Savaitė

Fiodoro Dostojevskio "Nusikaltimas ir bausmė" Kauno dramos teatre

premjeros

iliustracija
Gytis Ivanauskas (Raskolnikovas) spektaklyje "Nusikaltimas ir bausmė"

Balandžio 30 d. Kauno valstybiniame akademiniame dramos teatre – Fiodoro Dostojevskio romano "Nusikaltimas ir bausmė" inscenizacijos premjera.

"Jums, be abejo, teko sutikti keistuolių, kurie vengia draugijos, o kalbėdami tarsi neįsileidžia toliau priimamųjų savo proto kambarių", – taip savo pagrindinį romano herojų apibūdina autorius. Šis herojus balansuoja ties riba, už kurios galimi įvairūs klinikiniai jo būsenos apibūdinimai. Tačiau Raskolnikovas kur kas sudėtingesnis nei dauguma jo interpretacijų, pasirodžiusių netrukus po "Nusikaltimo ir bausmės" publikavimo 1866 metais. Šis personažas – mįslė.

Vieną jos įminimo raktų ir siūlo režisierius Gintaras Varnas, pirmą kartą Lietuvoje, Kauno dramoje, pristatantis sceninę "Nusikaltimo ir bausmės" versiją. Jaunosios kartos aktoriaus Gyčio Ivanausko sukurtas Raskolnikovas šiame spektaklyje egzistuoja tarsi nesibaigiančioje naktyje, banguojančioje sapno realybėje, kuri iš fizinės tikrovės lengvai virsta į dar tikresnę – jo paties pasąmonės tikrovę.

Kovo 6 d. parodytas "Nusikaltimo ir bausmės" eskizas atskleidė keletą būsimojo spektaklio ypatybių, žadančių neeilinius įspūdžius. G. Varnas, talkinamas žymaus latvių scenografo Andrio Freibergo, transformavo įprastą scenos ir žiūrovų salės erdvę – žiūrovai spektaklį stebės sėdėdami scenoje, o parteris taps vaidybos aikštele.

Videomenininko Andriaus Jakučionio specialiai sukurtos videoprojekcijos spektaklyje sujungia teatro ir kino meno elementus bei sukuria masinančią galimybę bent akimirkai pasijusti nespalvoto filmo dalimi.

"Nusikaltimą ir bausmę" tyrinėję įvairių sričių specialistai neretai Raskolnikovo charakteryje įžvelgia paties F. Dostojevskio autoportreto detalių – rašytoją visada jaudino žmogaus ir jo likimo, kaip sąžinės bei priimtų sprendimų projekcijos, temos. G. Varno spektaklyje romano tekstas virsta jauno žmogaus gyvenimo atkarpos dienoraščiu, atskleidžiančiu skausmingą tapsmo procesą. Garsusis nusikaltimas parodo, kad bet kokie antižmogiški užmojai pirmiausia atveda prie savidestrukcijos, o kelias naujo savęs link prasideda tik visiškai jų atsižadėjus.

Spektaklio kompozitorius – Giedrius Puskunigis, kostiumų dailininkas – Juozas Statkevičius, vaidina Viktorija Kuodytė, Dainius Kazlauskas, Ričardas Vitkaitis, Liucija Rukšnaitytė, Liubomiras Laucevičius, Jūratė Onaitytė, Robertas Vaidotas, Daiva Stubraitė ir kiti.

KVADT inf.