Muzika

Jubiliejinis lietuvių muzikos festivalis Kaune

kronika

Kiekvieną pavasarį Kauno muzikos mokyklų pianistus suburia tradicinis renginys - lietuvių fortepijoninės muzikos festivalis. 1994 m. A. Kačanausko muzikos mokyklos mokytojų, lietuvių muzikos entuziasčių R. Juknevičienės, A. Kučinskienės ir kitų iniciatyva buvo organizuotas pirmas festivalis, išaugęs į gražų ir prasmingą miesto renginį. Pirmieji festivaliai buvo tiesiog šventiški lietuvių fortepijoninės muzikos koncertai, pamažu įtraukę visas Kauno muzikos mokyklas. Pamečiui festivalį pradėjo rengti vis kita muzikos mokykla, ryškėjo naujos idėjos, įvyko įdomūs susitikimai su kompozitoriais ir atlikėjais. Per 2000-ųjų festivalį profesorė B. Vainiūnaitė surengė lietuvių fortepijoninės muzikos interpretacijos seminarą. 2001 m. festivalį organizavusi berniukų chorinio dainavimo mokykla "Varpelis" nutarė pagerbti kompozitorius jubiliatus V. Barkauską ir V. Klovą, daug muzikos parašiusius vaikams. Festivalyje dalyvavęs V. Barkauskas išrinko ir apdovanojo įdomiausius savo muzikos interpretuotojus, o antroje dalyje jaunieji pianistai turėjo retą galimybę V. Klovos "Koncertiną" atlikti su kameriniu "Varpelio" muzikos mokyklos orkestru (vad. K. Plančiūnas). 2002-ųjų festivalio programoje vyko įdomus prof. dr. E. Ignatonio seminaras, supažindinęs mokytojus su plačia lietuvių fortepijoninės muzikos panorama ir naujausiais leidiniais.

Jubiliejinį 10-ąjį festivalį, balandžio 6 d. įvykusį Kauno filharmonijoje, rengė A. Kačanausko muzikos mokykla. Mokyklos pianistai, skatinami direktoriaus A. Kigo, visuomet palaikančio ir remiančio kūrybingas iniciatyvas, organizavo išties šventišką renginį. Buvo nutarta išskleisti visą lietuvių fortepijoninės muzikos vaikams spektrą - nuo klasikos iki šių dienų. Girdėjome pianistų aukso fondą sudarančius M.K. Čiurlionio preliudus, B. Dvariono, S. Vainiūno pjeses, pedagoginio repertuaro klasika tapusius J. Čiurlionytės, E. Laumenskienės kūrinius. Neabejotinais visų festivalių lyderiais buvo kompozitoriai V. Barkauskas, V. Bagdonas, L. Povilaitis, V. Mikalauskas, J. Andrejevas, A. Rekašius, R. Žigaitis. Jų kūrinius jaunieji atlikėjai su malonumu skambino ir jubiliejiniame koncerte. Jautriai buvo atlikti trys B. Kutavičiaus kūriniai, nuotaikingai skambėjo jaunosios kartos kompozitorių A. Jasenkos ir R. Šerkšnytės pjesės. Aktyvūs šio ir daugelio ankstesnių festivalių dalyviai buvo ir kauniečiai pianistai pedagogai V. Majorovas, S. Jonkus, rašantys nuotaikingas pjeses vaikams. Pianistų-kompozitorių gretas šį kartą papildė ir R.Č. Kontrimas. Girdėjome jo Preliudą Nr. 6 iš ciklo "Reminiscenses".

Festivalį papuošė naujo kūrinio premjera. Pirmą kartą skambėjo puiki Z. Bružaitės pjesė "Lietaus namai", atliekama pianistų trio. Savotiška premjera buvo ir ketvirtokės Indrės Staknevičiūtės atliktas savos kūrybos "Vėjo ir žydinčios vyšnios valsas". Palinkėsim jaunajai kūrėjai ateity ne tik transformuoti girdėtų ar skambinamų kūrinių intonacijas bei ritmus, bet ir kurti savus garsų vaizdinius.

Lietuvių fortepijoninių miniatiūrų vėrinys buvo tarsi įrėmintas: jį pradėjo R. Žigaičio "Ryto" melodija, atliekama birbynininko G. Nikolskio (mok. N. Baginskas), o baigė A. Kačanausko mokyklos choro "Perpetuum mobile" (vad. B. Kijauskienė) bei pučiamųjų instrumentų orkestro (vad. P. Tadaras) akordas.

Jūratė Šleinytė