Muzika

Fleitos ir styginių ansamblis

Valstybinio Vilniaus kvarteto ir fleitininko Williamo Bennetto koncertas "Vilniaus festivalyje"

Jurgita Skiotytė

iliustracija
William Bennett
M. Raškovskio nuotraukos

Birželio 15 d. "Vilniaus festivalyje" koncertavo vienas žymiausių nūdienos fleitininkų iš Didžiosios Britanijos, Britų imperijos ordino kavalierius Williamas Bennettas. Kartu su juo koncertinę programą atliko pirmą kartą "Vilniaus festivalyje" dalyvavęs tarptautinio konkurso Lieže (Belgija), Lietuvos valstybinės premijos ir Lietuvių fondo kultūrinės muzikinės dr. A. Razmos (JAV) premijos laureatas Valstybinis Vilniaus kvartetas.

"...Retas menininkas pasižymi tokiu skaidriu virtuoziškumu ir tokiu intuityviu muzikalumu", - apie fleitininką W. Bennettą rašo pasaulio muzikos kritikai. Kalbėdama apie jo grojimo meną kritika vieninga: jis pripildė fleitos meną naujų garso spalvų, dinamikos, ekspresijos, suteikė gilų skambėjimą, orumu ir didingumu prilygstantį balsui ar styginiam instrumentui. Pats fleitininkas mano, kad subtilių muzikos niuansų padeda atrasti ir jo polinkis į dailę. Paklaustas, ar jo itin vokališką fleitos garsą nebus paveikę dainininkai, W. Bennettas sako, kad iš tiesų labai žavisi J. Bake (žymi anglų dainininkė, mecosopranas - J.S.), gėrisi gražiu bei giliu jos balso tembru, ypač - nuostabiomis intonacijomis. Atlikėjas prisimena ir studijas pas M. Moyse’ą - garsusis pedagogas jam nuolat kalbėdavo apie dainininkus. Be to, ir pačiam W. Bennettui yra tekę dainuoti.

Fleitos grojimo meną studijavęs Londone, Paryžiuje, grojęs daugelyje orkestrų, dar karjeros pradžioje jis pirmasis Didžiojoje Britanijoje įrašė visas G.F. Händelio sonatas fleitai, daugelį šiuolaikinės muzikos premjerų (P. Boulezo, O. Messiaeno, L. Berio kūrinius). Įrašai su pianistu C. Bensonu, klavesinininku G. Malcolmu, "Grumiaux trio", Anglijos bei Italijos kameriniais orkestrais W. Bennettui pelnė tarptautinį pripažinimą.

Atlikėjas yra išleidęs per 90 solinių kompaktinių plokštelių. Nemaža dalį šios kolekcijos prieš koncertą galėjo įsigyti ir festivalio publika.

Paklaustas, ar visą jo gyvenimą užpildo fleita, žymusis atlikėjas ir pedagogas (jo klasėje Londone studijuoja ir studentų iš Lietuvos - J.S.) sako: "Yra begalė dalykų, kurių aš dar nespėjau nuveikti. Visą laiką stengiuosi, kad fleita skambėtų itin gyvai, o tai nėra lengva."

Kartu su W. Bennettu koncertavusio Valstybinio Vilniaus kvarteto (Audronė Vainiūnaitė - I smuikas, Artūras Šilalė - II smuikas, Girdutis Jakaitis - altas, Augustinas Vasiliauskas - violončelė) Lietuvos publikai tikriausiai detaliai pristatinėti jau nebereikia. Jų koncertinėje biografijoje pažymėta dešimtys garsiausių festivalių, koncertuota su pačiais žymiausiais pasaulio atlikėjais. Kvartetas yra atlikęs net keletą unikalių ciklų: "Visi L. van Beethoveno styginių kvartetai", "Romantinės ir šiuolaikinės lietuvių muzikos vakarai", "W.A. Mozarto styginių kvintetai", "Visi M. K. Čiurlionio kvartetiniai kūriniai", "Lietuvos kompozitorių kvartetinė muzika". Prie šio ansamblio ryškaus bruožo - nuolat plėsti, atnaujinti repertuarą - jau esame įpratę. Vilniaus kvarteto repertuaras aprėpia apie 450 kūrinių - per 150 šiuolaikinių užsienio autorių, apie 100 Lietuvos kompozitorių kūrinių (50 jų dedikuota Vilniaus kvartetui). Šiais metais pateikęs apie dešimtį premjerų tęsiamame cikle "Europos Sąjungos šalių kamerinės muzikos vakarai", festivaliui kvartetas su W. Bennettu paruošė dar dvi premjeras: vokiečių kompozitorių amžininkų A.J. Rombergo ir F. Rieso kvintetus.

