Literatūra

Keturios dienos 5-ajame paviljone

IV Vilniaus ir VI Baltijos knygų mugės

Elena Černiauskaitė

iliustracija

Keturias dienas (vasario 20- 23 d.) Vilniuje, "LITEXPO" parodų centre, vykusioje knygų mugėje buvo gausu ne tik knygų ir įvairių kultūrinių renginių (parodos, koncertai, seminarai, minėjimai, pokalbiai, susitikimai su rašytojais, naujausių leidinių pristatymai, konkursų laureatų apdovanojimai - programa, kasdien trukusi nuo ryto iki vakaro, kvietė gausiai susirinkusius lankytojus atsipūsti (?) nuo intensyvaus lakstymo tarp stendų su knygomis, išleistomis ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje ir kt.). Tačiau netrūko ir "smagių" nesusipratimų. Kai kurių buvo galima išvengti, bet...

Visas "smagumas" prasidėjo dar tada, kai redakcija negavo akreditacijos. Gal šįkart akreditacija - tiesiog laikraščio korespondento pažymėjimas? Mandagiai paklausiau apie tai prie įėjimo į mugę bilietus tikrinančių moteriškių, ir jos maloniai paaiškino, kad nemokamai gali įeiti tik bibliotekininkai ir turintieji akreditaciją (kaip, po galais, tai atrodo?). O šiaip - "neišrinktiesiems" žurnalistams? Turbūt pusė kainos, pasigirdo atsakymas. Įdomu, bet nerealu. Nuo šešių litų už įėjimą išgelbėjo kiti turimi pažymėjimai, įtraukti į oficialų kainoraštį - teko mokėti tris. Už vieną dieną. Man pasisekė. O ką daryti tam, kurio negelbsti "kiti pažymėjimai"? Juk knygų mugė vyko keturias dienas. Organizatoriai pažadėjo gausybę įdomių renginių - nuo ryto iki vakaro, taip, kad mugėje galima būtų praleisti visą dieną, "gyventi". O programoje buvo įrašyta tikrai dėmesio vertų dalykų, deja, vyksiančių visas keturias dienas, o bilietus reikia pirkti kiekvieną dieną vis naujus. Žodžiu, "smagu" neišpasakytai. Ar nevertėjo organizatoriams palengvinti lankytojo dalią ir padaryti ne tik bilietą vienai dienai, bet ir vieną bilietą - kiek pigesnį - visoms keturioms?

Kitas į akis, tiksliau, į ausis "kritęs" nepatogumas, sakyčiau, netgi absurdas, buvo tai, kad šalia didžiosios scenos įrengtos valgyklos erdvė buvo visiškai neįzoliuota - o knygų mugė juk ne naktinis klubas su gyva muzika. Nėra ko tikėtis, kad pavargę lankytojai ir darbuotojai kavinėje sėdės neskleisdami jokio garso, o keliamas triukšmas labai trukdė ne tik į susitikimus susirinkusiesiems žiūrovams, bet ir dalyviams. Ne vienas jų galėjo pasijusti negerbiamas, o ir kavinės lankytojai nejaukiai jautėsi valgydami vykstant oficialiam renginiui. Sigito Parulskio garsiai į mikrofoną išrėkta komanda "Atstavit`!.." jo romano "Trys sekundės dangaus" pristatymo metu tik keletui sekundžių privertė iš netikėtumo nuščiūti visą paviljoną. Tiesa, absoliučiai visas renginio įgarsinimas prašyte prašėsi geresnės kokybės. Neįpratę kalbėti į mikrofoną dalyviai buvo beveik negirdimi, ir kartkartėmis norėdamas ką nors suprasti turėjai skaityti iš lūpų, nors pagal sumanymą - bent man taip pasirodė - vykstančių diskusijų lankytojai galėjo klausytis ir vaikštinėdami tarp mugės stendų. Iš garsiakalbių sklido tik nuotrupos - norint susprasti kontekstą, tekdavo gerokai ištempti ausis.

Izoliacijos trūkumas trukdė ir vienam iš įdomiausių mugės renginių - Didžiosios Britanijos dizaino projekto "Knygų kampas" - pristatymui ir parodos kuratorės Emily King paskaitai apie šiuolaikinę Didžiosios Britanijos knygų grafiką - britę kartkartėmis vis nustelbdavo tuo pat metu didžiojoje scenoje koncertuojantis Gytis Paškevičius. Beje, britų "Knygų kampas" buvo vienas iš labiausiai dėmesio vertų renginių - šiuolaikiškai įrengtoje minibibliotekoje buvo galima pavartyti, paskaityti išskirtinės knygų grafikos leidinių iš Didžiosios Britanijos, o patikusius straipsnius net nusikopijuoti.

