Muzika

Smuikininkų sambūvis

Smuiko muzikos festivalio "Druskininkų vasara 2002" atgarsiai

Jurgita Skiotytė

Praėjusį penktadienį Druskininkuose baigėsi visą savaitę (12-19 d.) trukęs smuiko muzikos festivalis "Druskininkų vasara 2002". Jau septintus metus vykstantį renginį organizuoja Lietuvos muzikų rėmimo fondas ir Druskininkų savivaldybė. Per festivalį, kaip įprasta, buvo surengta jaunųjų smuikininkų meistriškumo mokykla, - net su dvidešimt vienu mažuoju atlikėju iš visos Lietuvos dirbo Lietuvos muzikos akademijos docentė Undinė Jagėlaitė. Keturiolikos vyresniųjų smuikininkų - aukštųjų ir specialiųjų muzikos mokyklų studentų - meistriškumo mokyklai vadovavo Maskvos P. Čaikovskio konservatorijos profesorius, garsus smuikininkas Aleksandras Melnikovas. Kamerinių ansamblių meistriškumo mokyklos vadovė šiemet buvo Lietuvos muzikos akademijos profesorė Kornelija Kalinauskaitė, ji dirbo su Lietuvos muzikos akademijos ansambliu, taip pat su jau brandžiu kameriniu ansambliu iš Kauno "Miesto trio".

Per septynias festivalio dienas surengta net penkiolika koncertų. Tradiciškai įvyko trys sakralinės muzikos valandos Druskininkų ir Liškiavos bažnyčiose, kur griežė visų meistriškumo mokyklų dalyviai. Daugelis kursų dalyvių koncertavo ir M.K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje. Be to, surengtas koncertas naujoje meninėje aplinkoje - V.K. Jonyno galerijoje. Erdvioje galerijos menėje griežė jaunųjų smuikininkų ansamblis ir vyresnieji meistriškumo kursų dalyviai. Mažieji smuikininkai sanatorijose "Belarus" ir "Saulutė" surengė koncertus savo bendraamžiams.

Kaip visuomet festivalis prasidėjo pradžios koncertu po atviru dangumi, - šiemet jis vyko naujoje Druskininkų miesto lauko estradoje. Dvi dalis iš A. Vivaldi "Metų laikų" griežė kamerinis styginių orkestras "Archi Vilnensis" (meno vad. G. Lukoševičiūtė), smuiko solo partijas atliko I. Kaunaitė ir G. Lukoševičiūtė. Kadangi orkestras rengia koncertų ciklą "Širdį atiduodu vaikams", kuris suteikia galimybę gabiems vaikams koncertuoti su orkestru ir atsiskleisti kaip solistams, koncerte turėjome progą išgirsti vienuolikmečio F. Petraičio muzikavimą. Talentingas jaunasis smuikininkas kartu su orkestru atliko J. Singelee Fantaziją d-moll G. Rossini operos "Vilius Telis" temomis. Jau tradicija tapo į festivalio koncertus kviesti dainininkus - jų balsai smuiko muzikos festivaliui suteikia naujų spalvų. Šiemet gyvumo pradžios koncertui įpūtė populiarios arijos ir duetai iš I. Kįlmįno, J. Offenbacho, F. Lehįro operečių. Artistiškai ir nuotaikingai jas atliko prof. E. Kaniava ir J. Leitaitė.

Spalvingas bei savitas buvo ir festivalio koncertas, kuriame dainavo prof. V. Noreika. Skirtingų kartų atlikėjai - maestro V. Noreika, smuikininkė R. Švėgždaitė ir pianistė R. Rudvalytė, susijungę į bendrą ansamblį, atliko S. Šimkaus "Plaukia sau laivelis" ir H. Lango "Vien tik smuikas". Atsižvelgdamas į tai, kad didžioji dalis publikos - poilsiautojai iš rusiškai kalbančių šalių, prof. V. Noreika specialiai padainavo keletą rusiškų romansų. Žinoma, neliko be dėmesio ir jo atliktos populiarios arijos iš I. Kįlmįno ir J. Strausso operečių bei neapolietiškos dainos. Profesorius, būdamas ne tik puikus vokalo meistras, bet ir geras artistas, susilaukė žiūrovų ovacijų ir padovanojo jiems dar keletą "bisų". Koncerte maestro talkinusi pianistė L. Giedraitytė pasirodė kaip labai brandi ir profesionali koncertmeisterė. Tame pačiame koncerte N. Paganini ir F. Kreislerio kūrinius atlikusios R. Švėgždaitė ir R. Rudvalytė įrodė, jog ir prastos akustikos sanatorijos "Nemunas" salėje galima muzikuoti. Jaunatviškas entuziazmas ir meilė atliekamai muzikai tą vakarą nugalėjo visus akustinius nepatogumus.

Tik pernai pradėtas rengti festivalio koncertų ciklas "Druskininkų serenados" tapo vienu populiariausių. Druskininkų miesto muziejaus terasa ant ežero kranto yra viena festivalio klausytojų lankomiausių vietų. Tad šiemet festivalio rengėjai visus pakvietė jau į du serenadų koncertus. Pirmajame griežė Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas M.K. Čiurlionio styginių kvartetas. Puikiai visiems pažįstamas kolektyvas nepriekaištingai atliko J. Haydno styginių kvartetą G-dur, W.A. Mozarto Divertismentą D-dur, A. Dvoržako Styginių kvartetą g-moll. Nuo šio kolektyvo neatsiliko ir antrojo "Druskininkų serenadų" koncerto atlikėjas Kauno styginių kvartetas. Šis ansamblis koncertui pasirinko kiek nuotaikingesnę programą. J. Haydno Styginių kvartetas D-dur, op. 71, Nr. 2, M.K. Čiurlionio Menuetas, M. Ravelio Styginių kvarteto F-dur antroji dalis, K.D. Ludwigo penkios humoristinės miniatiūros "Gimimo diena", C.A. Bixio Valsas-serenada ir A. Piazzollos Libertango skambėjo ir šmaikščiai, ir išraiškingai, ir jausmingai.

