Dailė

Naujas akmens kvėpavimas

"Vilnojos" skulptūros simpoziumui pasibaigus

Daiva Lapėnaitė

iliustracija
Stasys Juraška. "Saldus miegas"

Mintis suteikti akmenims naują kvėpavimą kilo Sudervėje esančio viešbučio "Vilnoja" savininkui ir Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nariui Vidmantui Martikoniui.

Prieš trejus metus jis suvežė granito luitus iš Lietuvos laukų į prie Vilnojos ežero esančio viešbučio sodą. Pasikvietė aštuonis lietuvius, sugebančius tašyti akmenį ir tituluojamus skulptoriais. Ir mėnesį pasiūlė "pažaisti" su akmeniu.

Taip prasidėjo pirmasis skulptūros simpoziumas "Vilnoja". Taip atsirado Algirdo Kuzmos "Kryptis", kurią jis trečius metus papildo naujomis detalėmis, ketindamas tęsti darbą tol, kol jis gerės. Skulptorius sako, kad darbo kryptį nulėmė aplinka.

Trečią kartą simpoziume dalyvauja ir Džiugas Jurkūnas. Šiemet jis kūrė skulptūrą "Sugrįžusi obelis". Tačiau darbo nebaigė. Anot skulptoriaus, jam neužteko vieno mėnesio, kad nebūtų gėda pasirašyti po kūriniu. Pasak jo, "Sugrįžusi obelis" bus grįžusi iš kelionių ir dėl to kitokia sename eilėmis susodintų senų obelų sode.

Į simpoziumo darbų pristatymą susirinkę svečiai geriausiu išrinko Stasio Juraškos kūrinį "Saldus miegas". Dailės mokyklą Telšiuose ir dailės akademiją Vilniuje baigęs skulptorius "Vilnojos" simpoziume dalyvavo pirmą kartą.

S. Juraškos sukurta plastiška elegantiškų linijų skulptūra vaizduoja pavargusį, ant stalo užsikniaubusį ir saldžiai miegantį žmogų. Iš šviesaus, šiek tiek blizgančio granito iškaltas "miegantysis" iš kitos pusės įgauna naują pavidalą. Nebe žmogaus, o tarsi paukščio. Kažko paslaptingo.

Pasak skulptoriaus, su Lietuvos akmeniu malonu dirbti. "Kai akmenį paėmei - ko čia blaškytis." Susikapęs skulptorius "saldų" kūrinį dedikavo savo sūnui.

Antroji vieta teko vienai tituluočiausių menininkių iš Armėnijos Mariam Hakobyan už skulptūrą iš granito ir bronzos "Didysis sprogimas".

M. Hakobyan kūrinys simbolizuoja visatos atsiradimą lėmusį sprogimą. Iš bronzinio centro granito luite į visas puses ištykšta bronziniai spinduliai. Iš pakrantės nematomoje skulptūros nugaroje didžiojo sprogimo tema rutuliojama senoviniais simboliniais ženklais. Jie perteikia amžiną gėrio ir blogio jėgų kovą.

iliustracija
Algirdas Kuzma. "Kryptis"

Vakaro svečių nuomone, skulptorės minčiai perteikti pritrūko išraiškos intensyvumo, sprogimo chaotiškumo.

Trečiąja vieta pagerbtas lietuvių skulptorius Algirdas Kuzma už darbą "Kryptis 3".

Estas Tomu Smidtas ežero vandenyje patupdė "Širdį". Techninę inžineriją bei pedagogiką Taline baigusio skulptoriaus mąstymas yra meniškai inžinerinis. Tai suteikia jo kūriniams išskirtinių bruožų. Šiemet "Vilnojos" skulptūros simpoziume netradicinis esto mąstymas atsiskleidė paprastoje skulptūroje, kuri pučiant stipriam vėjui tampa ypatinga. Tuomet vėjo gausmas sustiprėja, ir metaliniuose "Širdies" vamzdžiuose girdėti ūžiant.

Rusijai atstovavo nekomercinio skulptorių fondo "Jedinenije" narys skulptorius Nikolajus Polukarovas. Prie Vilnojos ežero jis pastatė du kūrinius - "Pažvelk į dangų" ir "Muzika". Pirmajame granitui suteikė legendinio Ikaro pavidalą ir troškimą kilti aukštyn.

Ukrainietis Hrihorij Kudlajenko sukūrė skulptūrą "Belaisvis". "Visuomet domėjausi žmogaus problemomis, jo vidiniu pasauliu, - sako skulptorius. - Esu pasinėręs į žmogaus vidinės harmonijos ieškojimus, jie atsispindi ir šiame mano kūrinyje."

Šiemet "Vilnojos" simpoziumas tapo tarptautinis. "Džiaugiuosi, kad simpoziumas jau spėjo išgarsėti Lietuvoje ir kiekvienais metais jame savo kūrybines idėjas gali realizuoti įvairūs mūsų šalies menininkai bei svečiai iš užsienio, - sakė simpoziumo organizatorius V. Martikonis. - Manau, kad ateityje "Vilnojos" simpoziumuose lankysis ir kur kas didesnis būrys skulptorių iš kaimyninių šalių ar tolimųjų Japonijos, Amerikos, Kanados. Menininkų šeima draugiška ir labai didelė. Šių žmonių nevaržo kultūriniai, geografiniai ar socialiniai skirtumai."