Trečias dalykas, sukėlęs nepasitenkinimą, buvo tas, kad nemažai renginių vyko tuo pačiu metu skirtingose vietose, todėl visko pamatyti buvo neįmanoma, ir nors nebūtina - pramogų užteko įvairių sričių specialistams ir gerbėjams, - "repertuaras" sudarytas nelabai vykusiai. Suprantu, jei vienu metu vyktų labai skirtingo profilio renginiai, žmogus galėtų pasirinkti, kas jam artimiau - pavyzdžiui, kelionės ar žodynai, poezija ar senoji tapyba, bet kai tuo pačiu metu pristatomos naujos Vilniaus dailės akademijos leidyklos knygos ir britų dizainas, kažką tenka aukoti skaudama širdim.

Ką gi vis dėlto buvo galima pamatyti, nepaisant minėtų "nepatogumų"? Pirmoji mugės diena buvo skirta specialistams, nors ir eilinis lankytojas tikrai turėjo ką veikti. Antrąją - Baltijos knygos dieną - apdovanoti "Knygos meno konkurso Vilnius 2002", vykusio sausio 14-15 dienomis (komisijos pirmininkas Algirdas Gurskas), ir "Baltijos šalių gražiausių knygų konkurso" laureatai. Pirmojo konkurso pirmąją premiją gavo Birutė Žilytė už knygą "Algimantas Steponavičius. Paslaptingas būties švytėjimas", antrąją - Eugenijus Karpavičius už "Lietuvą žemėlapiuose", trečiąją - prof. Irena Daukšaitė-Guobienė už "Gerai, bet nelabai", taip pat įteiktos dešimt paskatinamųjų premijų. Vilniaus dailės akademija apdovanojo jauniausią knygos dailininkę Sigutę Chlebinskaitę už "Girtuoklių dainų" apipavidalinimą. Lietuvos dailininkų sąjungos diplomai atiteko Birutei Žilytei, Paknio leidyklai ir spaustuvei "Sapnų sala" už A. Steponavičiaus kūrybai skirtą knygą. Taip pat LR kultūros ministerijos diplomais apdovanotos spaustuvės ir leidyklos. Antrojo - Baltijos knygos konkurso - aštuoni finalistai gavo diplomus, o pirmąją premiją išsivežė estai.

Už nuopelnus populiarinant knygas Lietuvos leidėjų asociacija apdovanojo Lietuvos nacionalinio radijo antrosios programos žurnalistę Reginą Kaplerienę.

Trečiąją - Geltonųjų autobusų - dieną, skirtą moksleiviams, kultūrinė programa sudaryta taip, kad būtų naudinga bei įdomi ir šiai visuomenės daliai: buvo gausu susitikimų su jau žinomais ir ką tik pirmąją knygą išleidusiais jaunais rašytojais, pristatytos enciklopedijos ir žodynai, t. t. Vakaras baigėsi tarptautinio bestselerio "Tango" pristatymu su muzika ir šokiais. Sekmadienis - Šeimos diena. Daugiau renginių, sudominusių ir mažuosius, ir vyresnius: knygų vaikams, "Carmina burana. Vagantų poezija", Jurgos Ivanauskaitės "Kelionių achemijos" pristatymai, koncertai ir t. t.

Daug dėmesio skirta Frankfurto knygų mugei ir Lietuvos dalyvavimui joje: atskiras nemažą plotą užimantis vokiškų knygų stendas, Algimanto Aleksandravičiaus lietuvių rašytojų fotografijų paroda bei Sauliaus Valiaus instaliacija "Istorijos puslapiai", pabuvojusios didžiausioje Vokietijos knygų mugėje.

Baigiant norisi pridurti, kad ne viskas buvo taip blogai, nors, susumavus rezultatus, nuovargis slampinėjant iš kampo į kampą, gauta informacija ir moralinis pasitenkinimas nebuvo verti tiekos pastangų - lūkesčiai už savo pinigus nuo ryto iki vakaro vaikštant "LITEXPO" parodų centre keturias dienas buvo didesni.