Muzika

Svingas kaitino senamiestį

Festivalio "Vilnius Band 2003" akimirkos

Vladas Zalatoris

iliustracija
Petras Vyšniauskas kopia į kulminaciją
K.Svėrio nuotr.

Jaukus Vilniaus mokytojų namų kiemas gegužės 16-18 d. tapo Lietuvos džiazo gyvenimo širdimi - čia tris dienas ir tris naktis pilna to žodžio prasme siautėjo svingas. Per penkis "Vilnius Band" koncertus, pavadintus "didžiuoju džiazo savaitgaliu", scenoje džiazavo - grojo, dirigavo, dainavo ir šoko - 10 bigbendų, 3 diksilendai, 5 įvairios sudėties ansambliai, 14 dirigentų, daugiau nei 20 solistų, 2 šokėjų grupės ne tik iš Lietuvos, bet ir iš 7 užsienio šalių: Baltarusijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Norvegijos, Danijos ir Vokietijos.

Plačią ir įvairius skonius atitinkančią festivalio programą papildė įspūdinga dailininkės Jūratės Račinskaitės scenografija, retro kostiumų konkursas su unikaliais Vitalio Čepkausko sukurtais prizais, daug muzikinių staigmenų, pradedant projektu "Vilnius Euro Band", kuriame kartu pasirodė penkių šalių džiazmenai, ir baigiant improvizuotu festivalio finalu, kai švedų grupė "Blommans Dixieland Band" kultinį standartą "When The Saints Go Marching In" kartu atlikti pasikvietė Algirdą Klovą.

Festivalyje daug kas buvo pirmą kartą, skambėjo kelios specialiai "Vilnius Band" parašytos kompozicijos. Danų saksofonininkas ir aranžuotojas savo tėvynainei vokalistei Anne Kierulff ir orkestrui "Vilnius Euro Band" aranžavo "Beauštančią aušrelę". Suomis Jukka Linkola sukūrė muziką garsiam estų kolektyvui "Estonian Dream Big Band" bei solistui Petrui Vyšniauskui. Festivalio programoje "Muzika be sienų" kartu su žinomais džiazo solistais grojo neįgalūs asmenys.

Visą savaitę vyko "Džiazo ir svingo šokių meninės dirbtuvės", kur dalyvavo festivalio svečiai - ne tik puikūs atlikėjai, bet ir pedagogai. Tai - Leipcigo Aukštosios muzikos ir teatro mokyklos profesorius Ralfas Schrabbe, paruošęs programą su Lietuvos muzikos akademijos bigbendu. Du džiazo entuziastai iš Švedijos - multiinstrumentalistai Bertilas Faltas ir Matsas Siggstedtas - dirbo su Karoliniškių muzikos mokyklos bigbendu. Svingo šokio lindihopo propaguotojai klaipėdiečiai Ichtiandras Veliulis ir Solveiga Griušytė supažindino su šio "beprotiškiausio" šokio pradžiamoksliu entuziastingai nusiteikusią auditoriją.

iliustracija
"When the saints go marching in": "Blommans Dixieland Band" ir Algis Klova
K.Svėrio nuotr.

Tęsiant kalbą apie šokį, dera paminėti, kad pirmą kartą Lietuvos džiazo istorijoje festivalyje "Vilnius Band" skirta daug dėmesio svingo šokiams. Nors džiazo ištakos - būtent šokių muzika, ilgą laiką buvusi bene pagrindiniu žanro raidos varikliu, Lietuvoje svingas tebėra "balta istorijos dėmė". Todėl festivalio organizatoriai, pasikvietę Klaipėdos svingo šokio klubo "Čarlis" ir Visagino grupės "Allegro" šokėjus, nutarė plačiau parodyti, ką ir kaip šoko legendiniais džiazo laikais. "Kojų virtuozų" atliekami lindihopai ir bugi vugi sužavėjo publiką.

Viena iš festivalio tradicijų - suteikti didžiąją džiazo sceną jaunimui. "Vilnius Band" parodė visą būrį jaunųjų džiazo talentų, tarp kurių - kvintetas iš Gargždų "Rapid Saxophones", vokalinis kvartetas "Jazz Four", pianistas Damianas Borkovskis, dainininkė Simona Jakubėnaitė.

Festivalio koncertus įgarsinusios muzikos firmos "Combo" aparatūros ir personalo darbo kokybė buvo verti dešimtuko. Žaviai ir profesionaliai scenoje atrodė koncertų vedantieji Monika Bičiūnaitė ir Darius Užkuraitis. Festivalio apipavidalinimas, pradedant scenografija ir baigiant festivalio spaudinių dizainu, irgi prisidėjo prie šventės sėkmės.

Bendradarbiaudama su Vilniaus savivaldybe ir Lietuvos muzikos akademija, festivalio komanda su "Vilniaus Band" vadove, Vilniaus mokytojų namų direktore Zita Žepnickiene sukūrė įsimininą džiazo šventę.

Festivalio šūkis "Laimingų žmonių šventė" pasiteisino.