Kinas

Šalin meilę

Kūrėjai apie filmą

iliustracija

Šventinę savaitę kino ekranuose pasirodo Peytono Reedo filmas "Šalin meilę" ("Down with Love", JAV, 2003). Jo veiksmas nukelia į 7-ąjį dešimtmetį. Barbara Novak (Renée Zellweger) akies mirksniu užkariauja Niujorką, kai jos pirmoji knyga "Šalin meilę" patenka į bestselerių sąrašus. Knygoje Barbara pataria savo skaitytojoms pamiršti meilę ir daryti profesinę karjerą, tačiau kartu ir neatsisakyti sekso bei kitų gyvenimo malonumų. Netrukus Barbara tampa žurnalisto Ketčerio (Ewan McGregor) atakų objektu. Ketčeris keičia moteris kaip pirštines. Jis nori suvedžioti Barbarą ir šitaip išjuokti visas jos knygos tezes.

Gavę "Oskarą" už filmą "Amerikos grožybės", prodiuseriai Bruce’as Cohenas ir Danas Jinksas nusprendė perkelti į ekraną Eve Ahlert ir Denniso Drake’o scenarijų "Šalin meilę". Bruce’as Cohenas sako, kad "tai buvo originalus, juokingas ir kupinas netikėtumų scenarijus. Kiekviename puslapyje skaitytojo laukė koks nors siurprizas." Danas Jinksas prisimena: "Skaitydami scenarijų, juokėmės iki ašarų. Jis priminė klasikines 6-ojo dešimtmečio komedijas, kuriose vaidino Doris Day ir Rockas Hudsonas, tačiau kartu šiek tiek jas pašiepė. Taigi "Šalin meilę" – tai šiuolaikinės variacijos tų komedijų tema."

Populiariausios Doris Day ir Rocko Hudsono komedijos "Telefonas" ("Pillow Talk", 1959), "Nebesiųsk man gėlių" ("Send Me No Flowers", 1964) ir kitos buvo elegantiškos, sąmojingos ir kupinos senamadiškų vertybių, o jų dialogai – dviprasmybių ir erotinių poteksčių. Kino istorikas Alanas Vannemanas sako, kad jose "buvo rodomas pasaulis, kuriame galėjo atsitikti viskas, kas tik norite, išskyrus pagrindinės herojės nekaltybės praradimą". Scenarijaus autoriai tas komedijas moka atmintinai, todėl turėjo tikslią būsimo filmo viziją. Dennisas Drake’as sakosi užaugęs žiūrėdamas tuos filmus per televiziją: "Jos vadinamos "rafinuotomis erotinėmis komedijomis", nors iš tikrųjų ten nėra nei erotikos, nei rafinuotumo". Eve Ahlert priduria: "Tai buvo kvailos komedijos, niekuo neprimenančios tikrų filmų. Čia viskas buvo švaru, tvarkinga, šviežia ir spalvinga. Rocko Hudsono ir Doris Day vaidyba dvelkė sena komoda, tačiau tai niekam netrukdė, nes visi puikiai suprato, kad vienintelis jų tikslas – juokinti žiūrovus. Mums buvo svarbu, kad "Šalin meilę" netaptų vien tik anų komedijų pastišu. Norėjome parodyti moterų ir vyrų požiūrį į lytį, seksą ir valdžią."

Režisūra buvo patikėta Peytonui Reedui. Jis sako, kad scenarijuje jam labiausiai patiko tikslios detalės ir labai juokingos sąsajos su 7-ojo dešimtmečio pradžios populiariąja kultūra. Pasak režisieriaus, Doris Day ir Rocko Hudsono komedijų sėkmė labiausiai priklausė nuo abiejų aktorių bendradarbiavimo: "Atrodė, kad jie tiesiog sukurti vienas kitam. Nuo jų sklido lengvumas ir sąmojis. Buvo matyti, kad jie džiaugiasi vienas kitu, nors jų herojai dažnai tarpusavyje kovodavo."

"Šalin meilę" režisierius tarsi atidavė pagarbos duoklę klasikinėms romantinėms komedijoms. Todėl taip svarbu buvo rasti aktorius, kurie galėtų prilygti 7-ojo dešimtmečio žvaigždėms. Juolab kad Barbaros Novak paveikslas buvo kuriamas žiūrint į Doris Day, tikrą žvaigždę, kuri ir juokino, ir žavėjo, bet kartu atrodė visiškai reali. Filmo kūrėjai manė, kad niekas nesuvaidins Barbaros geriau už Renée Zellweger, nes būtent ji dabar įkūnija tokius pat bruožus. Aktorę taip pat sužavėjo scenarijus. Ji prisipažįsta svajojusi apsivilkti tuos stilingus kostiumus ir atsidurti juokingų dekoracijų fone. Pasak aktorės, žiūrovai atsidurs tokiame ryškiame spalvų, šviesos, kostiumų pasaulyje, kad nebenorės jo palikti.

