Muzika

Operos teatro ryšiai su Azijos šalimis

kronika

Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vadovas Gintautas Kėvišas sugrįžo iš savaitę trukusios viešnagės Azijos šalyse. Birželio 16-17 dienomis jis viešėjo Tailando sostinėje. "Tailandas - be galo įdomi šalis, turinti gilias kultūrines tradicijas ir (mūsų, europiečių, akimis žvelgiant) kartu kupina paradoksų. Pavyzdžiui, iki praėjusių metų rudens šalis niekada nebuvo turėjusi kultūros ministro. Vadinasi, nebuvo ir poreikio", - dalijosi įspūdžiais G. Kėvišas.

Į šią egzotišką šalį LNOBT generalinį direktorių pakvietė Tailando ir Indijos leidybos magnatas Uberoi, jau ketvirtą sezoną rengiantis Bankoko operos ir baleto festivalį, kurį remia Tailando karališkoji didenybė princesė Galyani Vadhana Krom Luang Naradhiwas Rajnagarindra. Bankoko operos ir baleto festivalis - neeilinis kultūros įvykis šalyje, kuri nuo seno puoselėja tradicinius menus, o operos žanras čia tampa savotiška egzotika. "Šio mano vizito tikslas - galutinai suderinti su festivalio vadovu mūsų teatro operos ir baleto trupių pristatymą šiame prestižiniame festivalyje. Naujai pastatytoje, puikias technines charakteristikas turinčioje didžiulėje salėje planuojame rodyti aštuonis keturių pavadinimų spektaklius ir surengti papildomą orkestro koncertą. Turint galvoje tai, kad šioje šalyje nėra Lietuvos ambasados, tam tikra prasme tapsime Lietuvos kultūros ambasadoriais ir, pasak festivalio vadovo p. Uberoi, gali būti, kad daugelis tailandiečių apie Lietuvą išgirs pirmą kartą. Jau esame sutarę dėl finansinių sąlygų, o rugpjūčio mėnesį galutinai paaiškės, ar gastrolės įvyks 2004 ar 2005 metais".

Iš Tailando G. Kėvišas keliavo į Singapūrą, kur birželio 18-22 dienomis vyko kasmetinė ISPA (International Society of the Performing Arts - Tarptautinės atlikėjų menų draugijos) konferencija. "ISPA konferencijose dalyvauju nuo 1997 m., tačiau ši buvo viena įdomiausių dviem aspektais - dėl SARS grėsmės ir dėl to, kad daugiausia dėmesio šįkart skirta Azijos kraštų kultūrai, jos rinkos galimybių analizei bei Vakarų ir Rytų kultūrų pasaulio suvokimo, vertybinių skalių skirtumams aptarti. Nors Europai atstovauta kiek mažiau, nei įprasta, labai svarbu tai, kad visai kitaip pažvelgta į Baltijos kraštus. Tam, be jokios abejonės, įtakos turėjo politiniai aspektai, mūsų integracija į Europos Sąjungą. ISPA nariai išreiškė pageidavimą, kad kuo daugiau Baltijos šalių teatrų, koncertinių organizacijų ir festivalių įsilietų į ISPA, taptų jos nariais. Manęs buvo asmeniškai paprašyta padirbėti šia linkme. Buvo iškelta ir mintis, kad artimiausiu metu, 2004-2005 m., reikėtų surengti regioninę konferenciją Baltijos kraštuose. Po pokalbio su ISPA vadovais prieita išvados, kad ji turėtų vykti Vilniuje. Jeigu taip atsitiktų, Lietuvos kultūrai tai būtų svarbus įvykis", - pasakojo LNOBT vadovas.

G. Kėvišas pasidžiaugė, kad Singapūro prezidentas, konferencijos dalyvius priėmęs savo rezidencijoje, sakė gerai pažįstąs Lietuvą. Su juo LNOBT generalinis direktorius turėjo progos padiskutuoti ir apie lietuvių bei sanskrito kalbų panašumus.

LNOBT inf.