Muzika

Susieti Čiurlionio

Iš M.K. Čiurlionio konkurso - į "Druskininkų vasaros su M.K. Čiurlioniu" uždarymą

Skirmantė Valiulytė

iliustracija
Prie M.K. Čiurlionio paminklo Druskininkuose
A. Andriuškevičiaus nuotr.

Rugsėjo 30-ąją iškilmingu pianistų laureatų apdovanojimu ir koncertu Nacionalinėje filharmonijoje baigėsi IV tarptautinis M.K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkursas. Jame šiemet rungėsi 26 pianistai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltarusijos, Suomijos ir Japonijos. Mūsų šaliai atstovavo: Sonata Alšauskaitė, Gintaras Januševičius, Mintarė Kanopkaitė, Eglė Kirkaitė, Andrius Racevičius, Rita Savulytė, Laurina Šablevičiūtė, Vytis Šakūras, Kasparas Uinskas ir Ieva Žemaitytė. Konkursantų pasirodymus vertino tarptautinė žiuri: Peteris Donohoe (D. Britanija), Veronika Vitaitė, Peteris Eicheris (Vokietija), Petras Geniušas, Zbignevas Ibelhauptas, Jurgis Karnavičius, Peepas Lassmannas (Estija), Bernardas Ringeissenas (Prancūzija), Joaquin Soriano (Ispanija) ir Erikas T. Tawaststjerna (Suomija).

Po sėkmingai įveiktų trijų konkurso turų laimėtojomis paskelbtos lietuvaitė, Muzikos akademijos magistrantė (prof. P. Geniušo kl.) S. Alšauskaitė (I premija bei pasiūlymas 2004-2005 m. sezono metu surengti koncertą su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru), Estijai atstovavusi Irina Zacharenkova (II premija bei Lietuvos kompozitorių sąjungos prizas už geriausiai atliktus M.K. Čiurlionio kūrinius) ir japonė Koseki Hiroko (III premija). Specialusis prizas už šiuolaikinio lietuvių kompozitoriaus kūrinio (V. Barkausko "Trečiosios legendos apie Čiurlionį"; beje, specialiai šiam konkursui parašyta F. Bajoro pjesė "Sideralis" konkurse taip ir nenuskambėjo) interpretaciją bei konkurso diplomas įteiktas suomių pianistei Matildai Kärkkäinen, diplomais apdovanoti ir M.K. Čiurlionio menų mokyklos moksleivis A. Racevičius (prof. V. Vitaitės kl.) bei Muzikos akademijos pirmakursis G. Januševičius (doc. J. Bialobžeskio kl.).

Konkurso įtampai kiek atslūgus, bet patirtiems įspūdžiams ir sėkmės džiaugsmui anaiptol neišblėsus, laurus pelnę lietuvaičiai netrukus (spalio 4 d.) pasirodė jau kitame, taip pat su M.K. Čiurlionio vardu bei kūrybos puoselėjimu susijusiame renginyje - Menų festivalio "Druskininkų vasara su M.K. Čiurlioniu 2003" pabaigos šventėje. Sonatai, Andriui ir Gintarui, taip pat Druskininkų muzikos mokyklos moksleivei Juditai Bieliukaitei skambinant Čiurlionio namelyje Druskininkuose, didžiojo Lietuvos menininko muzikos gija iš Tarptautinio konkurso ir Muzikos akademijos bei Filharmonijos erdvių simboliškai nusidriekė į menininko gimtuosius namus, taip lyg ir grįžta prie ištakų, prie autentiškos M.K. Čiurlionio muzikos dvasios. Kaip prisipažino Sonata, būtent Čiurlionio namelyje ir Druskininkų gamtos apsupty skambinant visa esybe juntama šio menininko muzikos ir aplinkos harmonija. Simpatiškas ir sėkmingas tad pasirodė festivalį rengiančio Lietuvos muzikų rėmimo fondo sumanymas "Vasarą su M.K. Čiurlioniu" pabaigti jau įrudenėjus, bet kartu su M.K. Čiurlionio konkurso laureatais.

Festivalio pabaigos šventė, kaip ir visas festivalis (per keturis mėnesius įvyko 52 renginiai (!), pradiniai sumanymai pasiteisino su kaupu), buvo turininga. Muzikuojant Druskininkų M.K. Čiurlionio muzikos mokyklos moksleiviams, festivalio uždarymo dalyviai padėjo gėlių prie M.K. Čiurlionio paminklo. Tarp čia susirinkusiųjų buvo ir festivalio globėjas, Seimo narys prof. Justinas Karosas, Druskininkų miesto vicemerė Kristina Miškinienė, Muzikų rėmimo fondo direktorė Liucija Stulgienė ir fondo darbuotojų, M.K. Čiurlionio konkurso laureatai, Druskininkų kultūrinės bendruomenės narių. Vėliau visi patraukė į M.K. Čiurlionio memorialinį muziejų, kur buvo pagerbti moksleivių dailės ir literatūros kūrinių konkurso (tema - "M.K. Čiurlionis ir pasaulis") laureatai ir jų pedagogai (už geriausią piešinį apdovanota Agnė Norkevičiūtė ir jos mokytojas Virginijus Sutkus, už geriausią rašinį - Miglė Turauskaitė ir mokytoja Izabelė Ūsienė) bei įvyko minėtųjų M.K. Čiurlionio konkurso laureatų koncertas. Druskininkiečių itin pamėgtą, šiemet Neįgaliųjų metams skirtą kamerinės muzikos valandų ciklą Druskininkų bažnyčioje festivalio uždarymo šeštadienį pratęsė dainininkas Eduardas Kaniava, vargonininkas Gediminas Kviklys ir šiųmečio M.K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso dalyvė Jurgita Kazakevičiūtė. O tą patį vakarą "Draugystės" sanatorijoje, greta muzikologo Vaclovo Juodpusio vedamo festivalio uždarymo iškilmingų kalbų bei nuoširdžių linkėjimų susitikti ir kitąmet, skambėjo S. Alšauskaitės interpretuojama M.K. Čiurlionio ir S. Rachmaninovo fortepijoninė muzika bei žaisminga E. Kaniavos, jo studentų Deivido Staponkaus, Andriaus Kalinovo ir Jono Voronecko, pianistės Audronės Juozauskaitės ir aktorės Barboros Abramavičiūtės parengta "Vakaro su Eduardu Kaniava" programa.

Prisimenant gausią ir Druskininkų gyvenimą gerokai pagyvinusią "Vasaros su M.K. Čiurlioniu" programą, per festivalio uždarymą ne kartą buvo minėti koncertai bažnyčioje, įspūdingi vakarai muziejaus terasoje, M.K. Čiurlionio konkurso dalyvių rečitaliai, koncertai "Nemuno", "Lietuvos", "Eglės" sanatorijose ir "Dainavos" centre, tradicinė Smuiko muzikos savaitė ir mokslinė konferencija, B. Dvariono muzikos mokyklos orkestro (dir. M. Pitrėnas) koncertas ir jo metu nuskambėjusi M.K. Čiurlionio simfoninė poema "Miške". Ir ne šiaip sau linkėta sulaukti festivalio tęsinio kitąmet. Mat 2004-aisiais Druskininkai minės 210 metų jubiliejų. Ta proga Muzikų rėmimo fondui dovanodama suvenyrinį puodelį, Druskininkų vicemerė išreiškė viltį, kad ši "Vasara su Čiurlioniu" - tai tik pradžia naujų, gal ir dar turiningesnių festivalių".