Vienas festivalio koncertas buvo surengtas Druskininkų M.K. Čiurlionio muzikos mokykloje. Šioje mokykloje vyksta visi kursų užsiėmimai, tad vakaro atlikėjai tarsi atidavė pagarbą mokyklos darbuotojams. Čia koncertavo vyresnieji meistriškumo mokyklų smuikininkai, Kauno kamerinis ansamblis "Miesto trio" bei Kauno J. Gruodžio konservatorijos Saksofonų kvartetas. Pagrojęs keletą klasikinės muzikos aranžuočių saksofonams, kvartetas neiškrito iš bendro festivalio koncertų programų konteksto.

Dar viena festivalio tradicija - meistriškumo mokyklų pedagogo rečitalis. Šiemet jį surengė jau minėtas profesorius iš Maskvos A. Melnikovas. 1966 m. baigęs Maskvos konservatoriją, smuikininkas nuo tų pačių metų ten ir dirba. A. Melnikovas - tarptautinių P. Čaikovskio ir G. Enescu konkursų laureatas. Jis su dideliu pasisekimu koncertavo daugelyje Europos, Amerikos, Azijos šalių. Daug metų šis atlikėjas vadovauja meistriškumo kursams Budapešte, Paryžiuje, Strasbūre, Londone, Singapūre ir Šiaurės Korėjoje. Sanatorijoje "Lietuva" surengtame koncerte profesorius muzikavo kartu su pianiste iš Maskvos Jelizaveta Ginzburg (nuo 1945 m. Lietuvoje gyvenusio ir dėsčiusio garsaus pianisto Jakovo Ginzburgo dukterėčia). Pianistė daugelį metų koncertavo su tokiais žymiais atlikėjais kaip P. Koganas, N. Jašvili, A. Korsakovas, S. Kravčenka ir kiti. Darbą Maskvos P. Čaikovskio konservatorijoje ji nuolat derina su savo vedamais meistriškumo kursais Vokietijoje ir Prancūzijoje. Koncerte duetas grojo itin sudėtingą, daugiau nei valandą be pertraukos trunkančią programą - L.van Beethoveno Sonatą smuikui ir fortepijonui D-dur, C. Francko Sonatą smuikui ir fortepijonui A-dur, M. de Fallos Ispanišką siuitą ir M. Ravelio "Čigonę". Kaip teigė daugelis koncerto klausytojų, tokio ansamblio Druskininkuose niekas dar nėra girdėjęs. Puikus ansamblinis grojimas, virtuoziškumas, savitas atlikėjų stilius ir muzikalumas tiesiog burte užbūrė visą auditoriją. Jau brandaus amžiaus smuikininkas, ką tik pakėlęs sudėtingą širdies operaciją, ir smulkutė, vos pusantro metro ūgio pianistė, skambinusi ganėtinai "apgriuvusiu" fortepijonu, prastos akustikos salėje tą vakarą darė stebuklus. Įsiaudrinusiai publikai atlikėjai sugrojo du "bisus": J. Massenet Meditaciją ir J. Brahmso Vengrų šokį Nr. 2.

Šiemet smuiko muzikos festivalis, galima sakyti, vėl sugrįžo į sanatoriją "Vilnius". Čia koncertavo smuikininkė Diana Galvydytė. Nuo 2000 m.Y. Menuhino muzikos mokykloje Londone (prof. N. Boyarsky kl.) besimokanti Diana vis rečiau grįžta koncertuoti į Lietuvą. Smuikininkė nuolat dalyvauja tarptautiniuose festivaliuose, garsiausių smuiko profesorių rengiamuose meistriškumo kursuose visoje Europoje. Fortepijono partiją koncerte atliko Birutė Bizevičiūtė. Grieždama L.van Beethoveno sonatą Nr. 9, A-dur, op. 47, Diana jautėsi drąsiai ir tvirtai. Ji griežė ne tik išmoningai, bet kartu ir jausmingai. P. Čaikovskio Kanconetta, op. 35, ir F. Waxmano "Carmen" fantazija abiejų atlikėjų iniciatyva nuskambėjo dinamiškai, o tikslūs muzikiniai dialogai rodė jausmo ir proto pusiausvyrą. Sudėtinga, virtuozinė V. Barkausko Partita smuikui solo talentingos smuikininkės dėka nuskambėjo kaip psichologiškai jautriai išgyventas opusas.

Baigiamajame festivalio koncerte kaip visuomet pasirodė keli meistriškumo kursų dalyviai. Koncertą pradėjo Kauno kamerinis ansamblis "Miesto trio", solo smuiku griežė D. Peseckas, o pritariant fortepijonui (skambino B. Bizevičiūtė) - A. Doveikaitė, K. Keleras. Be to, dar kartą klausėme profesionalaus D. Galvydytės muzikavimo. W.A. Mozarto Siuitą, sudarytą iš trijų bažnytinių sonatų, pagriežė bendras vyresniųjų smuikininkų ansamblis, kuriam vadovavo prof. A. Melnikovas.

Renginio pabaigoje, visiems kursų dalyviams įteikus pažymėjimus, išsidalijus dovanas už čia pasiektus meninius laimėjimus kursų metu, beliko atsisveikinti ir laukti kitų metų meistriškumo kursų ir naujo "Druskininkų vasaros" festivalio.