Dailė

Menas: interpretacijų avantiūros

kronika

Kovo 18–20 d. vyko VDA dailės istorijos ir teorijos katedros bei Atviros visuomenės kolegijos organizuota tarptautinė studentų konferencija "Menas: interpretacijų avantiūros". Tai buvo pirmas panašaus pobūdžio menotyros studentų iniciuotas renginys, organizuotas siekiant pagyvinti studentų akademinę veiklą, plėtoti akademinio bendravimo tradicijas tarp Lietuvos ir užsienio studentų įvairių mokslų srityse. Konferencijoje dalyvavo studentai iš Latvijos (Ventspilio universitetas), Lenkijos (Krokuvos muzikos akademija, Gdansko dailės akademija), Vokietijos bei Lietuvos (VU, VPU, TU, LMA, VDA, TSPMI) aukštųjų mokyklų. Pranešimus taip pat skaitė menotyrininkas doc. dr. Alfonsas Andriuškevičius ir filosofas doc. dr. Tomas Sodeika.

Konferencijoje norėta į diskusiją apie meną įtraukti ne tik meno "specialistus" – menotyrininkus, bet ir kitų specialybių studentus, besidominčius menu, ir pačius menininkus. Į "interpretacijų avantiūras" leidosi studentai, studijuojantys ne tik menotyrą, dailę, bet ir muzikos teoriją, filosofiją, istoriją, teisę, politikos mokslus, ekonomiką ir kt. Kai į pokalbį kviečiami įsitraukti ne tik specialistai, visados truputį rizikuojama, kad pokalbis gali nepavykti, pašnekovai gali nesuprasti vienas kito, kalbėti fragmentiškai ir paviršutiniškai. Tačiau šį kartą susikalbėti pavyko. Siekis skatinti tarpdisciplininį bendradarbiavimą pasiteisino. Buvo intriguojančių svarstymų apie meno ir šiuolaikinės visuomenės santykį, bandyta meniškai interpretuoti besikeičiantį pasaulį, pristatytos tikrovės deformacijos ir interpretacijos mene variacijos. Pranešėjai kalbėjo apie teatrą, architektūrą, dizainą, apie tikrovės, jos vaizdinio ir žodinio interpretavimo galimybes, kurias suteikia kinas, fotografija, dailė, filosofija, literatūra. Taip pat kalbėjo apie įvairius muzikinio pasaulio reiškinius, pateikė muzikos kūrinių interpretacijų. Bandyta rasti sąlyčio taškų tarp architektūros ir dialogo filosofijos, tarp teisės ir literatūros, tarp istorijos ir jos nežodinės raiškos, tarp archajinio ir šiuolaikinio meno. Paliestos šiuolaikinės visuomenės aktualijos bei jų refleksija ir ekspresija mene.

Nors konferencija buvo sumanyta ir organizuota kaip akademinių idėjų sklaidos erdvė, džiugu, kad buvo peržengtos sauso akademinio kalbėjimo ribos. Žinoma, kai kviečiama kalbėti apie meną, vien žodžio nepakanka. Beveik kiekvieną pranešimą palydėjo vaizdas ar muzika. Kai kurie pranešimai patys buvo lyg maži performansai, įnešę laisvumo ir netikėtumo. Tarkim, kad ir vilniečiams (o gal ir ne tik) gerai žinomo Nikodemo pasirodymas. Konferencijos dalyviai taip pat pakviesti įsitraukti ne tik į interpretacijų avantiūras, bet ir į Latvijos studentų pasiūlytą intelekto, bendravimo ir įtikinimo įgūdžių reikalaujantį žaidimą "Escape". Buvo organizuotas susipažinimo vakarėlis skambant gyvai muzikai.

Tikimasi, kad tarp įvairių specialybių studentų užsimezgę akademiniai interesai išsiplėtos į naują diskusijų erdvę. Ateityje vėl planuojama surengti panašaus pobūdžio konferenciją.

Konferencijos pranešimai bus išleisti atskiru leidiniu.

Jolanta Saldukaitytė