Literatūra

"Nike 2002" - Joannai Olczak-Ronikier

svetur

Sekmadienį Varšuvoje buvo paskelbta šeštoji didžiausios Lenkijoje literatūrinės premijos laureatė. Ja tapo Joanna Olczak-Ronikier, knygos "Atminties sode" ("W ogrodzie pamięci") autorė. "Atminties sode" - tai jaudinanti žydų inteligentų asimiliacijos Lenkijoje istorija. Joanna Olcczak-Ronikier - rašytoja iš Krokuvos, viena iš garsiosiojo kabareto "Piwnica pod Baranami" steigėjų, knygoje parodė kelių dešimčių Gustawo ir Julijos Horwitzų palikuonių likimus nuo XIX a. pradžios iki 2001-ųjų. Laureatė sakė: "Šią knygą rašiau paskatinta pareigos jausmo. Nemėgstu patoso ir egzaltacijos, tačiau tai yra pagarbos duoklė žydų kilmės Lenkijos inteligentams, kurie pasirinko lenkiškumą ir pamilo Lenkiją nebūtinai laiminga, bet ištikima meile."

Recenzentai pažymi, kad knyga skaitoma tarsi epinis romanas apie nepaprastus, keistus likimus nepaprastais laikais. Tai ir žydų asimiliacijos istorija, ir jaudinantis pasakojimas apie atgautą šeimą ir atgautą atmintį.

Knygos herojai skirtingi, jų požiūriai - taip pat, tačiau autorė nė vieno iš jų nevertina paskubomis, kiekvienas traktuojamas pagarbiai ir dėmesingai. Tai ir probobutė Julija Horwitzowa, kapitalistė, kuri spręsdavo, kam ką parduoti ir kam pratęsti kreditą. Ir jos sūnus revoliucionierius, iš dalies išlaikomas motinos. Ir senelis Jakubas Mortkowiczius, leidėjas, poetų draugas ir gražių knygų gerbėjas, kuris nusišovė, iškankintas skolininkų. Jis paliko laišką: "Nebuvau pirklys ir mirštu ne kaip pirklys".

Dauguma knygos herojų visaip bandė įrodyti aplinkiniams, kad jie "nėra pirkliai". Dėka tų, kuriuos pasisekė įtikinti, daugeliui šeimos narių (tarp jų ir knygos autorei) pavyko išgyventi per karą. Daug kas atsiminta ir išsaugota, nors fotografijų ar laiškų išliko mažai - jie pražuvo per karą, dingo nuolat bėgant ir kraustantis. Tačiau knygoje daug plastiškų detalių, kurios suteikia istorijai žmogišką pavidalą.

Publicistė, rašytoja Kazimiera Szczuka pasakė apie laureatės knygą: "Tai šeimos saga, tiksliau, moterų saga. Geriausia to žodžio prasme. Tai charizmatiškos giminės, Lenkijos žydžių, kurios įnešė milžinišką indėlį į lenkų kultūrą, istorija. Šios moterys turėjo didžiulę jėgą, intelektinį, energijos potencialą, perduodamą iš kartos į kartą. Knyga parašyta kaip prisiminimai apie šeimą, tačiau ji taip preciziškai sukomponuota, kad skaitai tarsi romaną. Knygoje daugybė siužetinių linijų, tačiau jose neįmanoma pasiklysti. Sužinome daugybę faktų, matome įvairių epochų papročių, istorinį, idėjų foną. Kaip pasakė profesorė Maria Janion (literatūrologė, "Nikės" žiuri komisijos pirmininkė - red.), "knyga yra parašyta priešinantis katastrofai, užmarščiai, lenkų kultūros niveliavmui".

"Gazeta Wyborcza" (dienraštis kartu su "Nicom Consulting" ir įsteigė premiją) skaitytojai savo premiją jau trečią kartą paskyrė Lietuvos ir "7MD" skaitytojams gerai pažįstamai rašytojai Olgai Tokarczuk už jos naujausią knygą "Grojimas daugybe būgnelių" ("Gra na wielu bębenkach"). Tarp septynių "Nikės" finalistų buvo ir teatro režisieriaus Krystiano Lupos, Julijos Hartwig, Tadeuszo Rózewicziaus, Marcino Swietlickio, Krzysztofo Vargos knygos.

Ankstesniais "Nikės" laureatais tapo Wiesławas Mysłiwskis, Czeslawas Miłoszas, Stanisławas Baranczakas, Tadeuszas Rózewiczius, Jerzy Pilchas.

Parengta pagal "Gazeta Wyborcza"