Ir A.J. Rombergas, ir F. Riesas - mums mažai pažįstami kompozitoriai. XVIII-XIX a. sandūroje gyvenę autoriai buvo plačiai pripažinti Europoje, ir publika juos labai mėgo. Koncertą atlikėjai pradėjo A.J. Rombergo kvintetu fleitai, smuikui, dviem altams ir violončelei B-dur, op. 21, Nr. 5. Virtuoziškame, J. Haydno ir W.A. Mozarto įtakų kupiname kvintete solistas ir kvartetas pademonstravo puikų meistriškumą. Buvo justi, kad abiejų pusių grojimas yra iki detalių apgalvotas, subalansuotas ir įdėmiai kontroliuojamas gero skonio. Įdomu tai, kad antro alto partiją kvintete atliko kvarteto II smuikas Artūras Šilalė. Pirmoje dalyje taip pat skambėjo W.A. Mozarto Kvartetas fleitai ir styginiams D-dur, KV 285. Kaip ir kiti W.A. Mozarto ansambliai, šis - subtiliai išraiškingas, kupinas intymaus dvasinio jaudulio. Neišsemiamos Mozarto muzikos gelmės leido atlikėjams tarti savo žodį. Atlikėjai gebėjo surasti tekste prasminius taškus, raiškiai juos artikuliuoti. Ypač tai buvo juntama viduriniojoje kvarteto dalyje Adagio, apie kurią A. Einsteinas yra pasakęs, kad tai - vienas gražiausių kūrinių fleitai su akompanimentu. Fleitininkas šioje dalyje tarsi kalbėjo plačiais, bet kartu švelniais monologais, gilindamasis į detalių grožį. Styginiai čia neskubėjo ir padėjo solistui išryškinti kiekvieną melodijos vingį.

Koncerte du opusus atliko tik Vilniaus kvartetas. Skambėjo F. Schuberto 1820 m. namų muzikavimui parašytas "Quarttetsatz" c-moll, D 703, ir E. Schulhoffo penkios pjesės styginių kvartetui. Abu kvarteto interpretuoti kūriniai alsavo vidiniu gyvybingumu bei energija ir buvo tobulai organiški. E. Schulhoffo pjeses, techniškai labai sudėtingas, kvartetas interpretavo ypač impulsyviai. Muzika čia tartum pulsavo, augo ir veržėsi. Publika sulaikiusi kvėpavimą klausėsi šių pjesių, todėl nenuostabu, kad šis kūrinys tapo kulminaciniu koncerto tašku.

Koncerto pabaigai pasirinktas F. Rieso Kvintetas h-moll fleitai, smuikui, dviem altams ir violončelei buvo atliktas tarsi vienu įkvėpimu. Kolegiškas, išraiškingas ir nuoširdus visų atlikėjų muzikavimas interpretuojant F. Rieso opusą buvo pasigėrėtinas. Klausytojai tai įvertino gausiais plojimais.

Po puikaus koncerto jau kitą dieną atlikėjų laukė nauji darbai. Tolesniuose W. Bennetto planuose - koncertai JAV, Šveicarijoje, Japonijoje, Venesueloje, Kinijoje, Taivane. Dar šiais metais kartu su Anglijos kameriniu orkestru fleitininkas žada įrašyti kelis šiuolaikinius koncertus fleitai, o su pianistu C. Bensonu - dvi kūrinių fleitai ir fortepijonui kompaktines plokšteles. Savo ruožtu Vilniaus kvartetas ruošiasi dar dviem festivaliams: T. Manno Nidoje ir Pažaislio Kaune. Be to, rudenį jų laukia "Europos Sąjungos šalių kamerinės muzikos" ciklo tąsa, kur bus atlikta Didžiosios Britanijos, Portugalijos ir Ispanijos muzika. Taip pat rudenį Vilniaus kvartetas išvyksta į didžiules dešimties koncertų gastroles po Švediją.