Muzika

Muzikos tiltai

Lietuvos muzikai koncertavo prestižiniuose Lenkijos festivaliuose Varšuvoje ir Vroclave

iliustracija
Violeta Urmana ir Jonas Aleksa

Balandžio 3 ir 4 dienomis Varšuvoje ir Vroclave koncertavęs Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (meno vadovas ir vyr. dirigentas – Juozas Domarkas) sužavėjo Lenkijos publiką. "Ludwigo van Beethoveno Velykų" festivalyje LNSO kartu su Lenkijos Didžiojo teatro choru, solistais armėne Hasmik Papian (sopranas), lietuve Violeta Urmana (mecosopranas), venesueliečiu Aquiles Machado (tenoras) ir italu Bogdanu Gola (bosas) atliko Giuseppe’s Verdi "Requiem". Dirigavo Antonello Allemandi. Klausytojų ovacijų pelnė visi atlikėjai, bet, kaip galima buvo numanyti, labiausiai visus pakerėjo pasaulio operos ir koncertų salių diva Violeta Urmana.

Varšuvos Didžiajame teatre vykęs koncertas, globojamas Italijos Respublikos ambasadoriaus Giancarlo Leo ir Lietuvos Respublikos ambasadoriaus Dariaus Degučio, – vienas iš daugelio šiemetinio "Ludwigo van Beethoveno Velykų" festivalio renginių. Festivalis, kurio meno vadovė ir "siela" – Elżbieta Penderecka, rengiamas nuo 1997 m. Krokuvoje. Šiemet koncertai vyksta Varšuvoje. Kasmetinio renginio principas lieka tas pats: solo, kamerinės ir simfoninės muzikos koncertai, lydimi eskizų, manuskriptų ir leidinių parodų, tarptautinio muzikologų simpoziumo (organizuojamas Krokuvos muzikos akademijos Teorijos ir interpretacijos katedros). Visi festivalio renginiai "sukasi" apie pagrindinę Beethovenui skirtą temą: 1997 m. – Beethovenas ir jo pirmtakai; 1998 m. – Beethovenas: struktūra ir ekspresija; 1999 m. – Beethovenas ir romantikai; 2000 m. – Nuo Beethoveno iki Mahlerio. Didžiosios simfonijos sfera; 2001 m. – Beethovenas ir XX a. apokalipsės ir vilties amžius; 2002 m. – Beethovenas – Schubertas – Chopinas: savo egzistencijos išraiškos ieškojimai; 2003 m. – Beethovenas ir baroko muzika; o 2004 m. – Beethovenas ir Europos tautų muzika. Pastaroji tema skiriama šiemet į Europos Sąjungą įstojančiai Lenkijai.

iliustracija
Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras
Nuotraukos iš LNF archyvo

Festivalio meno vadovė, sudarydama programą, nuosekliai laikosi renginio principų – kruopščiai parinktas programas atlieka vieni geriausių Lenkijos ir pasaulio muzikų ir kolektyvų. Šiemet Beethoveno ir kitų Europos šalių kompozitorių kūrinius čia interpretuoja Lenkijos nacionalinio radijo simfoninis orkestras, "Airijos kamerata", "Kremerata Baltica", "Sinfonia Finland", "Sinfonieta Cracowia", "Sinfonia Varsovia", Shaghai kvartetas, garsūs pasaulyje solistai – pianistai Burry’s Douglasas ir Rudolfas Buchbinderis, smuikininkas Gidonas Kremeris, violončelininkai Fransas Helmersonas ir Arto Noras, lietuviams gerai pažįstamas (koncertavęs su Vilniaus kvartetu) klarnetistas Michelis Lethiec ir daugybė kitų.

Antrasis festivalis, kuriame koncertavo Lietuvos atlikėjai – vienas prestižiškiausių, plačiai pasaulyje žinomas muzikos ir meno forumas, vadinamas "festivaliu be sienų" (kultūrinių, religinių, istorinių ir geografinių), – 39-asis "Wratislavia cantans 2004". Oficialiai rugsėjo mėnesį vykstantis renginys kasmet pristato įvairių Europos šalių kultūrą (čia vyksta įvairių muzikos žanrų koncertai, operos, baleto spektakliai, parodos, mokslininkų seminarai ir simpoziumai), sukviečia apie 2000 pasaulio menininkų ir sulaukia apie 25 000 lankytojų.

Generalinė festivalio direktorė Lidia Geringer d’Oedenberg renginį pradėjo "pavasariniu prologu" – LNSO, diriguojamo Jono Aleksos, ir V. Urmanos koncertu Vroclavo filharmonijos salėje. Varšuvoje daugybę pagyrų pelnę lietuviai kitą vakarą užkariavo ir Vroclavo muzikos mylėtojų širdis. Dirigento J. Aleksos, solistės ir orkestro "ansamblis" nuo pirmųjų taktų (skambėjo G. Verdi, R. Wagnerio ir G. Puccini operų fragmentai) sužavėjo klausytojus, o šie nepaprastai šiltai ir nuoširdžiai kėlė ovacijas po kiekvieno kūrinio.

LNF inf.