Kinas

Armėnų kino vakaras "Skalvijoje"

kronika

Balandžio 24 d. 19 val. "Skalvijos" kino centre įvyks Lietuvos armėnų sąjungos organizuotas kino vakaras, skirtas 1915 m. armėnų žudynių Turkijoje aukoms atminti. Bus demonstruojamas filmas "Ant slenksčio" (režisierė Liudmila Sahakianc), kuriame vaizduojant garsaus armėnų kompozitoriaus Komitaso išgyventą tragediją, simboliškai permąstomas visos armėnų tautos, kuriai grėsė išnykimas, lemtis ir dvasinio prisikėlimo perspektyva.

Pirmojo pasaulinio karo metais, 1915 m. balandžio mėnesį, Stambule buvo suimta dauguma garsiausių ten gyvenusių armėnų inteligentijos veikėjų (rašytojų, parlamento narių, mokslininkų, stambiausių verslininkų), – iš viso per 800 žmonių. Jie buvo išgabenti į šalies gilumą ir išžudyti. Po to prasidėjo visų Turkijos armėnų trėmimas ir masinės žudynės.

Iš tų suimtųjų inteligentų tik vienam buvo lemta likti gyvam. Tai buvo garsus kompozitorius, senosios armėnų religinės ir liaudies muzikos tyrinėtojas, pedagogas, chorų vadovas, armėnų šiuolaikinės nacionalinės muzikos mokyklos kūrėjas, mokytas vienuolis Komitasas. Jis buvo per daug žinomas, išgarsėjęs Europoje ir Artimuosiuose Rytuose, kur gastroliavo su savo suburtais chorais. Jį užtarė įtakingi užsienio ir Turkijos veikėjai, todėl jis buvo sugrąžintas į Stambulą. Tačiau matant žiaurius kankinimus, kurių aukomis tapo jo tautiečiai ir kolegos, jo psichika neatlaikė, ir likusius dvidešimt gyvenimo metų Komitasas praleido psichiatrinėse ligoninėse, daugiausia Paryžiuje, kur ir mirė 1935 metais. Palaidotas Jerevano Panteone.

Filme nėra realistinių šiurpių žudynių vaizdų, apsieinama keliais įspūdingais simboliais. Svarbiausia jame – dvasinė krizė, išgyvenama giliai sukrėsto religingo žmogaus, ir jo sprendžiamas moralinis uždavinys – bandymas suprasti ir susitaikyti su Dievu ir pasauliu.

Labai sudėtingą pagrindinį vaidmenį įtaigiai sukūrė Regimantas Adomaitis, kuris taip pat dalyvaus renginyje ir papasakos apie savo darbą su armėnų kino kūrėjais.

Vakare skambės Komitaso muzika. Keletą jo dainų atliks Asta-Hasmik Grigorian.