Muzika

Liaudies instrumentų atlikėjų festivalis Pskove

kronika

Neseniai Pskove vyko antrasis tarptautinis daugiastygių liaudies instrumentų konkursas, skirtas šio senojo Rusijos miesto 1100-osioms metinėms paminėti. Čia, kur tarpsta seniausios guslių muzikos tradicijos, jau antrą kartą susirinko apie 250 dalyvių iš įvairių Rusijos kampelių, taip pat Ukrainos, Latvijos, Lietuvos, Baltarusijos, Japonijos. Spalio 1–5 dienomis geriausiose Pskovo koncertų salėse skambėjo guslės, kanklės, koklės, koto, bandūros, cimbolai. Džiugina festivalio-konkurso populiarumas ir klausytojų susidomėjimas renginiu. Svarbiausi koncertai vyko Filharmonijos salėje, skirtoje 950 žiūrovų. Čia klausytojai išvydo konkurso-festivalio atidarymą, baigiamąjį laureatų koncertą, susipažino su unikaliomis festivalio koncertinėmis programomis.

Festivalio programoje Lietuvai atstovavo Lietuvos dailės muziejaus kanklių trio: Lina Naikelienė, Jolanta Babaliauskienė, Aušra Juškevičienė. Jų programoje skambėjo Rimvydo Žigaičio, Vytauto Montvilos, Juozo Gruodžio kūriniai.

Didžiulį dėmesį liaudies instrumentui, pagarbą savo krašto kultūrai rodė ne tik šio žanro gerbėjai, bet ir valdininkai. Renginį organizavo ir rėmė Valstybinis kultūros komitetas, Pskovo srities administracija bei Filharmonija (globojanti net kelis profesionalius muzikos ansamblius). Konkurso-festivalio metu vyko mokslinė-praktinė konferencija "Daugiastygiai liaudies instrumentai: tarptautinių kultūros ryšių stiprinimas", čia pranešimą "Lietuvių kanklės Sankt Peterburge" skaitė Lietuvos muzikos akademijos Liaudies instrumentų ir akordeono katedros prof. Lina Naikelienė. Džiugu, kad naujame IV almanache "Guslės" taip pat publikuojamas prof. L. Naikelienės straipsnis "Jo įtaką jaučiu visą gyvenimą" (apie prof. A. Šalovą).

L. Naikelienė buvo pakviesta vadovauti II konkurso autoritetingai žiuri. Malonu pažymėti, kad ir II konkurse kanklių kultūra buvo palankiai vertinama. Pamalonino didelis kitų šalių atstovų susidomėjimas lietuviškomis kanklėmis, turtingu jų garsu, repertuaru ir atlikimo būdais. Atlikėjos iš Lietuvos buvo įvertintos aukščiausiais balais – solistų kategorijoje I premijos laureatės diplomą pelnė LMA III kurso studentė Aistė Bružaitė (prof. L. Naikelienės kl.); II premijos – LMA III kurso studentė Ingrida Spalinskaitė (asist. J. Babaliauskienės kl.); III premijos lauretės diplomą – taip pat LMA III kurso studentė Jolita Sidorenkaitė (prof. L. Naikelienės kl.). Ansamblių kategorijoje dalyvavęs kanklių duetas – A. Bružaitė ir J. Sidorenkaitė (prof. L. Naikelienės kamerinio ansamblio kl.) – įvertintas I laipsnio diplomu. Diplomu buvo apdovanota ir koncertmeisterė Audronė Petručionytė. Jos profesionalumą labai palankiai įvertino garsūs Rusijos muzikantai, žiuri nariai, specialiu diplomu – už šiuolaikinės muzikos atlikimą – buvo apdovanota Šiaulių konservatorijos liaudies instrumentų skyriaus IV kurso studentė Edita Lapinskaitė (dėst. R. Vaišnorienė; koncertm. O. Avdejeva).

Už suteiktą galimybę dalyvauti konkurse jo dalyvės laureatės dėkingos Lietuvos muzikos akademijai bei finansinę paramą suteikusiam S. Karoso labdaros ir paramos fondui. Viešnagės metu konkurso-festivalio dalyviams buvo pasiūlyta įvairi kultūrinė programa: jie turėjo galimybę aplankyti seniausią Pskovo apylinkėse, legendomis apipintą miestelį – Izborską, pasaulyje įžymų Pečiorų vyrų vienuolyną, pasisvečiuoti Puškino sodybose, aplankyti poeto kapą.

Manyčiau, kad visi pabuvojome profesionaliosios liaudies instrumentinės muzikos šventėje. Šiandien profesionaliosios kanklių muzikos puoselėtojams labai svarbu plėtoti tarptautinius ryšius. Atsižvelgiant į žanro originalumą, problemiškumą ir perspektyvą, labai svarbu pažvelgti į būdingą Baltijos tautų liaudies instrumentinės muzikos atlikėjišką kultūrą, analizuoti jos esmę ir vietą šiandieninės Europos muzikos kultūros kontekste. Džiugu, kad liaudies instrumentinės muzikos festivaliai vyksta Latvijoje, Estijoje, glaudūs ryšiai mus sieja su Suomijos J. Sibeliuso Muzikos akademijos kantelių pedagogais ir atlikėjais. 2001 m. Lietuva surengė I tarptautinį J. Švedo konkursą, į kurį atvyko minėtų šalių atstovai. 2004 m. LMA numato surengti II tarptautinį J. Švedo konkursą-festivalį, skirtą J. Švedo 85-osioms metinėms ir kanklių patriacho Pr. Stepulio 90-mečiui. Ruošiantis šiai šventei tikimasi sulaukti ir Kultūros ministerijos paramos.

Jolanta Babaliauskienė