Muzika

Lietuviškos muzikos obojui antologija

kronika

Muzikos informacijos ir leidybos centras ką tik išleido pirmąjį išsamų lietuvių muzikos obojui rinkinį "Juozas Rimas. Lietuviška auletika". Dvigubame albume įrašyti net 27 įvairių kartų lietuvių kompozitorių kūriniai. Pirmą kartą lietuviškos diskografijos istorijoje rinkinys pristato ir dviejų specialiai antologijai parašytų kūrinių premjeras: Loretos Narvilaitės kompozicija obojui solo "Tavo blakstienos paliečia mano prisiminimų lūpas" (2002) bei Ramintos Šerkšnytės "Adieu" (2002).

Visus kūrinius atlieka Juozas Rimas, žymiausias lietuvių obojistas, kurio dėka šiandien turime gyvą ir įdomų lietuvišką repertuarą obojui. J. Rimas - nestandartiškos mąstysenos atlikėjas, spontaniškas, mėgstantis improvizuoti, nepakenčiantis diktato ir šablono. Gal dėl to jam įdomu imtis naujo nežinomo kūrinio ir "sukurti" jo atlikimą, atskleisti savą požiūrį.

J. Rimas yra bene vienintelis pūtikas Lietuvoje, dėl savo intensyvios veiklos galėjęs parengti tokią išsamią lietuvių muzikos antologiją. Į šį leidinį galima žvelgti kaip į vieno atlikėjo istoriją, tyrinėti įvairiais metais J. Rimo įrašytos muzikos interpretacijas, garso kokybės, raiškos pakitimus. Tačiau esminė J. Rimo interpretacijų savybė nesikeičia. Šis atlikėjas - lyrikas iš prigimties, jo "obojaus skambesys pasiekia bel canto raišką, erdvę" (Edmundas Gedgaudas). Dvigubame albume taip pat užfiksuoti ir nuolatiniai J. Rimo partneriai: pianistai Alfreda Rimienė, Julius Andrejevas, Vilniaus kvartetas, Sauliaus Sondeckio vadovaujamas Lietuvos kamerinis orkestras.

Naujasis rinkinys įdomus ir kaip lietuviškos fonografijos istorija. Ankstyviausi Antano Račiūno, Balio Dvariono kūrinių įrašai pagaminti Vilniaus plokštelių studijoje 1966 metais. Yra nemažai vėlesnių metų įrašų, kurie savo kokybe nenusileidžia šiandieniams garso režisierių darbams. Leidiniui specialiai pagaminti ir visiškai nauji įrašai - tai naujos Felikso Bajoro, Vytauto Barkausko, Antano Rekašiaus kūrinių versijos, L. Narvilaitės ir R. Šerkšnytės kompozicijos.

Nemažiau intriguojantis kompaktinės plokštelės muzikinio turinio pjūvis: tai ne tik pažintis su keturiomis lietuvių kompozitorių kartomis, jų kūryba, bet ir neišdildomas praėjusio amžiaus antrosios pusės besikeičiančių kūrybos strategijų patyrimas, akistata su tuo, ką šiandien vadiname lietuviškos muzikos tradicija.

Pirmoje kompaktinėje plokštelėje sąmoningai surinktos kompozicijos, kuriose yra lengviau apčiuopiama tam tikra naracija, kalbėjimas, aplinkinio pasaulio refleksija, lietuviškumo paieškos. Joje skamba kompozitorių Algirdo Martinaičio, Vytauto ir Jurgio Juozapaičių, Juozo Indros, Juliaus Juzeliūno, A. Račiūno, B. Dvariono, F. Bajoro, Benjamino Gorbulskio muzika. Antros plokštelės kompozitoriai greičiau atstovauja kontruktyvaus požiūrio į muziką sparnui, joje - ankstyvieji V. Barkausko, taip pat Vytauto Jurgučio, Antano Rekašiaus, Osvaldo Balakausko, L. Narvilaitės kūriniai. Garso įrašus lydi išsami knygelė su informacija apie kompozitorius, kūrinių komentarais lietuvių ir anglų kalbomis. Leidinį parėmė Lietuvos kultūros ministerija.

LMILC inf.