja N. Timofejeva ir L. Jukonienė. Šie du jaunių chorai – gerai parengta pamaina koncerto finale pasirodžiusiam pajėgiausiam iš visų mokyklos kolektyvų – merginų chorui (vadovė J. Vaitkevičienė), kuriam bene dažniausiai tenka atstovauti "Liepaičių" mokyklai prestižiniuose renginiuose Lietuvoje ir užsienyje.

Klausantis šių kolektyvų, jų atliktų lietuvių ir užsienio kompozitorių kūrinių, liaudies dainų išdailų, akivaizdūs buvo didelis ir kruopštus chorų vadovų darbas, įdėtos pastangos išlaikant aukštą chorinio dainavimo lygį, moksleivių bei pedagogų kaupiamos galimybės – nesustoti ties pasiektais laimėjimais ir ateityje pasiekti dar daugiau.

"Liepaičių" mokykla orientuota ir į nūdienos jaunimo poreikius. Norintieji gali džiazuoti mokykloje esančiuose džiazo ansambliuose (vadovas – R. Olechnovič). Jų pasirodymas paįvairino chorinės muzikos koncertą.

"Liepaičių" mokykla turi solinio dainavimo klasę, kuriai devynerius metus vadovavo anapilin išėjusi Lietuvos operos ir baleto teatro solistė B. Almonaitytė, išugdžiusi ir išleidusi į Lietuvos muzikos akademijos Dainavimo katedrą ne vieną dainininkę, kuri ateityje papildys ir papuoš profesionaliųjų lietuvių dainininkių gretas. Koncerte pasirodžiusi solinio dainavimo specialybės absolventė M. Gusčiūtė, pradėjusi dainuoti pas B. Almonaitytę ir šiemet baigusi G. Skerytės klasę, turi skambų, sodrų, visiškai suformuotą balsą ir teikia vilčių ateičiai (skambėjo J. Gruodžio "Rugiagėlės" ir G. Carissimi "Vittoria, Vittoria").

Dalyvavo šiame šventiniame koncerte ir Taurakalnio kultūros centro moterų choras "Liepos", kurio meno vadovė ir dirigentė – viena pirmųjų "liepaičių" Audronė Steponavičiūtė-Zupkauskienė, chormeisterė – taip pat viena pirmosios kartos "liepaičių" Henrika Šečkuvienė, o chorisčių daugumą sudaro pirmosios "liepaitės", kurios prieš 40 metų atėjo į Vilniuje, Respublikiniuose profsąjungų kultūros rūmuose, įsikūrusią "Liepaičių" choro studiją. "Liepų" choro koncertuose mielai dalyvauja ir buvusi "liepaitė", dabar Lietuvos muzikos akademijos dainavimo katedros magistrantė Ieva Matulionytė (prof. R. Maciūtės klasė), šį kartą su "Liepų" choru atlikusi Paolo Tosti "Suteik man ramybę". Šiam chorui šiemet įteikta "Aukso paukštė" ir suteikta ryškiausios Lietuvos žvaigždės nominacija. 2002 m. Lietuvos suaugusiųjų chorų konkurse moterų chorų kategorijoje "Liepos" užėmė pirmąją vietą. Šis choras rengia koncertus "Liepų giedojimai", juose diriguoja dainuojančios "Liepos", turinčios muzikinį išsilavinimą, baigusios Lietuvos muzikos akademiją, kurioms suteikiama galimybė išreikšti save ir prie dirigento pulto. Tai choras, kurio koncertuose salės nebūna tuščios. Šis kolektyvas turi savo klausytojų, o pastaruoju metu pritraukia ir jaunimo.

Dramaturginiai koncerto programos akcentai buvo išdėlioti taip, kad išryškėtų sąsajos tarp įvairių kartų "Liepaičių". Liucijai Palinauskaitei – vienai "Liepaičių" choro studijos įkūrėjų – skirta Ervino Drake’o, Irvino Grahamo, Jimmy’o Shirlo, Alo Stillmano chorinė kompozicija "I believe"("Aš tikiu"), kurią atliko moterų choras "Liepos" ir IV klasės "Liepaitės". Tradiciškai baigiamajame mokslo metų koncerte merginų choras A.L.Webberio "Memory" skyrė chorą paliekančioms vyriausioms šio choro "liepaitėms". Jungtinis "Liepaičių" mokyklos ir "Liepų" choras (dirigavo mokyklos direktorius ir meno vadovas prof. P. Vailionis), atlikęs koncerto pabaigoje nuskambėjusį Johno Rutterio kūrinį "Žvelk į pasaulį", dar labiau paryškino praeities ir dabarties sąsajas, muzikuojančių kartų auginimą, vykstantį "Liepaičių" choro bendruomenėje.

Per keturiasdešimt metų susiformavusi "Liepaičių" choro bendruomenė, turinti savo tradicijas, ugdymo metodiką, yra savitas lietuvių muzikinės (chorinės) kultūros reiškinys, kurio diapazonas – vaikų muzikinis ugdymas nuo ketverių metų iki "Liepų" choro koncertinės veiklos. Šioje choro bendruomenėje kaupiamos tautos chorinės tradicijos, vyksta ilgalaikė, pastovi veikla, ugdomi vaikai ir jaunimas, išlaikomos, tęsiamos ir į visuomenės kultūrą integruojamos chorinės kultūros tradicijos.

Koncertas optimistiškai nuteikė salėje susirinkusius klausytojus. Išgirdę tiek dainuojančio jaunimo, matyt, galime būti ramūs dėl chorinio dainavimo ateities ir jo tradicijų lietuvių muzikinėje kultūroje išsaugojimo.