Muzika

Armėnija - Lietuva - Japonija - Didžioji Britanija

kronika

iliustracija
Tamami Honma

Kelių mėnesių veiklos tvarkaraštis kompozitoriaus Anatolijaus Šenderovo darbo ir kūrybos kalendoriuje dosnus buvusių ir dar laukiančių įvykių, apimančių jo kūrybos sklaidą keliose šalyse: Armėnijoje, Lietuvoje, Japonijoje ir Didžiojoje Britanijoje.

Šiandien, lapkričio 28 d., A. Šenderovas vieši Londone, kur bus atlikta jo fortepijoninio kūrinio "No moon, no flowers, no friend - and he drinks sake" pagal japonų XVII a. poeto Baho haiku (3 eilučių eilėraštį) premjera. Šis kūrinys sukurtas japonų pianistės Tamami Honma iniciatyva specialiai jos koncertui vienoje Londono salių - "St. John’s Smiths Square". Greta naujojo A. Šenderovo kūrinio skambės Broniaus Kutavičiaus Sonata fortepijonui (1975) ir kitų kompozitorių kūriniai, koncerte dalyvaus ir lietuvių smuikininkė Rusnė Mataitytė.

Netrukus po šio koncerto, gruodžio 9 d., kompozitorius vyks į Edinburgą, čia karališkoje salėje ("Queen’s Hall") "Emperor quartet" atliks specialiai jiems sukurto Trečiojo kvarteto premjerą. Šis kūrinys skambės greta Vaskso, McGuire’o ir Adamia muzikos. Koncertas, kurį rengia ECAT ("Edinburg Contemporary Arts Trust" - "Edinburgo šiuolaikinio meno viltis"), - tai šešių koncertų ciklo, skirto įvairių pasaulio kompozitorių kūrybai pristatyti, dalis.

Žvelgiant į kompozitoriui reikšmingų jau praėjusių įvykių suvestinę, poros mėnesių laikotarpiu minėtini keli svarbūs kūrybinės biografijos akcentai: spalio 12 d. Jerevane buvo atliktas aktyvų koncertinį pagreitį įgavęs "Concerto in Do", spalio 19 d. "Gaidos" festivalio lietuvių muzikos "aktuaLijų" koncerte nuskambėjo programos konteksto atžvilgiu provokatoriškos "Idilės" violončelei ir fortepijonui premjera, o šį mėnesį vienas A. Šenderovo kūrinių - "Due Canti" violončelei solo - buvo atliktas (griežė Davidas Geringas) Japonijoje, Tokijo koncertų salės "Pablo Casals Hall" atidarymo koncerte.

Dar vieną "Concerto in Do" interpretaciją koncerte Jerevane kūrė Armėnijos filharmonijos orkestras, jam dirigavo Robertas Šervenikas, solo griežė D. Geringas. Garsiojo lietuvių violončelininko aktyviai tarptautiniame kontekste skleidžiamas "Concerto ir Do" Jerevane atidarė festivalį "XXI a. perspektyvos". Pasak A. Šenderovo, A. Chačaturiano 100-osioms gimimo metinėms skirto festivalio potemė buvo susijusi su šio kompozitoriaus kūryba ir šiuolaikine muzika, jos kontekstu ir perspektyvomis. Jau tradiciniu Armėnijoje tapusį festivalį sumanė ir trejus metus jo organizavimą "vairuoja" Jerevano konservatorijos profesorius, kompozitorius Stepanas Rostomianas ir Muzikos informacijos centro vadovė muzikologė Sona Hovanesian. Šiemet festivalyje, be kita ko, akcentuoti žymūs atlikėjai - Jurijus Bašmetas, D. Geringas, "Cronos" kvartetas. O dėl pavadinime akcentuojamų perspektyvų, tai su jomis susijusius įspūdžius Lietuvai atstovavęs A. Šenderovas apibūdino trumpai: "Perspektyva? - Gerai atliekamas geras kūrinys".

Paprašytas trumpai prisiminti gana prieštaringų "Gaidos" publikos reakcijų sulaukusios "Idilės" premjerą, kompozitorius, pats šio kūrinio sumanymą vertindamas tarsi opoziciją bendrai "Gaidos" programai, "Idilę" apibūdino kaip "nuo rimtai pateikiamų nerimtų dalykų pavargusios publikos provokaciją". Kritiškai žvelgiąs į dažną šiuolaikinių kūrėjų atsiribojimą nuo publikos, jos atbaidymą neva labai rimtais apmąstymais, šį kartą kompozitorius į "Gaidos" programą nusprendė įsilieti prabildamas "nerimtai apie rimtą", ir, sprendžiant iš įvairių reakcijų, provokacija pavyko. O koncertiškas kūrinys, pasak autoriaus, labiau tinkantis bisui, nenugulė į stalčių, jau planuojamas tolesnis jo atlikimas.

Kalbant apie A. Šenderovo kūrybinės veiklos lietuviškąsias aktualijas, reiktų paminėti grįžimą prie kino filmų ir sceninės muzikos. Šiuo metu kompozitorius kuria muziką Lietuvos ir Vokietijos vaidybiniam filmui "Ghetto" (režisierius Audrius Juzėnas, premjera numatyta 2004 m.). O ateity laukia Nacionalinio operos ir baleto teatro 2005-iesiems planuojamas naujas baletas.

Skirmantė Valiulytė