Muzika

Laurai Vilniaus kvartetui

Paskirta dr. Antano Razmos vardinė premija

iliustracija
Valstybinis Vilniaus kvartetas
A. Baltėno nuotr.

Prisimindamas okupuotoje Lietuvoje dainavusius tautiečius, sėkmingai kovojusius už Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą, stambiausias išeivijoje Lietuvių fondas paskelbė šio fondo steigėjo dr. Antano Razmos vardo 25 000 JAV dolerių nedalomą kultūrinę muzikinę premiją. Vertinimo komisija šią premiją paskyrė Valstybiniam Vilniaus kvartetui. Ta proga žurnalistas Antanas Naujokaitis pateikė kelis klausimus dr. A. Razmos vardo premijos komisijos narei, Lietuvos Nacionalinės premijos laureatei muzikologei dr. Onai Narbutienei.

Iš šešių komisijos narių net penki balsavo už Valstybinį Vilniaus kvartetą. Kuo iš 17 gana plačiai pagarsėjusių, talentingų premijai pasiūlytų muzikinių kolektyvų, atlikėjų ir kompozitorių išsiskiria Vilniaus kvartetas? Kas būdinga jo meniniam muzikiniam lygiui, interpretavimo tradicijai, pagaliau koncertinėms programoms?

Pasirinkimas iš tikrųjų buvo didelis. Aišku, kaip paprastai būna, ne visi pristatytieji atitiko reikalavimus. Bet buvo labai gerų, apdovanojimo vertų pretendentų. Tad reikėjo kruopščiai apsvarstyti visus "už" ir pasverti sprendimą.

Visgi gilinantis į pasiūlytų kandidatų kūrybines biografijas ir premijos sąlygas, reikia pripažinti, kad su Vilniaus kvartetu sunku konkuruoti. Jo koncertinė veikla ir Lietuvoje, ir užsienyje yra nepaprastai intensyvi, meninis interpretacijos lygis susilaukęs aukščiausių užsienio spaudos įvertinimų, o Vilniaus koncertų programos išsiskiria originalumu ir išradingumu. Jau nemažai metų šalia pavienių koncertų kvartetas rengia ciklus, kurie sudaro unikalią galimybę susipažinti su epochos stiliumi arba vieno kompozitoriaus kūrybos evoliucija. Štai tik keletas pavyzdžių: 19 koncertų ciklas, aprėpęs visus J. Haydno kvartetus; "Visi L. van Beethoveno styginiai kvartetai" (2000 metais); šeši "Romantinės ir lietuvių šiuolaikinės muzikos vakarų" koncertai; 15 koncertų ciklas, skirtas šiemet ir ateinančiais metais atliekamai Europos Sąjungos šalių kamerinei muzikai. O kiek kvartetas koncertavo užsienio šalyse!

Šiandien išvykti į užsienį gali visi, ir veržlesni randa progų koncertuoti. Tačiau gastrolių lygmuo būna labai nevienodas. Juk turbūt svarbu ne tik rengti koncertus užsienyje, svarbu ir tų koncertų paskirtis bei salės prestižas.

Iš tikrųjų gastrolių reikšmę bei vertę lemia rengiamų koncertų vieta ir programa. Vilniaus kvartetas yra grojęs garsiose koncertų salėse - Leipcigo "Gewandhaus", Vienos "Musikverein", Zalcburgo "Mozarteum", Niujorko "Merkin Concert Hall", Miuncheno "Baerischer Rundfunk" ir daugybėje kitų.

Verta paminėti bent keletą prestižinių festivalių, kuriuose Vilniaus kvartetas yra dalyvavęs: Bregenco (Austrija), Echternacho (Liuksemburgas), Kuhmo (Suomija), "Musica viva" (Vokietija), "Rytai-Vakarai" (Prancūzija) ir t.t. Vien nepriklausomybės laikotarpiu Vilniaus kvartetas Lietuvoje ir užsienyje yra įrašęs 17 kompaktinių plokštelių (CD).

Viena iš svarbiausių sąlygų Lietuvių fondo premijai gauti - lietuviška repertuaro tematika. Nemažiau svarbu propaguoti, garsinti lietuvišką muziką ir išlaikyti aukštą atlikimo lygį užsienio šalyse. Kokie įsimintini Vilniaus kvarteto koncertai svetur?

Lietuvių muzikos propagandos srityje Valstybiniam Vilniaus kvartetui priklauso išskirtinė vieta mūsų kultūroje. Kvarteto repertuare - per 100 lietuviškų kūrinių, dalis jų (apie 40) jam dedikuoti. Be šio kvarteto neapsieina lietuviškos muzikos reprezentacija užsienio ir Lietuvos festivaliuose. Vien 1997-2001 m. laikotarpiu lietuvių kompozitorių kvartetai atlikti 65-iuose užsienio koncertuose.

Vilniaus kvartetas yra surinkęs, redagavęs, atlikęs ir įrašęs visus M.K. Čiurlionio kūrinius kvartetui. Jis - vienintelis kamerinis kolektyvas, skiriantis daug dėmesio kompozitorių išeivių kūrybai. Vilniaus kvartetas yra atgaivinęs, atlikęs ir įrašęs į CD V. Bacevičiaus, V. Jakubėno, J. Gaidelio, J. Kačinsko kvartetus.

Su Vilniaus kvartetu susijęs ilgas ir sėkmingas lietuvių kvarteto žanro kelias. Sunku pervertinti kvarteto nuopelnus šioje srityje.

Negaliu nepaminėti, kad Vilniaus kvarteto repertuare labai svarbią vietą užima ir šiuolaikinė muzika. Vertindami aukštą atlikimo lygį ir didžiulį pasišventimą savo darbui, Vilniaus kvartetui pirmąjį savo kūrinio atlikimą yra patikėję Švedijos, Suomijos ir kitų užsienio šalių kompozitoriai.

Parengė Antanas Naujokaitis