iliustracija

Nors Barbaros Novak personažą įkvėpė Doris Day 7-ojo dešimtmečio pradžioje klasikinėse komedijose suvaidintos herojės, Barbara neatitinka tų komedijų konvencijų. Doris Day dažniausiai vaidindavo dirbančią moterį, kurį saugo savo nekaltybę kaip patį brangiausią dalyką. Renee Zellweger suvaidinta Barbara gali pasirodyti visiška jos priešingybė, nes savo knygoje pataria moterims priimti vyrišką požiūrį ir į seksą žvelgti be jokių įsipareigojimų.

Ewanas McGregoras prisipažįsta esąs Doris Day ir Rocko Hudsono komedijų gerbėjas. Jis sako: "Anglijoje žiūrėdavome tuos filmus per televiziją, tad žinau juos labai gerai. Filme "Šalin meilę" norėjome pagauti nepakartojamą jų konvenciją ir humoro jausmą, žinoma, žvelgiant į tai iš laiko perspektyvos, juk praėjo daug metų nuo tų filmų atsiradimo. Mums taip pat rūpėjo pagauti ir tam tikrą vaidybos stilių, kuris dabar jau nebenaudojamas."

Doris Day ir Rocko Hudsono duetas turėjo ir dar vieną partnerį – trečią pagrindinį vaidmenį filmuose dažniausia vaidindavo Tony Randallas. Filme "Šalin meilę" jo atitikmuo yra Piteris Makmanusas, jį įkūnijo Davidas Hyde’as Pierce’as. Šis herojus nesėkmingai bando prilygti Ketčeriui. Tačiau jam stinga subtilumo ir jis nuolat atsilieka. Jis visąlaik yra Ketčerio šešėlyje, nors daro viską, kad atsidurtų pirmame plane. Pasak režisieriaus, "Ketčeris yra "žmogus, kuris visko pasiekė pats", o Piteris – "žmogus, kuris yra žmogaus, kuris visko pasiekė pats, sūnus". Peteris paveldėjo turtus, tačiau nepateisina savo tėvo lūkesčių."

Davidas Hyde’as Pierce’as sako: "Prieš prasidedant filmavimui, išstudijavau kelis Tony Randallo filmus. Nesiekiau kopijuoti ar imituoti, norėjau tik pagauti jo vaidybos stilių. Manau, kad mums pasisekė, nes sugebėjome išlaikyti pusiausvyrą tarp realizmo ir stilizavimo. Pastaruoju piktnaudžiauti negalima, nes žiūrovai pavargs po kelių minučių."

Geriausios Barbaros draugės ir leidėjos Viki vaidmenį kuria Sarah Paulson. Įvesdami į filmą jos personažą, kūrėjai sulaužė tradiciją, nes Doris Day herojės niekad neturėjo geriausios draugės. Tad nieko keista, kad Viki neprimena 7-ojo dešimtmečio pradžios moters. Pasak aktorės, jos herojei "stebuklingai pavyko tapti leidėja pasaulyje, kuriame dominuoja vyrai. Ji labai protinga, tačiau jai sunkiai sekasi. Negali jos už tai smerkti, nes nelengva būti moterimi vyrų valdžios bastione. Viki yra moteris vyriškame 1962-ųjų pasaulyje. Ji desperatiškai bando sublizgėti intelektu ir gabumais, kurių turi daugiau nei dauguma panašias pareigas užimančių kolegų. Tačiau jai neduota tiek pat valdžios ir laisvės, kiek duota vyrams. Ji pakankamai protinga, kad naudotųsi savo moterišku žavesiu, bet nepakankamai kvaila, kad pasiduotų. Ji nori kovoti iki pat pabaigos."

Epizodinį įtakingo leidėjo Teodoro Banerio vaidmenį filme sukūrė pats Tony Randallas. Jam 82-eji, tai pirmas jo filmas po ketvirčio amžiaus pertraukos. Aktorius prisipažino: "Nė viename iš trijų filmų, kuriuose vaidinau kartu su Doris Day ir Rocku Hudsonu, man nebuvo leista užkariauti merginos. Tačiau man atrodo, kad aš visada gaudavau geriausius vaidmenis. 7-ojo dešimtmečio komedijas supo nekaltumo ir elegantiškumo aura. Galėjome žavėtis gražiais drabužiais ir nuostabiais interjerais. Kai įžengiau į "Šalin meilę" filmavimo aikštelę, pasijutau taip, lyg laikas būtų sugrįžęs atgal."

Pagal reklaminę filmo medžiagą parengė Kora Ročkienė