Teatras

Lenkų teatro legenda Krystianas Lupa Vilniuje

kronika

iliustracija
Krystian Lupa

Balandžio 24 d. – gegužės 1 d. Vilniuje rengiama Lenkijos kultūros dienų programa. Ta proga pirmą kartą Lietuvoje viešės lenkų teatro legenda ir vienas žymiausių šiuolaikinių Europos režisierių Krystianas Lupa. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre balandžio 27 ir 28 dienomis bus rodomas Lupą išgarsinęs spektaklis "Kalkverkas", pastatytas Krokuvos nacionaliniame Senajame teatre.

 Balandžio 28 dieną 10 val. "Meno forte" įvyks susitikimas su K. Lupa, jo aktoriais ir Krokuvos nacionalinio Senojo teatro vadovais.

 K. Lupos pristatymą Lietuvoje koordinuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos Nacionalinis dramos teatras ir Teatro ir kino informacijos ir edukacijos centras.

 Žymiausias lenkų režisierius, scenografas ir pedagogas Krystianas Lupa 1969 m. Krokuvoje baigė grafiką Dailiųjų menų akademijoje, o 1977 m. – teatro režisūrą Valstybinėje aukštojoje teatro mokykloje. Svarbiausi jo spektakliai pastatyti Krokuvos nacionaliniame Senajame teatre, kur 1978 m. jis debiutavo W. Gombrovičiaus "Ivona, Burgundijos kunigaikštyte".

 K. Lupa apdovanotas prestižinėmis K. Svinarskio (1988), L. Schillerio (1991), F. Varšavskio (2001) premijomis, taip pat įvertintas Prancūzijos kritikų prizu už geriausią užsienio spektaklį (1999), tarptautinio festivalio BITEF Didžiuoju prizu (2003), 2001 m. jam įteiktas Nuopelnų Kryžius meno ir mokslo srityje už svarbų indėlį populiarinant austrų autorius.

 K. Lupą iš daugelio teatro meistrų išskiria sugebėjimas kurti unikalią sceninę realybę. Dažniausiai jis pats verčia ir adaptuoja tekstus, taip pat kuria scenografiją, kartais net pats dalyvauja savo spektakliuose kaip pasakotojas. Tačiau Lupa nepervertina režisūrinės laisvės: "Man neįdomus teatras – režisieriaus vaizduotės išraiška". Todėl jo spektakliai žavi įspūdingais universaliais sceniniais įvaizdžiais, kuriamais pasitelkus įstabią aktorių vaidybą, išreiškiančią filosofinį požiūrį į žmogaus egzistenciją.

 Krystianas Lupa – žymiausias austrų literatūros inscenizatorius ir interpretatorius. Jis sukūrė keletą didingų sceninių epų: Roberto Musilo "Žmogų be savybių", Hermano Brocho "Lunatikus", Thomaso Bernhardo "Kalkverką". Pastarasis spektaklis – viena iš šiuolaikinio lenkų teatro viršukalnių, pripažinta ir įvertinta ne tik Lenkijoje, bet ir pasaulyje. Žymus Bernhardo kūrinys lenkų režisieriaus rankose virto šedevru, atskleidžiančiu Kūrėjo paslaptį.

 Spektaklyje skamba Dostojevskio ir Kafkos aidas, pasiekiantis pačias tamsiausias žmogaus sielos kertes ir priartinantis prie trapios genialumo ir beprotystės ribos. Ir "Kalkverke" vaidinantiems aktoriams, beje, apdovanotiems daugybe tarptautinių festivalių prizų, ir žiūrovams šis spektaklis kaskart tampa jaudinančiu intelektualiu nuotykiu.

 "Kalkverko" premjera įvyko 1992 m. Vidurio Europos festivalyje "Mittelfest". Aktorius Andrzejus Hudziakas už Konrado vaidmenį pelnė A. Zelverovičiaus apdovanojimą. Spektaklis dalyvavo XXII Varšuvos teatrų susitikime, Tarptautiniame teatro festivalyje Torūnėje "Kontakt ’93" (apdovanojimai už unikalią sceninę interpretaciją bei sudėtingą ir meistrišką teatrinę architektūrą, taip pat prizas Andrzejui Hudziakui kaip geriausiam aktoriui), V teatro festivalyje "Na Granicy Cieszyn", menų festivalyje "Des Arts Bruksela", XXV Jelenogorsko teatrų susitikime, "Polonische Kulturtage in Bayern Monachium, Norymberga", XXXVIII Kalisko teatrų susitikime (Didysis prizas aktoriams Malgorzatai Hajewskai-Krzysztofik ir Andrzejui Hudziakui, prizas už epizodinį vaidmenį Zbigniewui Kosowskiui).

7MD inf.