Kinas

Dianos ir Kornelijaus Matuzevičių dokumentiniai filmai

retrospektyva

iliustracija
"Sugrįžimai"

Spalio 10-12 d. "Skalvijos" kino centre rengiama Dianos ir Kornelijaus Matuzevičių dokumentinių filmų retrospektyva. Jų filmai kūrybingai tęsia lietuvių poetinės kino dokumentikos tradicijas. Maskvos kinematografijos institute įgijęs operatoriaus profesiją, K. Matuzevičius daug metų buvo šių tradicijų kūrėjų Roberto Verbos, Edmundo Zubavičiaus ir Henriko Šablevičiaus filmų operatorius. Ne vienas jo nufilmuotas filmas yra lietuvių kino aukso fondo dalis. Nuo 1990 m. K. Matuzevičius ne tik filmuoja, bet ir kartu su Diana Matuzevičiene režisuoja filmus, rašo jų scenarijus.

Matuzevičių filmams būdinga unikali atmosfera, gimstanti bendraujant su filmų herojais, įdėmus žvilgsnis į iš pirmo žvilgsnio nepastebimose detalėse atsispindinčias gyvenimo permainas, poetinis pasaulio ir žmogaus suvokimas, aiškiai brėžiama riba tarp amžinųjų vertybių ir vienadienių blizgučių. Tai itin pastebima Matuzevičių filmuose-portretuose. Filmų herojai - ir iškilios Lietuvos kultūros ir meno asmenybės (rašytojai Leonardas Gutauskas, Jokūbas Josadė, kunigas Julius Sasnauskas), ir paprasti kaimo žmonės, kurių likimuose atsispindi dramatiški XX a. istorijos įvykiai ("Esu", "Sugrįžimai", "Už slenksčio").

Kita, gal dar deramai neįvertinta, bet svarbi Matuzevičių dokumentinių filmų tema - tylioji Lietuvos provincija, jos kasdienybė, nykstančių reiškinių, peizažų, papročių fiksavimas ("Per amžių amžius", "Sugrįžimai"). Matuzevičiai nebijo ir filosofinių temų, nebijo kelti esminius būties klausimus ("Būti", "Esu") .

Matuzevičių filmai pelnė prestižinių Tarptautinių dokumentinio kino festivalių (Nione, Paryžiuje, San Franciske, Djore ir kt.) prizus. Retrospektyvą sudaro trys filmų programos (iš viso - per 5 val. ekrano laiko).

Filmų programos

I programa

Spalio 10, 11 d. 17 val.

"Teateinie"

Aklo atsiskyrėlio, kuris gyvena miške kartu su šunimi, portretas. (1990, 10 min.)

"Per amžių amžius"

Poezijos ir susimąstymo nuotaikų kupinas filmas apie atlaidus kažkur Lietuvos provincijoje. (1991, 20 min.)

"Iliuzijos"

Poetinis esė apie žydų intelektualą Jokūbą Josadę, dramatiškus jo likimo vingius. (1993, 20 min.)

"Už slenksčio"

Damutė Gaižauskienė skambina bažnyčios varpais, dirba laukuose, kalbasi su savo vienatvės liudininkais - naminiais gyvuliais. Ji negali pamiršti tremtyje praleistų metų. (1995, 27 min.)

"Būti"

Filmo autoriai stebi reanimacinės palatos ligonius, atsidūrusius ties gyvybės ir mirties slenksčiu. (1999, 20 min.)

II programa

Spalio 10 d. 19 val., 12 d. 17 val.

"Sugrįžimai"

Filmas apie mirštantį kaimą ir paskutines jos gyventojas. (1996, 20 min.)

"Dulkių duona"

Filmo herojus - tapytojas, rašytojas Leonardas Gutauskas. (1994, 20 min.)

"Laukimas".

Etnografas mėgėjas Povilas Jurkštas namus pavertė muziejumi. Čia pilna pačių keisčiausių daiktų, kurie, pasirodo, turi prasmę. (1997, 28 min.)

"Šiandien"

Mergina išgelbėjo nusižudyti nusprendusią draugę, bet pati liko neįgali. Paradoksas, tačiau sunki liga jai atvėrė naujas gyvenimo perspektyvas. (2003, 20 min.)

III programa

Spalio 11, 12 d. 19 val.

"Prisilietimai"

Poetiškas Vilniaus kasdienybės dienoraštis. (1998, 26 min.)

"Esu"

Vienuolio Juliaus Sasnausko kino portretas. (2000, 28 min.)

"Šičionykštė"

Filmo herojė - Klaipėdos krašto gyventoja, kuriai teko patirti ir karus, ir tremtį. Jos vaikai gyvena Vokietijoje, o moteris vadina save šičionykšte - taip paprasčiau nusakyti tapatybę. (2001, 25 min.)

"Ar tebėra tas ilgas kelias?"

Bobų vasara Čepkelių raiste - spanguoliavimo metas. (2002, 17 min.)

"Skalvijos" inf.