Muzika

Filharmonijoje – pianistai iš svetur

anonsai

Šį savaitgalį Lietuvos nacionalinės filharmonijos rengiamuose koncertuose simfoninės ir kamerinės muzikos gerbėjai išgirs LNF kolektyvų ir gastroliuojančių pianistų muzikavimą.

Vasario 7 d. Vilniuje su Juozo Domarko diriguojamu Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru išgirsime skambinant Vladimirą Miščiuką. 34 metų pianistas – vienas žymiausių ir populiariausių Sankt Peterburgo menininkų. Rusijos nusipelnęs artistas, kasmet surengiantis apie 100 koncertų, Lietuvoje viešės pirmą kartą. Pasak kritikų, Miščiukas yra nepaprasto intelekto pianistas, kuris neįtikėtinai suderina racionalumą ir subtilumą, kone matematišką tikslumą ir dvasinio pasaulio gelmes. Jo kerintis grožiu muzikavimas prilyginamas "stiklo karoliukų žaidimui".

Sankt Peterburgo konservatorijos auklėtinis V. Miščiukas yra prestižinių tarptautinių konkursų – "Bösendorfer Empire" (1990, III premija, Belgija) ir IX P. Čaikovskio (1990, sidabro medalis, Rusija) laureatas. Jis skambina prestižinėse Europos ir Japonijos salėse, jo kūrybinėje biografijoje – koncertai su geriausiais Rusijos bei "Grand Opera", Japonijos ir Miuncheno filharmonijų, A. Toscanini orkestrais. Pianistas bendradarbiauja ir su dabarties garsenybėmis – Liana Isakadze, Vadimu Repinu, Olga Kondina ir kitais. Nuo 1994 m. jis yra fortepijoninio trio "Peterburg" narys. 1999 m. garsi japonų kompanija "Koransha" pasirašė su V. Miščiuku išskirtinę sutartį dešimčiai metų, įsipareigodama kasmet surengti po 70 koncertų Japonijoje. Ji suplanavo ir penkių CD išleidimą (trys pasirodė 700 000 egz. tiražu ir jau parduoti).

V. Miščiukas dėsto Sankt Peterburgo konservatorijoje, o nuo 1999 m. yra ir pagrindinis kviestinis S. O. P. R. A. akademijos (Japonija) profesorius, dažnai kviečiamas į tarptautinių konkursų žiuri.

Tikslūs P. Čaikovskio Pirmojo koncerto akcentai, žėrinčios moduliacijos, įtaigūs muzikiniai vaizdai "Alte Oper" klausytojams suteikė nepaprasto džiaugsmo. Vladimiras Miščiukas padarė viską, kad jo pasirodymas taptų išskirtiniu įvykiu. Spindesys ir sutelktumas – pagrindiniai jo tobulo grojimo bruožai,– rašė "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Vilniuje pianistas taip pat skambins populiarųjį P. Čaikovskio Pirmąjį koncertą fortepijonui, o Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras atliks dar ir to paties kompozitoriaus Ketvirtąją simfoniją.

LNF renginiuose išgirsime ir daugiau opusų iš pasaulio muzikos lobyno. Vasario 7 d. Kaune ir 8 d.Vilniuje koncertuos Valstybinis Vilniaus kvartetas ir japonų kilmės pianistė Tamami Honma. Koncerte skambės W.A. Mozarto Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 12, aranžuotas fortepijoniniam kvintetui, S. Prokofjevo Sonata fortepijonui Nr. 2 ir A. Dvoržako Fortepijoninis kvintetas A-dur.

Kūrybingasis Vilniaus kvartetas kamerinės muzikos gerbėjams – puikiai žinomas kolektyvas. Kvarteto partnerė T. Honma taip pat yra koncertavusi Lietuvoje.

Gimusi Japonijoje, būdama vos septynerių metų, pianistė debiutavo JAV. Čia per ketverius metus ji laimėjo daugybę tarptautinių konkursų – Igorio Stravinskio, Isabelės Scionti, Ginos Bachauer jaunųjų pianistų, Jaunųjų pianistų nacionalinį ir MTNA-Yamaha nacionalinį. 1996–1998 m. pianistė studijavo Londono karališkojoje muzikos akademijoje, nuo to laiko gyvena Londone.

T. Honma kūrybinė veikla įvairialypė. Ji dėsto fortepijono muzikos literatūrą Karališkojoje muzikos akademijoje, 2001 m. buvo paskirta F. Liszto draugijos žurnalo redaktore, koncertuoja daugelyje šalių. Londone pianistė dalyvauja daugelyje renginių, pati aktyviai juos organizuoja. Iš svarbesnių renginių minėtini "Beethoveno diena" (1998); "Naujoji Lietuvos muzika ir menas: žvilgsnis iš arčiau" (1999) – čia T. Honma atliko lietuvių kompozitorių kamerinę muziką Lietuvos meno ekspozicijoje; "Diena Vilniuje" (2001). Nuo 2001 m. pianistė vadovauja rečitalių ciklui Vestminsteryje, taip pat ansambliui "Tate", ieškančiam naujų išraiškos galimybių interpretuojant tradicinį repertuarą. Niujorke šis ansamblis atliko jam S. Harrisono, F. Bajoro ir L. Narvilaitės parašytų kūrinių, taip pat J. McCabe’o fortepijoninio kūrinio, dedikuoto vadovei, premjeras.

Pianistės koncertus ne kartą transliavo Europos bei Amerikos radijas ir televizija, tarp šių koncertų partnerių buvo ir Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, Kreutzerio bei Vilniaus kvartetai, įvairūs Amerikos orkestrai.

Muzikės ir smuikininko P. Sheppardo-Skaevedo įrašyti du šiuolaikinės anglų kompozitorių kamerinės muzikos CD sulaukė aukščiausių "Gramophone" ir "BBC Music Magazine" įvertinimų.

T. Honma į savo koncertus nuolat įtraukia ir kamerinių ar solo kūrinių pasaulines premjeras. Ji yra entuziastinga lietuvių šiuolaikinės muzikos propaguotoja, atlieka O. Balakausko, F. Bajoro, A. Šenderovo, B. Kutavičiaus, L. Narvilaitės, M. Urbaičio, V. Bartulio, V. Barkausko, R. Merkelio, G. Sodeikos kūrinius. Lietuvių muzika pianistės iniciatyva ne kartą buvo pristatyta ir Londone.

Lietuvoje T. Honma koncertavo su Vilniaus kvartetu, kartu su Donato Katkaus diriguojamu Šv. Kristoforo kameriniu orkestru įrašė J. McCabe’o Antrąjį koncertą fortepijonui.

LNF inf.