Muzika

Pasaulio muzikos dienos Hong Konge

kronika

Spalio 11-19 d. Hong Konge vyko ISCM rengiamos "Pasaulio muzikos dienos". Šiemet ISCM organizacija paminėjo savo 80-metį. 1922 m. šią tarptautinę šiuolaikinės muzikos asociaciją įkūrė A. Schonbergas, A. Bergas ir A. Webernas. Per tą laiką 36 šalis nares jungianti asociacija išaugo iki per 50 šalių jungiančios.

ISCM rengiamuose festivaliuose skamba įvairių kontinentų kompozitorių muzika, tai vienintelis tokio pobūdžio festivalis pasaulyje. Šiemet vykusiame 79 ISCM festivalyje buvo atlikta virš 100 kūrinių, surengti 23 orkestrinės, kamerinės, solo ir multimedia koncertai, garso instaliacijos pristatymas ir 3 radijo koncertai. Visi festivalio koncertai transliuoti per Hong Kongo radiją, vėliau, kaip įprasta, įrašus savo laidoje panaudoja BBC radijas.

Šiemet koncertinė ISCM festivalio programa koncentravosi apie devynių žymiausių pasaulio kompozitorių muziką. Taigi "ašimi" tapo Krzysztofo Pendereckio (Lenkija), Tano Duno (JAV), Jo Kondo (Japonija), Zhu Jianero (Kinija), Pero Nųrgårdo (Danija), Michaelio Nymano (D. Britanija), Kaijos Saariaho (Suomija) kūriniai. Koncertai vyko Kowlloono pusiasalio ir Hong Kongo salos koncertų salėse. Švietimo ir platesnio šiuolaikinės muzikos propagavimo tikslais buvo surengta masinių renginių atvirose erdvėse, muzikos karnavalas vaikams ir plačiajai publikai.

Minėti devyni kompozitoriai dalyvavo šiųmečio ISCM festivalio atrankos komisijoje ir atrinko po vieną, jų manymu, geriausią įvairių šalių pasiūlytą kūrinį. Lietuvai iš šešių siūlytų atstovavo ISCM šalies sekcijos vadovo Vytauto Germanavičiaus kompozicija "Begalinė pietų salų vasara". Publikos šiltai sutiktą kūrinį atliko švedų ansamblis "KammarensembleN" ir dirigentas Staffanas Larsonas.

Dalydamasis įspūdžiais iš Hong Kongo, V. Germanavičius, be šio kolektyvo, iš dalyvavusiųjų festivalyje dar išskyrė "Ensemble Antipodes", "Hong Kong Sinfonietta", Hong Kongo kinų orkestro pasirodymus. Ypač įdomi buvo pažintis su trigubos sudėties Hong Kongo kinų instrumentų orkestru, atlikusiu ir kinų kompozitorių kūrinių, ir amerikiečio Lou Harrisono kompoziciją. "Tiek daug tradicinių instrumentų, įvairių spalvų, garsų - nepakartojama! Įdomūs buvo ir kinų kūriniai, kur išnaudotos įvairios instrumentų galimybės. Kalbant apie kinų muziką apskritai, galiu pasakyti, kad joje sėkmingai akumuliuojamos įvairios Europos mokyklų technikos, bet išlieka kiniškas atspalvis, dvasia", - sakė V. Germanavičius.

Festivalio metu vyko ir kompozitorių iki 35 m. amžiaus kūrinių konkursas. Iš anksto atrinkti jo dalyviai rungėsi dėl "Gaudeamus" fondo įsteigto 10 000 JAV dolerių prizo. Žiuri, sudaryta iš ISCM tarybos narių, iš 20 įvairių kūrinių išskyrė Thomaso Adéso (D. Britanija) kompoziciją "Arcadiana". Visų konkurso dalyvių kūriniai skambėjo festivalio koncertuose.

Be koncertų, ISCM narių sambūrio programą sudarė 3 dienų simpoziumas. Gvildentos trys temos: "Globalizacija ir kultūros įvairovė naujam tūkstantmečiui prasidėjus", "Susijungimas ar nesusijungimas?", "Šiuolaikinės muzikos ir publikos santykis, arba Kaip šiuolaikinę muziką padaryti populiaresnę".

Pasaulinėje asamblėjoje vyko ir asociacijos prezidento, viceprezidento bei kandidatų į vakansines tarybos narių vietas rinkimai. Prezidentu išrinktas Hong Kongo festivalio direktorius, kompozitorius ir dirigentas Richardas Tsangas, o viceprezidente - Gill Grehm (D. Britanija). Jų vietas taryboje nuo šiol užims Anna Dorota Władyczka (Lenkija) bei Keitas Hammelis (Kanada).

Pasak V. Germanavičiaus, Rytų bloko šalims ypač palankus A.D. Wladyczkos išrinkimas į tarybą, kurioje dominuoja anglosaksų atstovai. Dar vienas sveikintinas asamblėjos sprendimas - į festivalius nuo šiol įtraukti bent po vieną iš kiekvienos šalies narės siūlomų kūrinių ir taip pristatyti kuo įvairesnės muzikos paletę.

Skirmantė Valiulytė