Kinas

Naujas festivalis, naujas kinas

iliustracija
"Šiame pasaulyje"

2004 metų tarptautinis kino festivalis "Kino pavasaris" žada būti visiškai kitoks, atsinaujinęs ir pasikeitęs. Nauji festivalio organizatoriai išplėtė dalyvaujančių užsienio šalių skaičių ir jų geografiją, suformulavo naujus filmų atrankos kriterijus ir programos sudarymo metodus. Žiūrovas taip pat liks ne paskutinėje vietoje, nes festivalis rengiamas jam, ir ne tik vien filmais.

Tarp dviejų datų

Festivalis vyks balandžio 30 – gegužės 9 dienomis. Balandžio 30-oji – paskutinė diena, kai Lietuva dar nebus Europos Sąjungos narė. Gegužės 9-oji – Europos Sąjungos diena. Tarp šių mums svarbių datų ir vyks festivalis "Kino pavasaris", pateiksiantis naujus kino meno iššūkius Europos ir pasaulio kine.

Todėl "Kino pavasaris" rengiasi pristatyti Lietuvos žiūrovams įdomiausius, geriausius ir daugiausiai apdovanojimų pelniusius 2002–2003 m. sezono filmus (programoje nebus anksčiau sukurtų). Iš viso festivalio metu įvyks beveik 50 filmų premjeros. Į pagrindinę ir svarbiausią programą "Europos kino kaleidoskopas" bus įtraukti filmai iš 14, o galbūt (dar tariamasi) ir iš daugiau Europos šalių. Be įprastų festivalio senbuvių – Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Prancūzijos, Italijos, Lenkijos, Čekijos, Danijos ir Švedijos kinematografo, "Lietuvos" kino teatro didžiajame ekrane bus galima pamatyti filmus iš Ispanijos, Portugalijos, Turkijos, Vengrijos, Serbijos ir Juodkalnijos, Bosnijos ir Hercegovinos. Sąrašas dar gali šiek tiek išsiplėsti, nes šiuo metu deramasi su kai kurių filmų pardavimo kompanijomis ir tikslaus jų atsakymo laukiama po Berlyno kino festivalio.

Programos įvairovė

Naujas festivalis įdomus ir tuo, kad jame bus rodomi dar nežinomų režisierių jau pripažinimą pelnę filmai. Nemažą programos dalį sudarys filmai, kuriais režisieriai debiutavo, ir pavydėtinai sėkmingai. "Kino pavasario" rengėjai tikisi, kad žiūrovai iš tiekos filmų galės susidaryti nuomonę, kurlink juda įvairiaspalvis 14 šalių Europos kinematografo traukinys.

Nors didžiąją "Kino pavasario" dalį (70–80 procentų) sudarys europietiški filmai, festivalio programose atsiras vietos egzotiškam Azijos, Naujosios Zelandijos, jaunajam Amerikos kinui ir aktualios dokumentikos seansams. Daugelio iš jų kūrybiniame procese taip pat dalyvavo Europos šalių prodiuseriai ir kūrėjai. 2004 metų festivalyje žiūrovai pamatys filmus iš kitų kontinentų šalių – JAV, Kanados, Brazilijos, Pietų Korėjos, Mongolijos ir Naujosios Zelandijos.

Pagrindinis atrankos kriterijus buvo filmų dalyvavimas prestižiniuose kino festivaliuose – Kanuose, Venecijoje, Berlyne, San Sebastjane, Lokarne ir Toronte. Didelės reikšmės sudarant programą turėjo juostoms suteikti įvairūs apdovanojimai ir žiūrovų simpatijų prizai, kurie yra įteikiami remiantis festivaliuose apsilankiusios auditorijos pareikšta nuomone.

Jau patvirtintas ne vieno garsaus pastarųjų metų filmo dalyvavimas festivalio programoje. Pernykštis Berlyno kino festivalio "Auksinio lokio" lauretas – Michaelio Winterbottomo filmas "Šiame pasaulyje" – sukrečiamai ir dokumentiškai tiksliai atkuria nelegalų kelią iš Azijos į Europą. Pernai Venecijoje apdovanotas vokiečių debiutanto Michaelio Schorro "Šulcė groja bliuzą" – muzikinė drama, kurios herojus iš gimtosios Saksonijos nukanka į Luizianą. Dokumentinė Larso von Triero ir Jorgrno Letho juosta "Penkios kliūtys" – tai dviejų režisierių, mokinio ir mokytojo, žaidimas (arba eksperimentas), vykstąs žiūrovų akyse. Samuelio Benchetrit "Janis ir Johnas" – paskutinis kino filmas, kuriame suvaidino tragiško likimo aktorė Marie Trintignant. Festivalio programoje – ir vieno fenomenaliausių šių dienų Europos kino režisierių portugalo Manoelio de Oliveiros "Kalbantis filmas". 95-erių metų režisierius pasakoja istoriją, kurios veiksmas rutuliojasi šešiose šalyse, o herojai bendrauja penkiomis kalbomis. Bus parodytas ir Jano Jakubo Kolskio juosta "Pornografija". Filmo pagrindu pasirinkta Witoldo Gombrowicziaus proza, o premjera pernai įvyko Venecijos festivalio konkursinėje programoje. Pirmą kartą "Kino pavasaryje" bus pristatytas ir Turkijos, Pietų Korėjos, Naujosios Zelandijos kinas. Tai pernai Kanuose premijuota Nuri Bilge Ceylano juosta "Atsiskyrėlis", pernykščio Lokarno festivalio numylėtinio Kim Ki-duko "Pavasaris, vasara, ruduo, žiema ir … pavasaris" bei debiutanto Niki Caro "Banginių važnyčiotoja".

Šalia festivalio

Vasario pabaigoje internetinėje erdvėje startuos oficiali festivalio "Kino pavasaris" svetainė. Čia bus plačiai supažindinama su filmais, režisieriais ir aktoriais, pranešamos karščiausios naujienos, organizuojami konkursai, apklausos ir balsavimai.

Informaciniai rėmėjai – LNK TV, dienraštis "Respublika", o internetinis dienraštis "omni.lt" taip pat atvers festivaliui savo skiltį.

Kad ir kokios bus intensyvios dienos, festivalis nežada baigtis filmų peržiūromis. Laukia susitikimai su filmų kūrėjais, festivalio pabaigai organizuojamas Apvaliojo stalo seansas.

Oficialus festivalio klubas bus "Barbacan Palace". O kino teatro spaudos kampe galėsite susipažinti su festivalio naujienomis, atsiliepimais.

Tikimės ir jūsų malonaus dėmesio bei aktyvaus dalyvavimo festivalyje ir šalia jo. Užsukite į "Kino pavasario" kino aikštelę.

"Kino pavasario" inf.